Porządki urojone

Cena: 19,00 zł
Waga: 0,59 kg
Publikacja podejmuje problem dziedzictwa modernizmu i jego utopijnych prób zaprowadzenia porządku

Publikacja towarzyszyła wystawie „Porządki urojone” podejmującej problem dziedzictwa modernizmu i jego utopijnych prób zaprowadzenia porządku - jeden z najciekawszych, z którymi mierzy się współczesna sztuka. Do udziału w wystawie zostali zaproszeni najciekawsi współcześni artyści, którzy inspiracje porządkiem potrafili przekształcić w przygodę, jaką sam geometryczny porządek już od dawna nie jest. Wystawa została osadzona w kontekście łódzkim, bo z czasu, kiedy nią jeszcze był, wywodzi się tradycja łódzkiego muzeum. Jego założyciele zgromadzeni wokół Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego byli związani ze sztuką awangardy racjonalistycznej i konstruktywizmem - nie ograniczającym się do formy, ale przechodzącym w chęć skonstruowania „nowego, lepszego świata”. Marzono o porządku i próbowano go zaprowadzić także w społeczeństwie. Jednym z jego przejawów były utopie społeczne. Ikonami tego unifikującego sposobu myślenia stały się także wielopiętrowe budynki mieszkalne projektowane przez Le Corbusiera, którego architektonicznym poszukiwaniom zawdzięczamy bloki.
Czas pokazał, że utopia nie ma szans z rzeczywistością. Porządki, o których mówiła awangarda, okazały się "urojone". Wciąż są jednak punktem odniesienia dla sztuki. - To projekt o tym, w jaki sposób pewne utopie awangardowe dotyczące próby porządkowania rzeczywistości bądź też odkrywania w niej preegzystującego porządku odnajdują się w sztuce współczesnej.
Próba refleksji nad tym została przeprowadzona wspólnie z Abteiberg Museum w Mönchengladbach - dysponującym sztuką konceptualną i minimalistyczną, a w latach 60. i 70. zaangażowanym w jej wspieranie.


Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi, Museum Abteiberg Mönchengladbach, Verlag der Buchhandlung Walther Konig
Autorzy tekstów: Jarosław Suchan, Susanne Titz, Andrzej Przywara, Maxine Kopsa, Henryk Stażewski, Paweł Polit, Jan Verwoert
Redakcja: Mark CaudleSusanne Titz, Ewa Twardowska, Barbara Włodarczyk
Projekt graficzny: Błażej Pindor

ISBN 978-3-86560-578-8
Rok wydania: 2009
Format: 17 x 22 x 2 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 256
Ilość ilustracji: Około 94 (85 kolorowych i 9 czarno-białych)
Język: wydanie dwujęzyczne: polsko-niemieckie


Regulamin księgarni             Kontakt


Cena: 19,00 zł
Waga: 0,59 kg

Podziel się informacją