Przejdź do sekcji:

Płonący dom. Kolekcja Antoine de Galberta

W październiku w siedzibie ms przy ulicy Gdańskiej 43 zostanie otwarta wystawa „Płonący dom” ('Burning house'), która pokazuje współczesne ogniska konfliktu w świecie, oraz tragedie i historię XX wieku.


INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, 1 piętro

Czas

2 października 2020 – styczeń 2021

Wybrane dzieła zapisują paroksyzmy światowej polityki wrogości, przywołując obraz pożogi – jak po eksplozji bomby atomowej w Nagasaki czy po nocnych nalotach niemieckich w czasie II wojny światowej. Ta prezentacja fragmentu francuskiej kolekcji Antonine de Galberta to zapis amplitudy dziejów manifestujących się raz jako ponadosobowe monstrum historii, kiedy indziej zaś pod postacią portretów wiekowych twarzy, na których wyryty jest zapis doświadczeń pojedynczego życia.

Antoine de Galbert w latach 2004-2018 tworzył w Paryżu niezwykłe miejsce – La Maison Rouge, które gościło wystawy zarówno historyczne, jak i współczesne, dając odwiedzającym możliwość poznawania różnorodnej sztuki – od europejskiej po południowoafrykańską. Antonine de Galbert jest również znanym kolekcjonerem. Wystawa w Muzeum Sztuki bazuje na jego zbiorach.

W Łodzi zobaczymy 75 prac artystów takich jak David Goldblatt, Yan Morva, Pavel Wolberg, Guillame Bijl, Boltanski, Kader Attia, Roman Cieślewicz czy Mieczysław Berman.

Wystawa jest organizowana wspólnie przez Muzeum Sztuki w Łodzi i Fotofestiwal. Towarzyszyć jej będzie publikacja z tekstem Katarzyny Bojarskiej.

foto

WIĘCEJ INFO

kurator

Arthur Toque, dyrektor Fondation Antoine de Galbert

Opieka kuratorska ze strony Muzeum Sztuki w Łodzi

Maria Morzuch

Mecenas Muzeum Sztuki w Łodzi

starak

Podziel się informacją

Galeria

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, 1 piętro

Czas

2 października 2020 – styczeń 2021

kurator

Arthur Toque, dyrektor Fondation Antoine de Galbert

Opieka kuratorska ze strony Muzeum Sztuki w Łodzi

Maria Morzuch

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.