Przejdź do sekcji:

Post-Industralia Annex: Eastern Sugar. Spotkanie z Iloną Nemeth

Zapraszamy na spotkanie ze słowacką artystką Iloną Nemeth, które poprowadzi dr Magdalena Rek-Woźniak z Instytutu Socjologii UŁ. Rozmowa odbędzie się w języku angielskim.

INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

Czas

14 maja 2021, godz. 18:00

Projekt EASTERN SUGAR, o którym opowie jego twórczyni Ilona Nemeth, bada proces środkowoeuropejskiej produkcji cukru. Przedmiotowy surowiec można rozumieć jako metaforę Europy i świata podlegających ciągłym przemianom.

Artystka wychodzi od historii cukrownictwa na Słowacji by umieścić ją na globalnej mapie dziejów przemysłu spożywczego. Zachęca do krytycznej refleksji nad wpływem socjalistycznej i neoliberalnej ekonomii na kraje Europy Środkowej.

Posługując się językiem sztuki współczesnej, EASTERN SUGAR ma na celu rzucenie światła na społeczne konsekwencje historycznych decyzji podejmowanych przez polityków i przedsiębiorców. Nemeth diagnozuje przyczyny obecnego kryzysu i stawia pytania o odpowiedzialność. Przede wszystkim jednak projekt ten ma na celu wypracowanie narzędzi lepszego zrozumienia analogicznych procesów, których jesteśmy dziś świadkami i ich przyszłych konsekwencji.

EASTERN SUGAR to międzynarodowy, interdyscyplinarny projekt odzwierciedlający najnowsze aspekty historii Europy Środkowej na przykładzie przemysłu cukrowniczego. Składają się na niego działania artystyczne i kuratorskie, w tym tworzenie nowych dzieł sztuki, organizacja pięciu międzynarodowych wystaw zbiorowych i obszerna publikacja. Częścią EASTERN SUGAR są także angażujące widzów instalacje, programy publiczne i edukacyjne.

Strona projektu: easternsugar.eu

___________________

Ilona Nemeth – artystka, profesorka, organizatorka i kuratorka mieszkająca w Słowacji. Jej praktyka artystyczna to poszukiwanie równowagi między osobistym doświadczeniem dorastania w kraju, w którym panuje wiele zawirowań politycznych, a uniwersalną historią krajów bloku wschodniego w okresie przejściowym od 1990 roku do chwili obecnej. Była profesorką i kierowniczką Studia IN, prowadzącego międzynarodowy program edukacyjny “Open Studio” na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie w latach 2014-2019. Jej solowy projekt EASTERN SUGAR był prezentowany w Kunsthalle Bratislava w 2018 roku.

Jej prace wystawiane były podczas wielu wystaw grupowych i indywidualnych, m.in. w Bratysławie, Pradze, Budapeszcie, Wiedniu, Helsinkach, Rzymie. Reprezentowała Słowację (razem z J. Suruvką) na 49. Biennale w Wenecji w 2001 roku. Współorganizowała cykl wystaw “Private Nationalism” w 6 krajach (2014-2015); Universal Hospitality 1., 2016, Wiedeń, Austria i Praga, Czechy, 2017. Obecnie pracuje nad międzynarodowym projektem wystawienniczo-badawczym EASTERN SUGAR wspieranym przez program Creative Europe.

Dr Magdalena Rek-Woźniak – socjolożka i kulturoznawczyni, pracuje w Instytucie Socjologii UŁ. Naukowo zajmuje się strukturą społeczną, dyskursem medialnym i popkulturą oraz polityką miejską. Napisała na ten temat kilkadziesiąt artykułów oraz książkę o ruchliwości społecznej młodych dorosłych z regionu łódzkiego. Aktualnie realizuje projekt badawczy porównujący miejskie polityki w Łodzi oraz Tampere. Jest członkinią Polskiego, Japońskiego i Brytyjskiego Towarzystwa Socjologicznego. W czasie wolnym czyta reportaże, a non stop słucha muzyki.

Zachęcamy także do zapoznania się z materiałami z poprzednich odsłon cyklu spotkań “Post-Industralia - transformacje” opracowanego przez Martę Madejską na przełomie lat 2019/2020.


Projekt współfinansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki i program Kreatywna Europa:


WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

Czas

14 maja 2021, godz. 18:00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE