Przejdź do sekcji:

Prawda i fałsz w nauce i sztuce

Cena: 39 zł
Waga: 0.45 kg

Książka jest zbiorem analiz i interpretacji, przemyśleń wynikających  z intensywnych badań z wykorzystaniem materiałów pochodzących z różnych epok i kultur. Autorzy poszukują odpowiedzi na pytanie o to jak współcześnie należałoby badać problem prawdy i fałszu w odniesieniu do nauki i sztuki.

Badacze przypisują prawdzie status nieredukowalnego punktu odniesienia – tak w próbach dotarcia do elementarnej wiedzy o świecie, jak i w poszukiwaniach metod i środków artystycznych niezbędnych do osiągnięcia tego celu. Zaprezentowane tu wielopoziomowe i wieloaspektowe badania, prowadzone z wykorzystaniem materiałów pochodzących z różnych epok i różnych kultur, wyraźnie dowodzą, że prawda i fałsz stanowią podstawę wszelkiego rodzaju ludzkich motywacji, wyborów, decyzji i zachowań. Jednocześnie ujawniają, że każda próba ekstrapolacji wyników poszukiwań szczegółowych na poziom uogólnienia o ambicjach uniwersalizujących – przez sam fakt ich dyskursywizacji – albo podporządkowuje prowadzone rozważania regułom logiki formalnej, albo sytuuje je poza prawdą i fałszem.


Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Autorzy tekstów: Ewa Kosowska, Barbara Bokus, Jerzy Axer, Przemysław Piwowarczyk, Karol Wilczyński, Maria Łukaszewicz-Chantry, Izabela Zatorska, Wojciech Sajkowski, Adam Grzeliński, Anna Żymełka-Pietrzak, Marta Baron-Milian, Paweł Tomczok, Michał Rogalski, Rafał Zawisza, Piotr Kałowski, Anna Milanowicz, Adrianna Smurzyńska, Joanna Barska, Karolina Kolinek-Siechowicz, Anna Chęćka, Piotr Słodkowski, Maciej Junkiert, Jan Kutnik
Redakcja: Ewa Kosowska, Barbara Bokus
Projekt graficzny: Anna Gogolewska

ISBN 978-83-235-4214-8
Rok wydania: 2020
Format:  15 x 23,5 x 1,7 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 300
Ilość ilustracji: brak
Język publikacji: polski


Regulamin księgarni         Kontakt


Cena: 39 zł
Waga: 0.45 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE