Przejdź do sekcji:

Patriota wszechświata. O Pawle Althamerze

Cena: 49 zł
Waga: 0.68 kg

Reportaż o życiu i twórczości jednego z ciekawszych polskich artystów współczesnych Pawła Althamera – rzeźbiarza, performera, twórcy instalacji, filmów wideo. 

Paweł Althamer, wybitny rzeźbiarz, zasłynął wieloma akcjami, choćby Złotymi Ludźmi, którzy polecieli do Brukseli, napisem 2000 ułożonym ze świateł mieszkań bloku na Bródnie czy podróżami Koziołka Matołka. To jednak zaledwie wycinek jego pracy, która od trzydziestu lat toczy się na pograniczu performansu i działania społecznikowskiego – w swoje przedsięwzięcia angażuje znajomych, rodzinę i tak zwanych zwykłych ludzi, w których zasiewa entuzjazm i gen sprawczości.

Karol Sienkiewicz, krytyk sztuki, podąża śladami Althamera, uczestniczy w wielu jego akcjach, próbując zrekonstruować metodę pracy i zarysować artystyczny i filozoficzny horyzont jego działań. Z książki wyłania się fascynująca postać człowieka, dla którego sztuka nie ma granic, a życie jest tajemnicą współistnienia z innymi – i z Kosmosem. Znakomicie napisany reportaż biograficzno-krytyczny Sienkiewicza pojawia się w ciekawym momencie – otaczająca nas rzeczywistość przydaje pracy Althamera nowych kontekstów i znaczeń. Autor nie stawia mocnych tez, raczej zaprasza do myślenia i formułowania pytań wykraczających poza opisane działania artysty.

Wciągająca lektura nie tylko dla wielbicieli sztuki współczesnej, także dla tych, którzy twierdzą, że jej nie rozumieją.


Wydawca: : Wydawnictwo Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Autorzy tekstów: Karol Sienkiewicz, Paweł Althamer
Redakcja: Katarzyna Szotkowska-Beylin

ISBN 978-83-65271-59-4
Rok wydania: 2017
Format:  14,5 x 20,5 x 3,7 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 488
Ilość ilustracji: ok 78 (76 barwnych i 2 czarno-białe)
Język publikacji: polski

Regulamin księgarni        Kontakt

Cena: 49 zł
Waga: 0.68 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE