Przejdź do sekcji:

Oprowadzanie Joanny Szupińskiej po wystawie "Awangardowe muzeum"

Zapraszamy na oprowadzanie Joanny Szupińskiej po wystawie “Awangardowe muzeum”. Kuratorka i badaczka skupi się na historii i losach Société Anonyme, stowarzyszenia założonego w 1920 roku w Nowym Jorku z inicjatywy malarki i kolekcjonerki Katherine S. Dreier oraz czołowych przedstawicieli amerykańskiego i francuskiego dadaizmu – Marcela Duchampa i Man Raya.

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, wejście od Gdańskiej 43

Czas

3.11.2021, środa, godz. 17.00

Wystawa "Awangardowe muzeum" to pierwszy na świecie projekt pozwalający równolegle prześledzić historię czterech niezwykłych inicjatyw: rosyjskiej sieci Muzeów Kultury Artystycznej, hanowerskiego Kabinett der Abstrakten, założonego w Nowym Jorku Société Anonyme Inc. oraz powstałej w Łodzi Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy "a.r.". Za wszystkimi stali artyści, których łączyła niechęć do muzeów rozumianych jako świątynie służące kultywowaniu przeszłości. Działając niezależnie od siebie, starali się wypracować nową formułę, dzięki której muzeum miało się stać laboratorium nowej sztuki i nowych sposobów obcowania z nią.

Oprowadzanie odbędzie się w języku angielskim.

Société Anonyme Inc.: Museum of Modern Art jak wskazuje jego rozszerzona nazwa, miało się ono docelowo przekształcić w pierwsze w Ameryce muzeum sztuki nowoczesnej. Celem stowarzyszenia było popularyzowanie aktualnych osiągnięć artystycznych wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych i przeciwdziałanie ich kulturowemu zacofaniu i parafiańszczyźnie. Założyciele wierzyli, że obcowanie ze sztuką pochodzącą z różnych stron świata może przyczynić się do większego porozumienia między narodami, przybliżając nadejście nowego wieku, w którym wszelkie podziały między ludźmi zostaną zniesione.

Joanna Szupińska – jest obecnie doktorantką na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, gdzie uzyskała tytuł magistra historii sztuki oraz tytuł licencjata sztuki. Obecnie pracuje jako starszy kurator w California Museum of Photography na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside. Poprzednio zajmowała stanowiska: Marjorie Susman Curatorial Fellow w Museum of Contemporary Art Chicago, kuratorki Jensa Hoffmanna oraz dyrektorki galerii w Susanne Vielmetter Los Angeles Projects. Jako kuratorka i pisarka zajmuje się sztuką współczesną, historią wystaw i naturą zbiorów. Jest także kuratorką i współkuratorką wystaw zbiorowych Mundos Alternos: Art and Science Fiction in the Americas (2017-18), Reproduction, Reproduction (2015-16) i Trouble with the Index (2014) w CMP oraz Skyscraper: Art i Architecture Against Gravity (2012) i First 50 (2012) w MCA Chicago. Ponadto była kuratorką solowych prezentacji prac m.in. Marie Bovo, Phila Changa, Zoe Crosher, Allana deSouzy, Gordona Matta-Clarka, Cauleen Smith i Penelope Umbrico. Jej eseje były opublikowane w językach: angielskim, polskim, niemieckim, francuskim, włoskim i chińskim mandaryńskim.

Szupińska, wspólnie z Julianem Myersem (jako grupa o.k.), są autorami tekstu “Kawalerski modernizm. International Exhibition of Modern Art projektu Société Anonyme (1926)”, który znalazł się w publikacji “Awangardowe muzeum”, wydanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi w 2020 r.

Wydarzenie towarzyszy wystawie “Awangardowe muzeum”.

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, wejście od Gdańskiej 43

Czas

3.11.2021, środa, godz. 17.00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE