Plan wystaw na 2024 rok
Zapraszamy do zapoznania się z opisem wystaw, które zaprezentujemy w 2024 r.
Agata Ingarden. Emopolis
kurator: Daniel Muzyczuk
Pierwsza w Polsce muzealna wystawa prac Agaty Ingarden (ur. 1994), polskiej artystki pracującej między Paryżem a Atenami. Wystawa opiera się na nieustannie rozwijanym przez nią projekcie, w którym główną rolę odgrywa infrastruktura przeznaczona do zarządzania energią emitowaną przez stany emocjonalne. Monumentalna instalacja prezentowana w przestrzeni Muzeum Sztuki stanowi wedutę - widok na Dom Snów. To zdigitalizowany i usieciowiony świat, w którym centralnym zagadnieniem jest nadzór, niewidzialna praca a także relacje między naszym fizycznym i wirtualnym ja. EmoPolis to grupa mieszkańców, którzy obserwują procesy związane z emocjami i utrzymują je w równowadze. Obiekty i zapisy filmowe tworzone przez artystkę są wycinkami zapewniającymi wgląd w tę rzeczywistość. Zwiedzający wystawę sami stają się również częścią tytułowego EmoPolis, a sama instalacja – metaforą ekonomii uwagi, na której oparte są współczesne instytucje.
Wystawa laureatek i laureatów nagrody im. Katarzyny Kobro
ms2, Ogrodowa 19, II piętro
15 listopad 2024 – sierpień 2025
kuratorka: Maria Morzuch, współpraca: Jakub Gawkowski
Przyznawana od 20 lat nagroda im. Katarzyny Kobro to unikalna inicjatywa, której pomysłodawcą jest prof. Józef Robakowski wspólnie z Niką Strzemińską, córką Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Co roku jury złożone z artystek i artystów nagradza wybitne osiągnięcia z dziedziny sztuk wizualnych, doceniając szczególnie postawy eksperymentalne i poszukujące. Wystawa będzie okazją do przyjrzenia się pracom wszystkich osób nią nagrodzonych: najwybitniejszych polskich artystów i artystek różnych pokoleń, od Zbigniewa Dłubaka (2001) do Elżbiety Jabłońskiej (2022). Idea tej społecznej, powołanej oddolnie nagrody odwołuje się do tradycji solidarności artystów, która jest fundamentem Muzeum Sztuki. Wystawa to symboliczny powrót tego wyróżnienia do instytucji po rocznej nieobecności. W czasie trwania wystawy nagroda przyznana zostanie po raz kolejny.
Wystawa indywidualna Aury Rosenberg
ms1, Więckowskiego 36, I piętro
29 listopad 2024 – marzec 2025
kuratorka: Barbara Piwowarska
Aura Rosenberg bada miłosne związki pomników z różnych epok. Indywidualna wystawa amerykańskiej artystki w Muzeum Sztuki opowie m. in. o słynnych nowojorskich rzeźbach z Wall Street, które przedstawiają byka i dziewczynkę. Pierwsza z nich, "Szarżujący byk" Arturo Di Modica powstał w 1987 i był odbierany jako symbol agresywności kapitału. W 2017 w Międzynarodowy Dzień Kobiet dostawiono do niego "Nieustraszoną dziewczynkę" autorstwa
Kristen Visbal. Powstałe napięcie stało się dla Rosenberg punktem wyjścia do cyklu, w którym postaci te stają się bohaterami mitologicznej opowieści o labiryncie. Przywołując słynną klasyczną ikonografię, dialogują zarazem z kultem Pabla Picassa. Wystawa dotyczy również pytania do kogo należy przestrzeń publiczna i jaką rolę pełnią w niej pomniki.