Przejdź do sekcji:

Prezentacja materiałów archiwalnych: Niedziela w Muzeum Sztuki

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, czytelnia na antresoli

Niedziela w Muzeum Sztuki była cykliczną imprezą organizowaną przez muzeum w latach 1974-1981.

Muzeum już od lat 50. XX wieku prowadziło różne formy działań o charakterze edukacyjnym, skierowane do różnych grup społecznych. Niedziela w Muzeum Sztuki była przedsięwzięciem, w które zaangażowani byli praktycznie wszyscy pracownicy muzeum, od brygady technicznej, poprzez pracowników administracyjnych po tych, którzy zajmowali się działalnością merytoryczną – edukacją, organizacją wystaw, współpracą z artystami, pracą przy wystawach czy opracowywaniem wydawnictw.

Na „Niedziele” zapraszano wszystkich: miłośników sztuki, ale także mniej zainteresowanych tematem mieszkańców Łodzi i okolicznych miejscowości. Przygotowywano dla nich rozmaite atrakcje. Oczywiście najważniejszą z nich była możliwość zwiedzania sal wystawowych i kontakt z kolekcją dzieł zgromadzonych w Muzeum Sztuki. Niemniej ważne były i pozostałe: koncerty orkiestr zakładowych, zespołów muzycznych (amatorskich i zawodowych), występy artystów scen łódzkich, pokazy mody, działania artystów którzy malowali na poczekaniu portrety, sprzedaż książek czy artefaktów, zajęcia dla dzieci, akcje plastyczne, pokazy mody. Podczas „Niedzieli” można było spotkać wybitnych przedstawicieli świata sztuki, m.in. Julio Cortazara, Tadeusza Kantora, Romana Opałkę, czy Alfreda Lenicę. Interesujące jest również rozwinięcie idei „Niedziel w Muzeum Sztuki”, czyli wskrzeszenie tej imprezy przez Dział Edukacji w roku 2010 i organizowanie jej cyklicznie do dziś. Dzięki zgromadzonej dokumentacji fotograficznej można odbyć „podróż w czasie”, przyjrzeć się zmianom, jakim uległo podejście do zajęć edukacyjnych, ale też ludziom – ich uczestnikom oraz organizatorom – pracownikom Muzeum Sztuki w Łodzi.

Prezentację można było oglądać w godzinach otwarcia czytelni, czyli we wtorki, środy i piątki od 9.00 do 16.00 oraz w czwartki od 9.00 do 18.00.

WIĘCEJ INFO

ARANŻACJA

Aneta Błaszczyk-Smolec

KONCEPCJA PREZENTACJI

Maciej Cholewiński, Marta Skłodowska

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, czytelnia na antresoli

ARANŻACJA

Aneta Błaszczyk-Smolec

KONCEPCJA PREZENTACJI

Maciej Cholewiński, Marta Skłodowska

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE