Dzień bezpłatnego wstępu w Muzeum Sztuki w Łodzi od września zostaje przeniesiony na ŚRODY!
Przejdź do sekcji:

Podwójne oprowadzanie Olgi Drendy po wystawach "Ziemia znów jest płaska" i "Erroryzm. Agnieszka Kurant"

Zapraszamy na podwójne oprowadzanie pisarki, eseistki i antropolożki Olgi Drendy po wystawach „Ziemia znów jest płaska” oraz „Erroryzm. Agnieszka Kurant”. Obie wystawy, mimo że obierają za punkt wyjścia odmienne perspektywy, ostatecznie dochodzą do zaskakująco zbieżnych wniosków. W trakcie oprowadzania postaramy się wskazać wątki, tematy i idee, za pomocą których wystawy wchodzą ze sobą w nieoczywisty i wielopoziomowy dialog.

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, wejście od Gdańskiej 43

Czas

22 października 2021, piątek, godz. 17.00

„Ziemia znów jest płaska” konfrontuje sprzeczne metody poznania rzeczywistości, analizując, w jaki sposób nie tylko się one zderzają, ale również splatają i dopełniają. Artyści i artystki przyglądają się mapom, modelom i teoriom, które roszczą sobie prawo do naukowej obiektywności, a które kształtowane są przez systemy władzy. Przedstawione na wystawie dzieła, choć nie przypominają eksponatów dydaktycznych, służą nawigacji wśród przeciwieństw, pytań i wątpliwości. 

Wystawa „Erroryzm. Agnieszka Kurant” skupia się na jednocześnie twórczej i niszczącej roli błędu w obliczu współczesnej automatyzacji i algorytmizacji. Obecność błędu jest kluczowa zarówno w procesach ewolucyjnych, jak i ludzkiej kreatywności. Do wielu odkryć naukowych, które wydają się efektem racjonalnego postępu, w rzeczywistości prowadzi przypadek. Próby neoliberalnego zarządzania ryzykiem starają się usunąć błędy. Ponoszą jednak klęskę w przewidywaniu katastrof i wyników wyborów, ponieważ nie biorą pod uwagę czynnika irracjonalnego często cechującego ludzkie zachowania. Co jednak stanie się z kreatywnością, gdy sztuczna inteligencja zniesie nasze pomyłki i przestaniemy błądzić? W jaki sposób będziemy dochodzić do nowej wiedzy lub tworzyć kulturę? Pytając o znaczenie błędu, Kurant kontynuuje namysł nad sposobami ewolucji społeczeństw.


Olga Drenda — pisarka, eseistka, tłumaczka. Absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Interesuje się echami czasów transformacji ustrojowej oraz antropologią życia codziennego. Autorka książek Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji, Wyroby. Pomysłowość wokół nas (za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki i Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej) oraz rozmów Czyje jest nasze życie (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim) i Książka o miłości (wspólnie z Małgorzatą Halber), a także licznych tekstów publikowanych w mediach i antologiach literackich. Od 2013 roku prowadzi stronę Duchologia, poświęconą widmom epoki transformacji. Obecnie pracuje nad kolejną książką, poświęconą śmiechowi i ironii.

WIĘCEJ INFO

wstęp

wstęp wolny, prosimy o pobranie bezpłatnych biletów w kasie ms1

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, wejście od Gdańskiej 43

Czas

22 października 2021, piątek, godz. 17.00

wstęp

wstęp wolny, prosimy o pobranie bezpłatnych biletów w kasie ms1

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE