Przejdź do sekcji:

Osiem dzielone przez pięć. Sala Neoplastyczna, Katarzyna Kobro i obliczenia rytmu

Niebostan, ul. Piotrkowska 17
15 grudnia 2015, wtorek, g. 19:00
wstęp wolny

Rzeźby Katarzyny Kobro, rdzeń projektu Sali Neoplastycznej Władysława Strzemińskiego, stanowią przewrót kopernikański sztuki XX wieku. Kobro pierwsza dostrzegła, że równie ważne jak materialne elementy rzeźby są przestrzenie pomiędzy nimi. Wymiary wszystkich podporządkowała jednej proporcji – zwykle osiem do pięciu. Tej samej, którą zajmował się genialny Fibonacci. Tej samej, która określa wymiary ludzkiego ciała, ale też na przykład układ nasion w tarczy słonecznika.


„Neo-poetyka” to cykl wykładów poświęconych Sali Neoplastycznej. Otwartej w 1948 roku i zamkniętej w 1950 roku. Oryginalnej, a zarazem zrekonstruowanej. Postrzeganej jako dzieło, a jednocześnie – pomieszczenie na inne dzieła. Jawiącej się jako sztuka czysta, ale i użytkowa. Rdzeń Muzeum Sztuki w Łodzi, sala – legenda. Cykl ośmiu wykładów „Neo-poetyka” to drobiazgowa analiza i interpretacja najważniejszej w Polsce przestrzeni wystawienniczej – „Sali Neoplastycznej” Władysława Strzemińskiego.


Wykłady prowadzi dr Leszek Karczewski, kierownik Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi, adiunkt w Instytucie Kultury Współczesnej UŁ

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Mapa

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE