Przejdź do sekcji:

кураторську екскурсію по виставці «Війна будинків. Неопластична кімната на знак солідарності з Україною» / Oprowadzanie kuratorskie z tłumaczeniem na język ukraiński po wystawie "Wojna domom. Sala Neoplastyczna w solidarności z Ukrainą"

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Wojna domom. Sala Neoplastyczna w solidarności z Ukrainą. Po ekspozycji oprowadzi współkuratorka wystawy Paulina Kurc-Maj. Oprowadzanie będzie tłumaczone konsekutywnie na język ukraiński.

Запрошуємо на кураторську екскурсію Пауліна Курц-Май  по виставці «Війна будинків. Неопластична кімната на знак солідарності з Україною». Зустріч відбудеться у П'ятниця, 29 липень о 18:00, у ms1 (вул. Гданська 43 ). Вартість входу - 1 зл. Екскурсія буде проводитиметься українською мовою, перекладатиме Саша Єрьоміна.

INFO

Miejsce

ms1, ul. Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43

Czas

29.07.2022, piątek, godz. 18.00

Otwarta dla zwiedzających w 1948 roku Sala Neoplastyczna zyskała rangę symbolu Muzeum Sztuki w Łodzi. Zaprojektowana przez Władysława Strzemińskiego, w momencie powstania odważnie manifestowała sprzeciw osób tworzących sztukę wobec napierającej ideologii komunistycznej. Dzisiaj w obliczu tragedii dziejących się za naszą wschodnią granicą dedykujemy ją walczącej Ukrainie.

Historycznie prezentowano w niej rzeźby Katarzyny Kobro, kompozycje przestrzenne i meble zaprojektowane przez Władysława Strzemińskiego oraz przykłady obrazów twórców i twórczyń z kręgu konstruktywizmu i neoplastycyzmu m.in.: Theo van Deosburga czy Sophie Taeuber-Arp. U progu lat 50., w obliczu szerzącej się radykalnej polityki kulturalnej komunistycznych władz udostępnienie jej zwiedzającym było manifestacją odwagi w propagowaniu wolności artystycznej. Obecnie, sąsiadując z wystawami współczesnych artystek i artystów, Sala Neoplastyczna wchodzi w dialog z ich pracami, stawiając wciąż żywe pytanie o aktualność problemów poruszanych przez sztukę awangardową. 

Na wystawie Wojna domom. Sala Neoplastyczna w solidarności z Ukrainą Sali towarzyszą dzieła z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi. Prace te są wyrazem artystycznej solidarności lub odnoszą się do trudnych wydarzeń dziejowych. To prace, które w różnym stopniu nawiązują do tematyki wojny, zniszczenia, uprzedmiotowienia i zniewolenia jednostki, równocześnie silnie manifestują rangę i istotę wolności, także tej artystycznej.

WIĘCEJ INFO

oprowadza

Paulina Kurc-Maj

wstęp

1 zł

kuratorzy wystawy

Andrzej Biernacki, Paulina Kurc-Maj

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

ms1, ul. Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43

Czas

29.07.2022, piątek, godz. 18.00

oprowadza

Paulina Kurc-Maj

wstęp

1 zł

kuratorzy wystawy

Andrzej Biernacki, Paulina Kurc-Maj

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE