Przejdź do sekcji:
Logo Logo

Planowane wydarzenia

MS Club w GRUDNIU


Cykl: Post-Industralia: Kiedy przemysł był kobietą

4 grudnia 2019, środa, godz. 18:00

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Post-Industralia - transformacje to cykl spotkań poświęcony przepracowaniu doświadczenia upadku dużych zakładów pracy w latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych w różnych miejscach Polski. Przedstawimy w nim projekty zajmujące się transformacją ustrojową i wspólnotami “osieroconymi” przez zlikwidowany przemysł i uprzemysłowione rolnictwo.

Kuratorka cyklu: Marta Madejska

Ponad milion – tyle  kobiet w ramach planu sześcioletniego w PRL zaczęło wykonywać zawody związane z przemysłem. Kobiety wypełniały całe wielkie oddziały produkcji fabryk Łodzi, Zambrowa, Warszawy, Zawiercia, Bielska-Białej i dziesiątek innych miejscowości. Tekstylia, odzież, produkcja spożywcza czy kosmetyczna były niemal całkowicie sfeminizowane. Projekty artystyczne, które zostaną zaprezentowane na spotkaniu skupiają się na społecznościach tych sektorów przemysłu.

Podczas spotkania w ms² można będzie zobaczyć prezentację trzech projektów, które opowiadają historię kobiet-robotnic: „Opowieści z miasta włókniarek”, „Krem i czekolada”, „Zambrów. Miasto Kobiet”, i posłuchać, jak rozmawiają o nich kobiety: Iza Alwingier, Joanna Kocemba, Justyna Orłowska, Marta Jalowska, Dorota Glac, Magdalena Staroszczyk. Spotkanie moderować będzie Marta Madejska.

Więcej o spotkaniu


Cykl: ARTYŚCI Z KOLEKCJI MUZEUM SZTUKI W ŁODZI. Wykłady w ramach programu „60+Kultura”

5 grudnia 2019, czwartek, godz. 12:30

ms², ul. Ogrodowa 19, sala wykładowa.

Wykłady w ramach akcji „Kultura 60+” prowadzą pracownicy Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi, przybliżając sylwetki twórców z muzealnej kolekcji.

Temat: Witold Wojtkiewicz

Prowadzi: Marta Wlazeł


Cykl: SPOTKANIE W MUZEUM

6 grudnia 2019, piątek, godz. 13:00

ms¹, ul. Więckowskiego 36

Zapraszamy na zwiedzanie ms¹. Muzeum Sztuki w Łodzi otrzymało Sybillę – czyli wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku za rewitalizację infrastruktury kompleksu ms¹. Będziemy oglądać nową bibliotekę i nową czytelnię z tarasem wypoczynkowym. Dział Dokumentacji Naukowej zaprezentuje nam materiały archiwalne o „Niedzieli w Muzeum”. Pójdziemy również do Magazynu Studyjnego, gdzie będziemy oglądać prace artystów ukryte w magazynie muzealnym.

Prowadzi: Małgorzata Wiktorko

Zapisy na spotkania są obowiązkowe pod nr tel: 509 599 408


KONGRES EMPATII

7 i 8 grudnia, sobota, niedziela

W oddziale ms¹, ul. Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej,

oraz w ms², ul. Ogrodowa 19

Serdecznie zapraszam Klubowiczów ms club w towarzystwie rodzin i znajomych na wyjątkowy muzealny Kongres.

Empatia, czyli umiejętność ułatwiająca spojrzenie na problem z czyjejś perspektywy, staje się szczególnie istotna w momencie, kiedy trafiamy na kogoś z kim się fundamentalnie nie zgadzamy. Niestety, w sytuacji konfliktowej jest jeszcze trudniej spojrzeć na drugiego człowieka tak, by zrozumieć, jakie potrzeby stoją za jego zachowaniami. Stąd krok do gestów wrogości, które trudno powstrzymać. Kongres Empatii – dwudniowe wydarzenie upowszechniające metody bezprzemocowej komunikacji – powinien pomóc uporać się z tymi trudnościami.

Empatia jest najsilniejszym hamulcem dla agresji, a co najważniejsze - można ją rozwijać. Na Kongresie będziecie mogli spotkać się z uznanymi trenerami i trenerkami oraz psychologami i psycholożkami, którzy w swojej praktyce zajmują się bezprzemocową komunikacją (NVC), pierwszą pomocą psychologiczną, metodami antydyskryminacyjnymi, fizjologiczną stroną empatii, a także kryzysem klimatycznym w kontekście zdrowia psychicznego.

Organizując Kongres Empatii, włączamy się w obchody Roku Antyfaszystowskiego, upamiętniające zmagania dawnych antyfaszystek i antyfaszystów i wyrażające sprzeciw wobec powrotu do sfery publicznej ruchów neofaszystowskich oraz takich, które odwołują się do faszystowskich idei, dyskursów i praktyk. W ten sposób nawiązujemy także do własnych awangardowych korzeni związanych z etosem zaangażowania artystów i instytucji sztuki. Pragniemy promować empatię jako antidotum na język przemocy w przestrzeni publicznej, umożliwiające pełne szacunku zrozumienie doświadczeń innych ludzi.

PROGRAM:

Sobota / 7.12.2019

ms1

11.00 - 13.00 / Ucząc się od Amazonek, rozmowa / prowadząca: Zofia Nierodzińska / sala warsztatowa

Choroba to praktyka, nie metafora; to codzienne przyjmowanie tabletki antyretrowirusowej i niecodzienna chemioterapia, to rehabilitacja ręki z obrzękiem limfatycznym w klubie wioślarskim Tryton. To jednak, przede wszystkim, solidarność dająca siłę i bezwzględna krytyka społeczeństwa opartego na micie samowystarczalnej jednostki. Kreatywność choroby nie przejawia się twórczą gorączką i erupcją geniuszu. Amazonki udowadniają, że tworzenie możliwych do zamieszkiwania światów to całkiem zwyczajna sprawa.

13.00 - 14.00 / przerwa

14.00 - 16.00 / Jak się porozumiewać podczas katastrofy klimatycznej?, warsztat / prowadząca: Asia Brzezińska / sala warsztatowa

Rosnącej świadomości na temat zagrożeń związanych z katastrofą klimatyczna towarzyszy wachlarz różnych emocji, niekoniecznie łatwych. Podczas warsztatu umożliwimy rozmowę o emocjach wywoływanych przez katastrofę klimatyczną, o tym jak funkcjonować razem i porozumiewać się mimo różnych punktów widzenia. Spróbujemy zrozumieć inne postawy, co pomoże nam w lepszej komunikacji oraz większej empatii dla innych ale przede wszystkim dla siebie.

16:30 - 18:00 / Empatia w ruchu, warsztat / prowadząca: Magdalena Przybysz / sala warsztatowa

Będziemy doświadczać, obserwować i rozmawiać o tym czym jest empatia w ruchu, jak czujemy swoje ciało indywidualnie oraz w grupie, czy nasza cywilizacja i kultura wspierają budowanie empatycznych relacji z naszym ciałem czy raczej je ograniczają (a może jedno i drugie równocześnie) oraz co oznacza bycie szczerym wobec swojej potrzeby ruchu lub/i bezruchu. Warsztat będzie prowadzony w oparciu o swobodną improwizację i ruch autentyczny.

18.00 - 21.00 / Empatyczna kolacja, sala warsztatowa

Empatia to wrażliwość na cudze potrzeby i wybory, także kulinarne. Coraz częściej decydujemy się na wyeliminowanie ze swojej diety produktów odzwierzęcych, unikamy naczyń jednorazowych, zwracamy uwagę na źródła kupowanych składników oraz opakowania. Wymiana doświadczeń, przepisów i smaków to kulinarna podróż, ale i bliskie spotkanie z drugim człowiekiem. Będzie ku temu okazja- wspólnie przyrządzimy kongresową kolację z tego co sami przyniesiemy.

Zachęcamy do przyniesienia dowolnych składników na sałatkę, własnego kubka i talerza.

ms2

11.11 / „Tysiąc razy tłumaczyłem Gałkiewiczowi, że zachwyca". Dystynkcje sztuki, wykład / prowadzący: Leszek Karczewski / sala wykładowa

Sztuka jest polem gry o uznanie. Konkurencją dla (znanych) artystów, dla (uznających) ekspertów i dla publiczności (która się w porę poznała). W porównaniu ze światem polityki czy ekonomii świat sztuki i tak dyskryminuje mniej. A może po prostu „kulturalniej”? Pokażę sposoby, w jakie świat sztuki artykułuje dystynkcję – argumentując za socjologią sztuki, teorią literatury czy filozofią polityki.

11.11 / Zupa z kamienia, warsztaty dla dzieci od lat 6, cykl: Pół kwadrata małolata / prowadząca: Agnieszka Wojciechowska-Sej / sala warsztatowa

13.13 / Zupa z kamienia, warsztat familijny, cykl: Familia do kwadratu / prowadząca: Agnieszka Wojciechowska-Sej / sala warsztatowa

Poznamy historię Muzeum Sztuki, będziemy wspólnie rysować i malować niekonwencjonalnymi narzędziami. Wszystko po to, żeby przekonać się, jaką moc ma grupa. Uwaga! Na warsztacie „Zupa z kamienia” nie będzie można się najeść zupy. Najecie się do syta sztuki i bycia z innymi.

Niedziela / 8.12.2019

ms1

11.00 - 13.00 / Kultura dyskryminacji. Dyskryminacja w kulturze, warsztat / prowadząca: Ida Mickiewicz-Florczak / sala warsztatowa

Podczas warsztatu postaramy się zrozumieć jak powstają uprzedzenia i jakie są ich konsekwencje w relacjach społecznych. Ćwiczenia pozwolą na dyskusję i doświadczenie, czym jest efekt pierwszego wrażenia i jakie są jego konsekwencje, często prowadzące do uogólnień i rodzenia się uprzedzeń. Warsztaty mają sprzyjać rozwijaniu empatii u uczestników w stosunku do różnych grup społecznych, ułatwić zrozumienie trudnych tematów i dyskusję na tematy tabu. To wszystko   odbywać się będzie w odniesieniu do sztuki: jej postrzegania, rozumienia i przekazu.

13.00 -14.00 / przerwa

14.00 -16.00 / Pierwsza pomoc psychologiczna. Jak być czujnym na siebie i innych?, warsztat / prowadząca: Aleksandra Dulas / sala warsztatowa

Pierwsza pomoc psychologiczna to wszystkie środki, jakie podejmuje się natychmiast po psychicznie obciążającym zdarzeniu po to, żeby ustabilizować psychikę człowieka. Może być to wypadek, trudna wiadomość, utrata pracy, śmierć czy choroba bliskiej osoby. Środki te obejmują specyficzne wsparcie werbalne i niewerbalne, udzielane osobie poszkodowanej. Każdy z nas może takiej pomocy udzielić, nie jest wymagana żadna wiedza i specjalistyczne doświadczenie

18.00 - 21.00 / Empatia w działaniu – empatia w dzierganiu, rozmowa i wspólne dzierganie / prowadząca: Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk, gościnie: łódzcy aktywiści i aktywistki / sala warsztatowa

Nic tak dobrze nie sprzyja rozmowom, szczególnie w długie jesienne wieczory, jak wspólnie pita gorąca herbata i robótki. Spotkajmy się i w przyjaznej atmosferze wydziergajmy razem empatyczny transparent. Wymieńmy się opiniami i doświadczeniem, posłuchajmy, jak niektóre osoby wprowadzają empatię w czyn, jak można się włączyć w działania, co robić, żeby szerzyć pokój, równość, wolność i tolerancję. Umiejętności manualne nie są wymagane – tak jak w działaniu, tak i w dzierganiu, liczą się chęci i wola zrobienia czegoś dobrego.

ms2

16.00 - 17.00 / Zrozumieć empatię. Od fizjologii do emocji, warsztat / prowadzący: Janusz Janczukowicz, współpraca: Paulina Sobierańska, Mikołaj Hankiewicz (Centrum Edukacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi) / przestrzeń wystawy Atlas Nowoczesności

Empatia to nie tylko zdolność do rozumienia czyichś emocji, lecz także umiejętność przekazania drugiej osobie tego zrozumienia i podjęcia odpowiednich działań w celu udzielenia pomocy. Natura empatii jest niezwykle złożona i wielowymiarowa, wiemy jednak które obszary ośrodkowego układu nerwowego są odpowiedzialne za odczuwanie empatii i jakie są fizjologiczne etapy procesu rozpoznawania emocji przekazywanych w sposób niewerbalny. Uczestnicy warsztatów zorganizowanych w galerii ms2 będą mogli lepiej zrozumieć wspomniane procesy, a następnie dzięki prezentowanym w muzeum pracom przeanalizują własne odczucia związane z obserwowaniem dzieł sztuki współczesnej i spróbują odpowiedzieć na pytanie co przeżywali artyści tworzący te dzieła. Warsztaty będą prowadzone z wykorzystaniem technik stosowanych do pracy ze studentami medycyny, dla których rozwijanie empatii, szacunku i zrozumienia pacjentów są kluczowymi celami edukacyjnymi.

Na warsztaty obowiązują zapisy. Prosimy o zgłoszenia na adres: k.madrzycka@msl.org.pl  Ilość miejsc ograniczona.

Zapewniamy opiekę nad dziećmi od lat 3.  Prosimy o zgłoszenia na adres: k.madrzycka@msl.org.pl

Wydarzenia będą tłumaczone na język angielski. Prosimy o zgłoszenia na adres: k.madrzycka@msl.org.pl

Pełny program


MS CLUB: SPOTKANIE ZE PROJEKTANTKĄ WYSTAWY TKANINY UNIKATOWEJ 16. Międzynarodowego Triennale Tkaniny, Łódź 2019

10 grudnia 2019, wtorek, godz. 16:00

Ośrodek Propagandy Sztuki, ul. Sienkiewicza 44, Park Sienkiewicza

Zapraszamy do wspólnego zwiedzania Wystawy Tkaniny Unikatowej w towarzystwie projektantki ekspozycji. Maja Pawlikowska opowie o procesie projektowania i powstawania wystawy.

Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, odwołując się do tematu przewodniego 16. Międzynarodowego Triennale Tkaniny - Przekraczanie granic, prezentuje kolekcję dzieł pochodzących z archiwów łódzkiego Centralnego Muzeum Włókiennictwa. To jednocześnie hołd złożony pionierskiej wystawie Ireny Huml, prezentowanej w warszawskiej Zachęcie w 1961 roku, i refleksja nad nią. Na tej wystawie, pokazującej twórczość Heleny i Stefana Gałkowskich, obok prac tkackich zaprezentowano projekty i rysunki o różnej tematyce, niekoniecznie odnoszące się do tkanin

Maja Pawlikowska – scenografka filmowa, telewizyjna i teatralna. Edukatorka muzealna, filolog, realizatorka projektów społecznościowych, szczególnie we współpracy z środowiskami osób wykluczonych społecznie i ekonomicznie. Współautorka nowatorskiej publikacji ośmielającej do tworzenia i kontaktu ze sztuką „Książka do zobaczenia” ( wyd. 2015).

więcej o wystawie


WYKŁAD: „Czy zmiany klimatyczne wpływają na przyrodę naszego regionu?”

11 grudnia 2019, środa, godz. 18:00

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Postępujące zmiany klimatyczne osiągnęły w ostatnich latach zasięg globalny. Skala tego zjawiska została opisana w raporcie przygotowanym przez Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatu powołany przez ONZ. Raport ten wskazuje, że podniesienie średniej temperatury powietrza o 2 stopnie Celsjusza będzie miało katastrofalne skutki dla życia na Ziemi. Zmian tych doświadczamy już dzisiaj i dotyczą one również Polski Centralnej.

Na skutek wzrostu średniej temperatury powietrza oraz spadku rocznej sumy opadów następują trwałe i widoczne przeobrażenia w przyrodzie naszego regionu. Szczególnie głębokie i dynamiczne przemiany dotyczą cennej i zagrożonej wymarciem roślinności torfowisk, która najszybciej reaguje na rozchwianie warunków klimatycznych. Torfowiska to nie są jedyne ekosystemy, które ulegają degeneracji. W ostatnich latach obserwowane jest również wyraźne pogorszenie stanu zdrowotnego drzew w miastach.

W czasie spotkania prof. Dominik Kopeć zaprezentuje wyniki badań naukowych, które dokumentują wpływ zmian klimatycznych na przyrodę regionu.

Wykład Dominika Kopcia towarzyszy wystawie "Prototypy 03: Carolina Caycedo i Zofia Rydet. Raport troski"


Cykl: SPOTKANIE W MUZEUM

13 grudnia 2019, piątek, godz. 17:17

Spotykamy się na wystawie „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy”. Obiekty współistnieją z przestrzenią, czasem zawierają ją w sobie. Katarzyna Kobro nazywała swoje rzeźby kompozycjami przestrzeni. Oglądamy rzeźby ze wszystkich stron, spacerując i obserwując. Na wystawie prace Kobro pkazane są w kontekście innych awangardowych artystów, m.in. Jeana Arp, Naum Gabo, Alexander Calder, czy Barbara Hepworth.

Prowadzi: Małgorzata Wiktorko


WYKŁAD Janusza Zagrodzkiego, dyskusja z artystami i prezentacja założeń festiwalu Galerii ŚLAD

16 grudnia 2019, czwartek, godz. 18:00

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Zapraszamy na wykład Janusza Zagrodzkiego: „Galeria ŚLAD – sztuka jako wyraz świadomości artysty”, oraz dyskusję z artystami związanymi z działaniami Galerii Ślad. Po wykładzie, Joanna Szumacher oraz Anna Zagrodzka zaprezentują koncepcję i założenia festiwalu Galerii ŚLAD (14-20 grudnia 2019 roku) organizowanego przez Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja, właściciela Galerii W Y w Łodzi oraz przez Annę Zagrodzką.

więcej o wydarzeniu


MS CLUB: „ABS ABSTRAKCJA” WARSZTATY DLA KLUBOWICZÓW

17 grudnia 2019, wtorek, godz. 16:00

ms², Ogrodowa 19, sala warsztatowa

Zapraszam na pierwszy z cyklu edukacyjnych warsztatów dla dorosłych. Nasi muzealni edukatorzy w dowcipny i niebanalny sposób przybliżają sposoby na rozumienie i osobistą interpretację sztuki współczesnej. Warsztaty pozwalają nabyć kompetencje dla samodzielnego odczytania dzieła i późniejszej dyskusji.

Zaczynamy spotkaniem „ABS ABSTRAKCJA”

Wassily Kandinsky twierdził, że malarstwo buduje punkt, linia i płaszczyzna. Zapraszamy do praktycznego sprawdzenia tej formuły. Na warsztat złożą się łatwe i przyjemne działania plastyczne, których tematami staną się kolejne wymienione elementy i poprowadzą przez meandry sztuki nieprzedstawiającej. Jak zrobić abstrakcję (i to nie jedną!)? Czy rzeczywiście z dzieła abstrakcyjnego niczego nie sposób wyczytać? W jaki sposób o nim mówić? I najważniejsze – czy aby zostać abstrakcjonistą, trzeba skończyć akademię?

P.S. Tradycyjnie rozumiane „umiejętności plastyczne” nie są wymagane.


Cykl: SPOTKANIA NA ANTRESOLI. Prehistoria Muzeum Sztuki

19 grudnia 2019, czwartek, godz. 18.00

ms¹, Więckowskiego 36, czytelnia na antresoli

Co było na początku? To pytanie nurtuje wiele osób. Odnosi się ono również do pierwszych chwil istnienia Muzeum Sztuki, które wtedy nazywało się Miejskie Muzeum Historii i Sztuki im. Jana i Kazimierza Bartoszewiczów, a przedtem Muzeum Nauki i Sztuki i mieściło się w skromnym lokalu przy ul. Piotrkowskiej 91.

Co pokazywało to pra-muzeum w 1911 roku, a co w 1930? Kim był woźny Szmidt, kim magister Maria Barbara Danielewiczówna, a kim Oswald Matejko? Jaki tytuł nosiła pierwsza powojenna wystawa zorganizowana w muzeum? Pierwsze lata i dziesięciolecia Muzeum Sztuki znamy z relacji jego ówczesnego dyrektora Mariana Minicha, a także z akt znajdujących się obecnie w Archiwum Państwowym. Ale czy ktoś gruntownie prześledził, co o muzeum pisała łódzka prasa? Na te pytania – i dużo innych – odpowie Maciej Cholewiński.


WYKŁADY SOBOTNIE, cykl: „Zza zasłony obserwuję obie strony. Wykłady o tym, jak sztuka troszczy się o świat”.

W soboty od października 2019 do czerwca 2020 o godz. 11:11

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

W tym sezonie przygotowaliśmy dla Państwa serię wykładów, które przybliżają sztukę zaangażowaną w problemy społeczne.

07.12.2019 - „Tysiąc razy tłumaczyłem Gałkiewiczowi, że zachwyca”. Dystynkcje sztuki. – Prowadzi Leszek Karczewski

14.12.2019 - Performans, polityka i sfera publiczna – Prowadzi Luiza Łuszcz-Kujawiak

21.12.2019 - Matka, Bogurodzica, Wózkowa – prowadzi Barbara Kaczorowska


POSZUKIWANIA. OTWARTA PRACOWNIA RYSUNKU I MALARSTWA

W piątki od września 2019 do czerwca 2020 o godz. 17:17

ms2, Ogrodowa 19, sala warsztatowa

Zaproszeni są: młodzież gimnazjalna, licealna, dorośli...

Nie są wymagane tzw. zdolności plastyczne, nie trzeba też aspirować do bycia artystą (teraz lub w przyszłości). Za to trzeba: być otwartym na eksperymenty (zwłaszcza artystyczne), być gotowym na działania plastyczne i nie oczekiwać wystudiowanych efektów (pięknych obrazów i realistycznych rysunków).

Celem spotkań nie będzie nauka rysowania i malowania w tradycyjnym ujęciu. Będziemy jednak rysować i malować, aby w ten sposób przybliżyć się do rozumienia sztuki współczesnej. Działania plastyczne będą językiem, platformą komunikacji, która pomoże tłumaczyć nam ważne problemy podejmowane przez artystów.

Prowadzi: Barbara Kaczorowska

Obowiązują zapisy. Zgłoszenia pod nr tel. 605 060 063. Telefon czynny w godz. 8:00-16:00 (pn-pt).


Wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi:

Carolina Caycedo i Zofia Rydet. Raport troski, ul. Więckowskiego 36, ms1 , 06.09.2019 - 12.01. 2020

Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy, ul. Ogrodowa 19, ms2 , 04.10.2019 - 02.02.2020

R.H.Quaytman. Słońce nie porusza się. Rozdział 35, ul. Więckowskiego 36, ms1, 08.11.2019 - 23.02.2020


Szczegółowych informacji o aktywnościach ms clubu udziela Maria Wasińska – Stelmaszczyk, mail: m.wasinska@msl.org.pl

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.