Przejdź do sekcji:

„Plądrujemy ruiny rzeczywistości”. Spotkanie ONLINE z Twożywem

„Plądrujemy ruiny rzeczywistości” to ostatnia wspólna praca duetu Twożywa zaprojektowana i skomponowana przez jej członków – Mariusza Libla i Krzysztofa Sidorka – w kilka lat po rozwiązaniu grupy. „Plądrujemy ruiny rzeczywistości” to też tytuł pierwszej monograficznej publikacji dokumentującej działalność grupy.

INFO

Miejsce

profil Facebook Muzeum Sztuki

Czas

27 października 2020, godz. 18.00

Zapraszamy na spotkanie wokół tej książki, która umieszcza Twożywo w kontekście polskiej sztuki przełomu XX i XXI wieku oraz przemian społeczno-kulturowych. Na tom składa się wybór prac graficznych, dokumentacja prac site-specific, wyimki z prywatnego archiwum oraz teksty zamówione u osób przyglądających się ich drodze z bliska, afektywnie i krytycznie. 

W dyskusji udział wezmą: członkowie grupy Twożywo – Mariusz Libel, Krzysztof Sidorek, Jarosław Suchan, dyrektor ms, Osman Djajadisastra, wydawca i kolekcjoner, oraz dr hab. Wioletta Kazimierska-Jerzyk z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego. 

Grupa Twożywo –  została powołana w 1995 roku i początkowo działała pod nazwą Pinokio. W obecnym składzie (Mariusz Libel, Krzysztof Sidorek) istnieje od 1998 r. Metody i media, jakimi się posługuje, skierowane są do przechodniów, internautów, czyli do osób przypadkowych, przemieszczających się materialnie lub wirtualnie po systemach komunikacyjnych i informacyjnych. Są to między innymi murale, billboardy, plakaty, naklejki, projekty netartowe, felietony w prasie.

Strona grupy Twożywo: TUTAJ

Strona projektu: TUTAJ


Osman Djajadisastra
– inicjator i wydawca publikacji, lekarz i kolekcjoner sztuki posiadający w swoich zbiorach prace wielu polskich artystów XX wieku, takich jak Jerzy Nowosielski, Jerzy Bereś, Maria Pinińska-Bereś, Ewa Partum, Teresa Murak, Edward Dwurnik, Marek Kijewski, oraz grup: Koło Klipsa, Gruppa, LUXUS, Łódź Kaliska, Twożywo.

Jarosław Suchan – dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, kurator, krytyk i historyk sztuki, twórca lub współtwórca wielu wystaw sztuki współczesnej i nowoczesnej (m.in. „R.H. Quaytman. Słońce nie porusza się. Rozdział 35”, Muzeum Sztuki w Łodzi i Fundacja Serralves – Muzeum Sztuki Współczesnej w Porto, 2020, „Une avant-garde polonaise: Kobro et Strzemiński” w Centre Pompidou w Paryżu, 2018), autor licznych tekstów poświęconych awangardzie, modernizmowi, współczesnym praktykom artystycznym i krytyce instytucjonalnej publikowanych w kraju i za granicą, redaktor książek na temat twórczości Władysława Strzemińskiego, Tadeusza Kantora i polsko-żydowskiej awangardy.

Wioletta Kazimierska-Jerzyk – zajmuje się estetyką, problematyką antropologizacji estetyki, zagadnieniami performatywności oraz związkami sztuki i kultury popularnej. Autorka książek „Kamp, glamour, vintage. Współczesne kategorie estetyczne” (2017), „’Strategia rewaloryzacji’ we współczesnej refleksji nad sztuką. Piękno, eklektyzm, epigonizm, infantylizm” (2008) i tekstów z zakresu estetyki, historii i teorii sztuki oraz performatyki publikowanych m.in. w „Kulturze Współczesnej”, „Principiach”, „Sztuce i Filozofii”, encyklopedii multimedialnej „Sensualność w kulturze polskiej”. Od 2013 roku zajmuje się także rolą estetyki w przestrzeni publicznej, współpracując z Agnieszką Gralińską-Toborek. Wspólnie wydały książki: „Doświadczanie sztuki w przestrzeni miejskiej. Galeria Urban Forms 2011 – 2013” (2014), „Aesthetic Energy of the City. Experiencing Urban Art And Space” (2016). Laureatka Nagrody im. Stefana Morawskiego (2008).

WIDEO ZE SPOTKANIA:

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

profil Facebook Muzeum Sztuki

Czas

27 października 2020, godz. 18.00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE