Przejdź do sekcji:

Prezentacja materiałów archiwalnych o Sali Neoplastycznej

INFO

Miejsce

czytelnia ms¹, ul. Więckowskiego 36 

Czas

26 kwietnia - 31 sierpnia 2019

Sala Neoplastyczna jest nie tylko zapadającym w pamięć tłem dla obrazów, ale dziełem samym w sobie. Została zaprojektowana w 1948 roku przez Władysława Strzemińskiego na zlecenie Mariana Minicha, ówczesnego dyrektora Muzeum Sztuki. Pierwotnie była miejscem ekspozycji części kolekcji grupy a.r., obrazów artystów związanych z holenderskim ugrupowaniem De Stijl i neoplastycyzmem (van Doesburg, Vantongerloo, Gorin, Taeuber-Arp, Hélion, Huszar, Stażewski) oraz rzeźb – kompozycji przestrzennych Katarzyny Kobro i prac Władysława Strzemińskiego. Salę zniszczono w 1950 roku. Władza widziała w niej relikt sztuki, która nie spełnia wymagań komunistycznej doktryny i tym samym jest niepotrzebna, a nawet szkodliwa. W 1960 roku Sala Neoplastyczna została zrekonstruowana przez ucznia Władysława Strzemińskiego Bolesława Utkina i od tej pory jest bodaj najbardziej rozpoznawalną artystyczną przestrzenią na mapie Polski. Układ dzieł wystawianych w dawnym tzw. pokoju berlińskim zmieniał się co jakiś czas, a od 2010 roku Sala Neoplastyczna jest miejscem, z którym regularnie prowadzą dialog artyści i kuratorzy wystaw.

Ekspozycja w czytelni biblioteki Muzeum Sztuki stworzona została w oparciu o zbiory Działu Dokumentacji Naukowej. Część z nich to obiekty nigdy wcześniej nie pokazywane:

  • jedyna fotografia oryginalnej Sali Neoplastycznej z 1948 roku,
  • lista pamiątkowa gości z 13 czerwca 1948 roku, otwarcia nowej siedziby Muzeum Sztuki przy ul. Więckowskiego 36 oraz – Sali Neoplastycznej,
  • makieta Sali Neoplastycznej wykonana przez Bolesława Utkina około 1960 roku,
  • dokumenty związane z jej rekonstrukcją i renowacją z lat 1959 – 1969, 
  • plany Sali Neoplastycznej autorstwa Stanisława Cuchry-Cukrowskiego w 1981 roku wykorzystane przy jej rekonstrukcji na wystawie Presences Polonaises w Centrum Pompidou w Paryżu w 1983 roku,
  • fotografie z różnych dekad, różnych wystaw, w których „uczestniczyła” Sala Neoplastyczna.

Prezentacje można oglądać w godzinach otwarcia czytelni, czyli we wtorki, środy i piątki od 9.00 do 16.00 oraz w czwartki od 9.00 do 18.00.

WIĘCEJ INFO

Aranżacja

Aneta Błaszczyk-Smolec

Koncepcja prezentacji

Maciej Cholewiński

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

czytelnia ms¹, ul. Więckowskiego 36 

Czas

26 kwietnia - 31 sierpnia 2019

Aranżacja

Aneta Błaszczyk-Smolec

Koncepcja prezentacji

Maciej Cholewiński

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE