Przejdź do sekcji:

Projekcja filmów Ignacego Szczepańskiego oraz spotkanie z twórcą

Zapraszamy na spotkanie z Ignacym Szczepańskim połączone z projekcją jego dwóch filmów dokumentalnych poświęconych Leopoldowi Buczkowskiemu: "Wieczysty wrot" (1983) i "Wyrazić siebie" (1985). Rozmowę poprowadzi kurator wystawy “Leopold Buczkowski. Przebłyski historii, przelotne obrazki” – Paweł Polit.

INFO

Miejsce

sala audiowizualna ms2, Ogrodowa 19

Czas

30.10.2021, sobota, godz. 12.00

Leopold Buczkowski (1905–1989) znany jest jako pisarz, autor nowatorskich utworów literackich, takich jak Czarny potok (1954), Pierwsza świetność (1966) czy Oficer na nieszporach (1975). Prozę tę charakteryzuje skłonność do kolażu, czyli łączenia ze sobą różnych fragmentów narracji. Badacze podkreślają dokumentalny wymiar utworów literackich Buczkowskiego i czerpanie w nich z poetyki scenariusza filmowego. Struktura tych utworów wiąże się z refleksją nad historią. Jest ona pojmowana jako dziedzina zmagania się niemożliwych do okiełznania sił niszczących. Jako ciąg procesów o nieprzewidywalnym przebiegu i skutkach.

Ignacy Szczepański (ur. 1951). Ukończył studia filozoficzne i filologiczne, a następnie studiował reżyserię w PWSFTViT w Łodzi (dyplom w 1981 r.). Jest twórcą ponad czterdziestu filmów dokumentalnych. Wiele z nich to tytuły nagradzane na festiwalach filmowych, m.in. Według Mrożka (1990), Pół wieku później (1990) czy Tak toczy się moja myśl (1990). Zrealizował również filmy o twórcach awangardowych: Jalu Kurek (1985), Teraz ujawniam podłogę (o Edwardzie Krasińskim, 1997). Jest autorem wielu książek i członkiem sekcji dokumentalnej Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Wydarzenie towarzyszy wystawie “Leopold Buczkowski. Przebłyski historii, przelotne obrazki”.

WIĘCEJ INFO

prowadzenie

Paweł Polit

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

sala audiowizualna ms2, Ogrodowa 19

Czas

30.10.2021, sobota, godz. 12.00

prowadzenie

Paweł Polit

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE