Przejdź do sekcji:

Portret wielokrotny. Wystawa na antresoli

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, wejście od Gdańskiej 43, czytelnia na antresoli

Czas

12.07-30.09.2022

Pokaźną część zbiorów zgromadzonych w Dziale Dokumentacji Naukowej Muzeum Sztuki w Łodzi stanowią fotografie. Mamy ich ponad siedemdziesiąt tysięcy. Większość jest już opracowana i dostępna w Internecie.  

Przeglądanie zdjęć to jak wielka, trwająca kilkadziesiąt lat podróż w czasie. To spacer po wystawach, uczestnictwo w wydarzeniach i wizytach gości, imprezach edukacyjnych, koncertach czy wykładach. Można „spotkać” prawdziwą królową. Reżysera, który dostał Oscara. Słynnego na cały świat pisarza. Naukowca, dzięki któremu możliwe są loty w kosmos. Ambasadorów, dziennikarzy, krytyków, dyrektorów i różnych przewodniczących oraz całe mnóstwo artystów. Przede wszystkim zaś widzów, dla których przecież istnieje nasze Muzeum. „Zwykłych” ludzi, którzy przyszli do Muzeum ponieważ chcieli zachwycić się albo zdziwić tym, co zastaną w pomieszczeniach galerii.   

Na fotografiach doskonale widać jak zmieniają się epoki: różnią się ubraniami, fizjonomiami twarzy, fryzurami, gestami, mową ciała, konwencją zachowania się na wernisażu; na przykład kiedyś wszyscy panowie zjawiali się w garniturach, pod krawatem, a dziś, lekko żartobliwie można powiedzieć, że mało kto nie ma przynajmniej jednego tatuażu…

Prezentowane zdjęcia pochodzą z lat 70 ubiegłego stulecia i przedstawiają akcję edukacyjną. Goście Muzeum poproszeni zostali o to, aby sfotografowali się z wybranym przez siebie dziełem sztuki i podali czym się zajmują, gdzie pracują, jakie mają wykształcenie?

Ciekawe kim są dzisiejsi widzowie? Bo dzieła, pokazywane wtedy w Muzeum Sztuki, a widoczne na zdjęciach w ogóle się nie zmieniły!


Prezentacja materiałów archiwalnych dostępna jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków i weekendów, w godz. 9.00-16.00 i w czwartki w godz. 9.00-18.00. Wstęp 1 zł. Do obejrzenia prezentacji upoważnia także bilet na wystawę czasową w ms1.

WIĘCEJ INFO

koncepcja wystawy

Maciej Cholewiński, Aneta Błaszczyk-Smolec

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, wejście od Gdańskiej 43, czytelnia na antresoli

Czas

12.07-30.09.2022

koncepcja wystawy

Maciej Cholewiński, Aneta Błaszczyk-Smolec

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE