Przejdź do sekcji:

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Jerzy Krawczyk. Myszy i ludzie"

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Jerzy Krawczyk. Myszy i ludzie. Wydarzenie towarzyszy obchodom 78. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto i 80. rocznicy Wielkiej Szpery.

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19

Czas

9.09.2022, piątek, godz. 17.00

Wystawa Jerzy Krawczyk. Myszy i ludzie, zorganizowana we współpracy z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, przedstawia rzadko poruszane wątki twórczości łódzkiego artysty. Ekspozycja w Muzeum Sztuki w Łodzi proponuje skupienie się na warunkującej całą twórczość Krawczyka perspektywie. Nowe odczytanie malarstwa artysty każe widzieć je jako w całości naznaczone traumą Holokaustu.

Jerzy Krawczyk jest jednym z najbardziej oryginalnych polskich malarzy XX wieku. Związany z Łodzią, zaistniał publicznie jako artysta w 1945 roku na wystawie w łódzkim Ośrodku Propagandy Sztuki. Uczęszczał na wykłady Władysława Strzemińskiego i na swój sposób zinterpretował jego Teorię widzenia, wypracowując własną formułę malarstwa, nazwanego przez siebie realizmem przestrzennym. Autotematyczny wątek sztuki o sztuce i życiowe doświadczenie, również wojenne, były kluczowe dla jego malarstwa. Rozwijał je intensywnie aż do samobójczej śmierci w 1969 roku.

Prace prezentowane na wystawie charakteryzuje różnorodność stylów i konwencji. Krawczyk w wyjątkowy sposób wykorzystywał liczne kanony, przenosząc je we współczesność. Wybór dzieł na wystawie kładzie szczególny nacisk na doświadczenie Zagłady, które naznaczyło twórczość malarza w powojennej rzeczywistości.


Wydarzenie towarzyszy uroczystym obchodom 78. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto i 80. rocznicy Wielkiej Szpery organizowanym przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
WIĘCEJ INFO

oprowadza

Michał Jachuła

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19

Czas

9.09.2022, piątek, godz. 17.00

oprowadza

Michał Jachuła

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE