Przejdź do sekcji:
Logo Logo

Planowane wydarzenia

MS Club w LUTYM


1 lutego, sobota, godz. 17:00

ms², Ogrodowa 19, sala wystaw czasowych

Zapraszamy na ostatnie już oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy". Wspólnie z Katarzyną Słobodą można będzie eksplorować przestrzeń kształtowaną przez takie sławy jak Kobro, Gabo, Calder, Hepworth, Pevsner, Arp, Archipenko czy Gonzales.


 

6 lutego, czwartek godz. 18:00

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Zapraszamy na wykład Marty Dziewańskiej „Plastyczna (nie)ciągłość opowieści” poświęcony twórczości R.H. Quaytman układającej się w wielowątkową opowieść rozpisaną na rozdziały/wystawy.

Pisanie/malowanie rozdziałów Quaytman rozpoczęła od kilku strategicznych decyzji: linearyzm, praca seriami, stałe formaty oraz matematyka tworzonych dla każdego rozdziału wzorów (patterns) stanowią dla niej rodzaj kotwicy – porządku, który jest sposobem na wyeliminowanie kapryśności i arbitralności procesu twórczego. Równocześnie, owe stałość i porządek są bazą dla prac i kolejnych rozdziałów pisanych dynamiką (kapryśnej i arbitralnej) spontaniczności, przekory, ciekawości i twórczej nieprzewidywalności. W swoim wykładzie Dziewańska spojrzy na dzieło Quaytman z punktu widzenia napięcia pomiędzy determinizmem i wolnością, porządkiem i dewiacją, partyturą i improwizacją i zapyta o to, jak wystawia ona na próbę, komplikuje i „uplastycznia” potoczne rozumienie relacji przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Marta Dziewańska – kuratorka w Kunstmuseum Bern / Centrum Paula Klee oraz doktorantka w Polskiej Akademii Nauk. W latach 2007–2018 była kierowniczką działu badań i kuratorką w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a w roku 2017‚ curatorial advisor‘ w ramach documenta 14.


MS CLUB: Spotkanie dla klubowiczów: REBUSY REBEKI dla dorosłych, czyli jak szukać ukrytych znaczeń (na wystawie Słońce nie porusza się R.H. Quaytman)

12 lutego 2019, środa, godz. 17:00

ms¹, ul. Więckowskiego 36

Prezentowana w Muzeum kolekcja Rebeki Quaytman aż roi się od wątków związanych z historią Łodzi, Muzeum, dziełami Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego, a także osobistymi przeżyciami malarki.

Artystka dla gości wystawy zaprojektowała specjalny druk, w którym zdradza najważniejsze źródła swoich inspiracji. Podczas spotkania podążymy tym śladem, a także uruchomimy swój twórczy potencjał, rozmawiając o sztuce i sposobach na odkrywanie zakamuflowanych znaczeń w dziele.

Prowadzenie: Maria Wasińska Stelmaszczyk


Cykl: SPOTKANIE W MUZEUM

17 stycznia 2020, piątek, godz. 13:00

ms¹, ul. Więckowskiego 36

Zapraszamy na zwiedzanie ms¹

Muzeum Sztuki w Łodzi otrzymało Sybillę 2018 – czyli wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku za rewitalizację infrastruktury kompleksu ms1.

Będziemy oglądać nową bibliotekę, nową czytelnię z tarasem wypoczynkowym. Dział Dokumentacji Naukowej zaprezentuje nam na wystawie: „Cieszę się, że żyjesz…” - listy z Archiwum Muzeum Sztuki w Łodzi. Autorami listów są m.in. Alina Szapocznikow, Hanna Orzechowska, Andrzej Wajda, Tytus Czyżewski, Olga Boznańska Pójdziemy również do Magazynu Studyjnego, gdzie będziemy pod czujnym okiem pracowników Działu Głównego Inwentaryzatora oglądać prace artystów ukryte w magazynie muzealnym. Zobaczymy również aktualne wystawy.

Obowiązują zapisy. Zgłoszenia u Małgorzaty Wiktorko, tel.: 509 599 408. Liczba miejsc ograniczona!

Prowadzenie: Małgorzata Wiktorko


MS CLUB: Spotkanie w pracowni konserwacji

19 lutego, środa, godz. 16:30

ms¹, ul. Więckowskiego 36, sala warsztatowa, pracownia konserwacji

Muzealna pracownia konserwacji stała się dla klubowiczów miejscem równie gościnnym, co budzącym żywe zainteresowanie. Tym razem, pod okiem konserwatorki Tatiany Matwij będziemy mieli okazję do wzięcia w dłoń tajemniczych utensyliów i materiałów konserwatorskich. Wykonamy próby złoceń, zapoznając się z tradycyjną technologią i historią tego typu dekoracji.

Liczba uczestników ograniczona. Obowiązują zapisy na adres mailowy: m.wasinska@msl.org.pl.


Cykl: ARTYŚCI Z KOLEKCJI MUZEUM SZTUKI W ŁODZI. Wykłady w ramach programu „60+Kultura”

27 lutego, czwartek, godz.12:30,

ms², ul. Ogrodowa 19, sala wykładowa

Wykłady w ramach akcji „Kultura 60+” prowadzą pracownicy Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi.

Temat: Roman Opałka

Prowadzi: Agnieszka Wojciechowska-Sej


WYKŁADY SOBOTNIE, cykl: „Zza zasłony obserwuję obie strony. Wykłady o tym, jak sztuka troszczy się o świat”.

W soboty od października 2019 do czerwca 2020 o godz. 11:11

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

W tym sezonie przygotowaliśmy dla Państwa serię wykładów, które w sposób przekrojowy przybliżają sztukę zaangażowaną w problemy społeczne.

01.02.20 – Ikonografia starości – prowadzi Agnieszka Wojciechowska-Sej

08.02.20 – Punk lat 80. XX wieku – prowadzi Maria Wasińska-Stelmaszczyk

15.02.20 - Shawn Hunt. Debra Sparrow. Artyści Pierwszych Narodów Kanady - prowadzi: Barbara Kaczorowska

22.02.20 - Tajemniczy ogród. Rośliny, zwierzęta, powrót do natury? - prowadzi: Marta Wlazeł

29.02.2020 - Marek Oberländer, Napiętnowani - czerwone gwiazdy - prowadzi Małgorzata Wiktorko


POSZUKIWANIA. OTWARTA PRACOWNIA RYSUNKU I MALARSTWA

 

W piątki od września 2019 do czerwca 2020 o godz. 17:17

ms2, Ogrodowa 19, sala warsztatowa

 

Zaproszeni są: młodzież gimnazjalna, licealna, dorośli...

Nie są wymagane tzw. zdolności plastyczne, nie trzeba też aspirować do bycia artystą (teraz lub w przyszłości). Za to trzeba: być otwartym na eksperymenty (zwłaszcza artystyczne), być gotowym na działania plastyczne i nie oczekiwać wystudiowanych efektów (pięknych obrazów i realistycznych rysunków).

Celem spotkań nie będzie nauka rysowania i malowania w tradycyjnym ujęciu. Będziemy jednak rysować i malować, aby w ten sposób przybliżyć się do rozumienia sztuki współczesnej. Działania plastyczne będą językiem, platformą komunikacji, która pomoże tłumaczyć nam ważne problemy podejmowane przez artystów.

Prowadzi: Barbara Kaczorowska

Obowiązują zapisy. Zgłoszenia pod nr tel. 605 060 063. Telefon czynny w godz. 8:00-16:00 (pn-pt).


Prezentacja materiałów archiwalnych na Antresoli

Cieszę się, że żyjesz... Listy z Archiwum Muzeum Sztuki w Łodzi

Prezentacja dostępna codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 9-16 i we czwartki w godz. 9-18.

ms¹, ul. Więckowskiego 36, czytelnia na antresoli biblioteki Muzeum Sztuki w Łodzi

Właściwie nie powinno się czytać cudzych listów, ale... Przez trzy najbliższe miesiące na antresoli biblioteki Muzeum Sztuki w Łodzi będzie można... Jeśli ktoś zechce to może zapoznać się z listami od artystów do dyrektorów, czy nie mogliby przyjąć do zbiorów obrazu? Reżyserów do producentów, studentki do profesora albo studenta, który temuż profesorowi opowiada (i rysuje) w liście szczegóły dopiero co przeżytej wizyty u Pabla Picassa.

Autorami listów są m.in. Alina Szapocznikow, Hanna Orzechowska, Andrzej Wajda, Jerzy Janisch, Tytus Czyżewski, Olga Boznańska


Wystawy czasowe w Muzeum Sztuki w Łodzi:

Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy, ul. Ogrodowa 19, ms2 , 04.10.2019 - 02.02.2020

R.H. Quaytman. Słońce nie porusza się. Rozdział 35, ul. Więckowskiego 36, ms1, 08.11.2019 - 23.02.2020

                                                  


Szczegółowych informacji o aktywnościach ms clubu udziela Maria Wasińska – Stelmaszczyk, tel. 664 434 570, mail: m.wasinska@msl.org.pl

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.