Przejdź do sekcji:

Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności

ms¹, ul. Więckowskiego 36
otwarcie ekspozycji 18 listopada 2016 r., piątek, godz. 18.00, wstęp wolny
wystawa była czynna do 5 marca 2017 r.

Wystawa postawiła pytanie o cielesne i ruchowe doświadczenia nowoczesności, za punkt wyjścia obierając praktykę i teorię rzeźbiarską Katarzyny Kobro. Temat ten podjęty był w sposób interdyscyplinarny, w kontekście praktyk tanecznych, choreograficznych i teatralnych.

Pierwsza połowa XX wieku była okresem rewolucyjnego fermentu, z którego wyłaniał się nowy człowiek doby modernizmu. Pionierki tańca modernistycznego, jak Loïe Fuller czy Isadora Duncan, zerwały z rygorem baletowych układów, wprowadzając swobodę ekspresji w tańcu. Ciekawość ciała i jego ruchu – u progu XX wieku – przełożyły się na badanie jego anatomicznych uwarunkowań i eksperymentowanie z nim. Zadawano sobie pytanie o to, jak można bardziej zracjonalizować ruch człowieka, aby wysiłek, który wkłada w daną czynność był współmierny do efektu. Jednocześnie zrywano z kulturowymi i społecznymi schematami ruchowymi, w jakie wtłoczone było ciało kobiety na początku XX wieku. Konsekwencją tych działań było z jednej strony ciało wyemancypowane, stające się narzędziem do wyrażania postaw społecznych i buntu. Z drugiej zaś eksploatowane, którego w pełni zracjonalizowany ruch przekładał się na fizyczną pracę, a jego efektem miał być maksymalny zysk.

Celem ekspozycji było skonfrontowanie rzeźb Katarzyny Kobro z praktykami choreograficzno-tanecznymi pierwszej połowy XX wieku, które zbudowały kontekst dla jej twórczości. Podobnie jak tancerki i choreografki tańca modernistycznego, rzeźbiarka pytała w swoich tekstach teoretycznych o ruch i jego relacje w przestrzeni. Pracując z materią rzeźby, podjęła temat racjonalizacji i funkcjonalizacji ruchu w życiu codziennym. 

Główna narracja wystawy przybliżyła eksperymenty taneczne i choreograficzne poprzez archiwalne filmy i fotografie. Ekspozycja nie miała jednak wyłącznie charakteru archiwalnego. Projekt wystawienniczy wyróżnił fakt, że został on zaaranżowany we współpracy ze scenografką pracującą dla oper i teatrów dramatycznych, Karoliną Fandrejewską. Zamiast architektury zaproponowana jest scenografia twórczo czerpiąca z archiwalnego materiału, która posłużyła za inspirację działaniom performatywnym takim artystom, jak: Tomasz Bazan, Marysia Zimpel, Noa Eshkol Chamber Dance Group, Noa Shadur. 

W ramach wystawy, we współpracy z Katedrą Dramatu i Teatru Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, zorganizowana została konferencja „Jak myśli ciało? Cielesno-ruchowe praktyki doby modernizmu”, która odbyła się 3-4 grudnia 2016 r. w ms² przy ul. Ogrodowej 19. Kuratorkami konferencji były prof. Małgorzata Leyko i Katarzyna Słoboda. W 2017 roku planowana była publikacja podsumowująca zarówno konferencję, jak i wystawę.

Artyści/artystki: Akarova, Tomasz Bazan, Busby Berkeley, Fred Boissonnas, Giannina Censi, Chamber Dance Group, Rosalia Chladek, Émil-Jaques Dalcroze, Sonia Delaunay, Jane Dudley, Isadora Duncan, Noa Eshkol, Karolina Fandrejewska, Loïe Fuller, Martha Graham, Kurt Jooss, Katarzyna Kobro, Zygmunt Krauze, Rudolf Laban, Wsiewołod Meyerhold, The New Dance Group, Gret Palucca, Leni Riefenstahl, Józef Robakowski, Valentine de Saint-Point, Oskar Schlemmer, Edith Segal, Noa Shadur, Vera Skoronel, Władysław Strzemiński, Sophie Taeuber-Arp, Helen Tamiris, Jean Weidt, Mary Wigman, Maria Zimpel.

kuratorka: Katarzyna Słoboda
scenografka: Karolina Fandrejewska
koordynatorka: Monika Wesołowska
współpraca: Katarzyna Mróz

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

Szanowni Państwo!

Z przykrością informujemy o odwołaniu performansu Noa Eshkol Chamber Dance Group w dniach 28 i 29 stycznia.

Przepraszamy za niedogodności.

ms¹, ul. Więckowskiego 36
18 listopada 2016 r., piątek, godz. 18.00, wstęp wolny

Performans Tomasza Bazana w ramach otwarcia wystawy

ms¹, ul. Więckowskiego 36
19 listopada 2016 r., sobota:

godz. 11.11: Warsztaty z rytmiki dla dzieci od 6 do 10 lat, prowadzenie: Marta Kula. Obowiązują zapisy pod nr tel. 605 060 063 (pn-pt, g. 8.00-16.00)

godz.13.13: Warsztaty z rytmiki dla dzieci od 3 do 6 lat, prowadzenie: Marta Kula. Obowiązują zapisy pod nr tel. 605 060 063 (pn-pt, g. 8.00-16.00)

godz. 17.00: Oprowadzanie kuratorki i scenografki po wystawie, wstęp wolny

ms², ul. Ogrodowa 19 
3-4 grudnia 2016 r., sobota-niedziela
Międzynarodowa konferencja badawcza Jak myśli ciało? Cielesno-ruchowe praktyki doby modernizmu, we współpracy z Katedrą Dramatu i Teatru Wydziału Filologicznego UŁ

ms¹, ul. Więckowskiego 36
11 grudnia 2016 r., niedziela, (godzinę podamy w późniejszym terminie)
Maria Zimpel, What do you really miss? – solo (performans w przestrzeni wystawy)

ms¹, ul. Więckowskiego 36
29 stycznia 2017 r., niedziela:

godz. 17.00: Oprowadzanie kuratorskie

ms², ul. Ogrodowa 19
2 lutego 2017 r., czwartek, godz. 18.00
Wykład Małgorzaty Jędrzejczyk na temat twórczości Katarzyny Kobro

ms¹, ul. Więckowskiego 36
9 lutego 2017 r., czwartek, godz. 15.15
Warsztaty z rytmiki dla seniorów, prowadzanie: Marta Kula. Obowiązują zapisy pod nr tel. 605 060 063 (pn-pt, g. 8.00-16.00)

ms¹, ul. Więckowskiego 36
11 lutego 2017 r., sobota:

godz. 11.11: Warsztaty z rytmiki dla dzieci od 6 do 10 lat, prowadzenie: Marta Kula. Obowiązują zapisy pod nr tel. 605 060 063 (pn-pt, g. 8.00-16.00)

godz. 13.13: Warsztaty z rytmiki dla dzieci od 3 do 6 lat, prowadzenie: Marta Kula. Obowiązują zapisy pod nr tel. 605 060 063 (pn-pt, g. 8.00-16.00)

godz. 17.00: Oprowadzanie kuratorki i scenografki po wystawie

ms¹, ul. Więckowskiego 36
12 lutego 2017 r., niedziela, (godzinę podamy w późniejszym terminie)
Noa Shadur Entropy – performans w przestrzeni wystawy 
 

WYSTAWA ODBYŁA SIĘ W RAMACH OBCHODÓW STULECIA AWANGARDY W POLSCE

Pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

oraz pod auspicjami:

Patronat medialny:

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Galeria

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE