Przejdź do sekcji:

Józef Gałązka. Pracownia "Widok"

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, dziedziniec

Czas

14 sierpnia 2019, środa, godz. 11:00 - 16:00

Józef Gałązka od 1 do 27 sierpnia 2019 przemierza Polskę z zaprojektowanym i wykonanym przez siebie powozem – mobilną pracownią, realizując i prezentując w nim swoje rzeźby. W środę 14 sierpnia w godzinach 11:00 – 16:00 gościł będzie w Muzeum Sztuki w Łodzi przy ul. Więckowskiego 36. Publiczność muzealna miała niepowtarzalną okazję obserwowania działań artysty na muzealnym dziedzińcu, w których tworzył kompozycje inspirowane kolekcją Muzeum Sztuki w Łodzi.

Widok to powóz łączący funkcje mobilnej pracowni rzeźbiarskiej oraz punktu prezentacji sztuki. Forma pracowni na kołach inspirowana jest kramami jarmarcznymi czy handlem ulicznym i nawiązuje do nomadycznego charakteru pracy artysty. Gałązka zainspirowany formami wózków z hot dogami, stworzył pierwsze szkice koncepcyjne powozu, podczas rezydencji artystycznej w Residency Unlimited w Nowym Jorku w 2017, ufundowanym przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii.

Pomysł podróży wynika z poszukiwań artysty miejsca do pracy po zakończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jest też pytaniem o to czym jest współcześnie zawód rzeźbiarza i czy jest on jeszcze potrzebny. Gałązka podczas podróży chce skonfrontować wizję zawodu rzeźbiarza z opiniami osób odwiedzających pracownię, dlatego trasa „od Tatr do morza” zakłada podróż z przystankami w miejscach ważnych dla polskiej tożsamości, wakacyjnych kurortach, małych miejscowościach, muzeach i galeriach, miejscach pięknych od strony przyrody i naturalnego pejzażu. W czasie trasy powstają prace, które mogą stać się komentarzem lub kronikarskim zapisem przebiegu podróży. Prezentacje Widoku w różnych kontekstach społecznych zaowocują zbiorem widoków dostępnych w postaci drukowanych widokówek oraz przestrzennych dioram.

Prezentacja projektu Widok, jak i rzeźb powstałych w trakcie podróży po Polsce, widokówek oraz diaporam odbędzie się podczas wystawy Józefa Gałązki w Biurze Wystaw w Warszawie (20 września – 29 listopada 2019), w ramach Warsaw Gallery Weekend (20–22 września 2019) oraz podczas Festiwalu Narracje #11 w Gdańsku (15–16 listopada 2019), organizowanym przez Instytut Kultury Miejskiej i Gdańską Galerię Miejską.

Józef Gałązka (ur. 1993, w Warszawie) Artysta sztuk wizualnych, tworzy rzeźby, rysunki, fotografie i filmy. Absolwent Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2016) oraz Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2018). W swoich pracach skupia się na relacjach międzyludzkich. Istotne tematy w jego sztuce to człowiek-natura czy człowiek-miejsce-tożsamość. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Partnerzy:

Muzeum Sztuki w Łodzi

Artystyczna Podróż Hestii

Biuro Wystaw

Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej

Instytut Kultury Miejskiej

Gdańska Galeria Miejska

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, dziedziniec

Czas

14 sierpnia 2019, środa, godz. 11:00 - 16:00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE