Przejdź do sekcji:

Poszerzone pole widzenia

Wystawa „Poszerzone pole widzenia” bada relacje fotografii, malarstwa i grafiki, odsłaniając ich wzajemne zapożyczenia i przenikanie. Proponuje też spojrzenie na nie z perspektywy przemijania. Skupiając się na momencie pojawienia się i procesie rozwoju fotografii, zachęca do pochylenia się nad dwoistą naturą medium, które utrwalając pewne kadry, inne skazuje na zapomnienie. 

INFO

Miejsce

Muzeum Pałac Herbsta, Przędzalniana 72, Galeria Sztuki Dawnej

Czas

22 kwietnia 2022 - 8 stycznia 2023

Wernisaż

22 kwietnia 2022, piątek, godz. 18.00

„Poszerzone pole widzenia” to wystawa mozaikowa. Najstarsze eksponowane dzieła pochodzą z XVII wieku, najpóźniejsze prace zostały wykonane w 1976 roku. Wśród nich znajdują się rzadko pokazywane grafiki z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, zdjęcia twórców kluczowych dla historii polskiej fotografii, takich jak Karol Beyer, Walery Rzewuski czy Konrad Brandel. Na wystawie zobaczyć będzie można także cenny dagerotyp pochodzący z drugiej połowy XIX wieku. Pokazywane na ekspozycji zestawienia fotografii z malarstwem i grafiką pozwalają śledzić  wielokrotnie odradzające się w sztuce motywy, a także sposoby, w jakie postrzegano rzeczywistość.

Zdjęcia od zawsze miały ogromną wartość sentymentalną, dzięki czemu mogły stać się narzędziem do mierzenia się z przemijaniem i nostalgią. Wywoływały także strach – sądzono, że twarze na pierwszych dagerotypach zdolne są do widzenia. Również dziś wizerunki przedstawianych postaci nie są nam obojętne. Budzą ciekawość, skłaniając do stawiania hipotez na temat tożsamości i losów osób uwiecznionych za pomocą aparatu.

Wystawa podkreśla, że fotografia to medium niejednorodne, wykorzystujące różne konwencje i sposoby przedstawiania fotografowanych obiektów. Widzimy więc obok fotografii eksperymentalnej i amatorskiej, fotografie stylizowane, zapożyczające od malarstwa usztywniony sposób pozowania. Udokumentowane miasta i ulice, uchwycony w kadrach czas wolny stają się dla nas źródłem nie tylko wiedzy historycznej, ale też ujawniają sposób patrzenia na świat osoby skrytej za obiektywem, pokazując to, co było dla niej wówczas istotne.

Obraz przeszłości, budowany jedynie na podstawie fotografii, jest niepełny. Część kadrów uległa zniszczeniu, inne nigdy nie zostały wywołane lub nawet uchwycone. Traktujemy obecne na wystawie malarstwo i grafiki jako konieczne dopełnienie opowiadanej historii, poszerzając tym samym pole naszego widzenia.


Chętnie dowiemy się co myślisz o wystawie! Wypełnij ankietę


Opis ogólny wystawy:

https://zasoby.msl.org.pl/sites/show/118

Pierwsza sala: tekst kuratorski:

https://zasoby.msl.org.pl/sites/show/119

Pierwsza sala: opis wnętrza oraz audiodeskrypcja wybranych prac.

https://zasoby.msl.org.pl/sites/show/120

Druga sala: opis wnętrza oraz audiodeskrypcja wybranych prac.

https://zasoby.msl.org.pl/sites/show/121

Trzecia sala: opis wnętrza oraz audiodeskrypcje wybranych prac

https://zasoby.msl.org.pl/sites/show/123

Czwarta sala: opis wnętrza oraz audiodeskrypcja wybranych prac

 https://zasoby.msl.org.pl/sites/show/122WIĘCEJ INFO

kuratorka

Katarzyna Kończal

aranżacja przestrzeni, identyfikacja wizualna

Grafixpol

koordynacja wystawy

Martyna Dec

koordynacja druków

Andżelika Bauer

koordynacja komunikacji

Katarzyna Szklarek-Zarębska

Mecenas Muzeum Sztuki w Łodzi

logo fundacji Staraków

Podziel się informacją

Załączniki

Galeria

INFO

Miejsce

Muzeum Pałac Herbsta, Przędzalniana 72, Galeria Sztuki Dawnej

Czas

22 kwietnia 2022 - 8 stycznia 2023

Wernisaż

22 kwietnia 2022, piątek, godz. 18.00

kuratorka

Katarzyna Kończal

aranżacja przestrzeni, identyfikacja wizualna

Grafixpol

koordynacja wystawy

Martyna Dec

koordynacja druków

Andżelika Bauer

koordynacja komunikacji

Katarzyna Szklarek-Zarębska

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE