Przejdź do sekcji:

Performatywne oprowadzanie Marii Stokłosy po wystawie "Prototypy 06: Alicja Bielawska. Na przecięciu linii"

Zapraszamy na performatywne oprowadzanie Marii Stokłosy, choreografki i autorki spektakli, po wystawie “Prototypy 06: Alicja Bielawska. Na przecięciu linii”. Stokłosa w swoim oprowadzaniu bazować będzie na doświadczeniu pracy obu artystek przy okazji projektu “Wychodząc od działania” – zainicjowanego przez choreografkę w 2017 roku.

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19

Czas

28.04.2022, czwartek, godz. 18.00

Przez wystawę prowadzą nas linie. Linie kroków, linie na papierze, linie napotkanych spojrzeń, linie zarysowujące przestrzeń, wreszcie –linie pokrywające rysunki, których w tej edycji “Prototypów” możemy zobaczyć blisko pięćdziesiąt. Rysunek nie jest tu jednak tylko medium pomocniczym, szkicem do dalszych prac. To również pełnoprawne dzieło sztuki, zestawione w dialogu z rzeźbami Keitha Sonniera, Thei Djordjadze, Katarzyny Kobro i samej Alicji Bielawskiej. W pracach dominuje abstrakcja, jest ona jednak poetycka i otwarta na wielość interpretacji. Jej język jest uniwersalny, daje każdej osobie możliwość odczytania dzieła intuicyjnie i poprzez własne doświadczenia. Abstrakcja odnosi się do pamięci odbiorczyni_cy i jej_go osobistych wątków, pozwalając na zbudowanie nowych sieci skojarzeń wokół rozpoznawanych kształtów, faktur i kolorów. Przedmioty i materiały, z których stworzone zostały rzeźby, są zaczerpnięte z otaczającej nas rzeczywistości i pełnią rolę łączników pomiędzy dziełem abstrakcyjnym a odbiorczynią_cą. Wystawa Bielawskiej jest bowiem przestrzenią wyjętą z codzienności, ale jednocześnie odnoszącą się do niej. To mikroświat, w którym możemy spotkać się z wyobrażeniami, myślami oraz odczuciami artystów i artystek w warunkach sprzyjających kontemplacji


Maria Stokłosa ukończyła choreografię w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie oraz wydział tańca współczesnego w London Contemporary Dance School at The Place. Łączy choreografię z praktyką improwizacji tańca. Jej solo “Wychodząc od działania” było prezentowane w ponad 40 wersjach m. in. w Zachęcie Galerii Narodowej czy w dekoracjach spektaklu “Uroczystość” w TR Warszawa. Ostatnia praca, „Królowa Wody”, stworzona w ramach wystawy „Inne Tańce” w U-jazdowskim w Warszawie, łączyła performens z rytuałem wspieranym przez widzów. Maria Stokłosa jest także autorką spektakli – „Złote Demony” (premiera w MCK Nowy Teatr w Warszawie), „Wylinka” (premiera w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), „Intercontinental”, „MaMa Perform”, „Prawa Półkula” i in. Jej prace były prezentowane na festiwalach w Polsce, Niemczech, Austrii, Holandii, Finlandii, Francji, Rosji i USA. Współpracowała z reżyserem Wojtkiem Ziemilskim, a także z choreografami: Meg Foley, Peterem Pleyerem, Jeremy Wade’em i innymi. Występowała ponadto w „Tuning Scores” Lisy Nelson oraz „Tribes” Sary Shelton Mann. Była autorką ruchu scenicznego do opery Pawła Mykietyna pt. “Czarodziejska Góra.” Maria Stokłosa jest zaangażowana w wiele działań na rzecz rozwoju sceny tańca eksperymentalnego - jako inicjatorka projektów edukacyjnych i nauczycielka, a także jako prezeska Fundacji Burdąg i inicjatorka kolektywu choreografów - Centrum w Ruchu. W oparciu o swoje metody pracy prowadzi warsztaty i wykłady: seminarium na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu czy roczny kurs choreografii eksperymentalnej Choreografia w Centrum przy Centrum w Ruchu. Była przewodniczącą Rady Programowej Instytutu Muzyki i Tańca. Obecnie kończy studia kulturoznawcze w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i jest tegoroczną laureatką Stypendium Badawczego Grażyny Kulczyk.

Więcej o projekcie “Wychodząc od działania”: https://marysiastoklosa.com/portfolio-item/wychodzac-od-dzialania/

WIĘCEJ INFO

oprowadza

Maria Stokłosa

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19

Czas

28.04.2022, czwartek, godz. 18.00

oprowadza

Maria Stokłosa

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE