Przejdź do sekcji:

Oprowadzanie Caroliny Caycedo po "Raporcie troski"

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36

Czas

7 września 2019, sobota, godz. 16.00

„W Kolumbii, tak jak w Polsce i na całym świecie, bezbronna ludność płaci najwyższą cenę za rozszalały, śmiercionośny system produkcji i konsumpcji. (…) Jako artystka utożsamiam się z rdzenną ludnością, kobietami, ubogimi, klasą pracującą, imigrantami i uchodźcami oraz podmiotami nieludzkimi.”

Mówi o sobie Carolina Caycedo, jedna z dwóch głównych bohaterek trzeciej odsłony projektu Prototypy w ramach, którego zaproszeni artyści pracują z kolekcją Muzeum Sztuki w Łodzi.

„Kiedy zostałam zaproszona do pracy z kolekcją Muzeum Sztuki w Łodzi, od razu zwróciłam uwagę na cykl „Zapis socjologiczny” Zofii Rydet. W jej pracach dostrzegłam pełną pasji i szczegółową rekonstrukcję polskiej pamięci historycznej. Miała ona wspólny mianownik z wysiłkami licznych społeczności i oddolnych organizacji działających w mojej rodzinnej Kolumbii. Wykorzystujemy tam akt pamięci jako narzędzie projekcji służącej oswajaniu terytorium oraz jako formę ochrony przed mechanizmami, które doprowadziły do zniszczeń i okropieństw dzisiejszego świata.”

W sobotę, 7 września, o godzinie 16.00 Caycedo była Waszym prywatnych przewodnikiem po wystawie Prototypy 03: Carolina Caycedo i Zofia Rydet. Raport troski.

„Raport troski” to celebracja kobiecego zaangażowania w różne sfery życia, a przede wszystkim w obronę przyrody. Stawką w tej walce są dobra wspólne: woda, powietrze, ziemia. Wezwaniem do działania są jednak konkretne problemy danej społeczności związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem. To właśnie kobiety, podobnie jak inne podatne na zagrożenia grupy społeczne (migranci, uchodźcy, dzieci, osoby niepełnosprawne i starsze) są najczęściej dotknięte skutkami destrukcji środowiska. Jednocześnie, to właśnie one organizują się i demonstrują sprzeciw wobec eksploatacji ludzi i otoczenia. W wielu sytuacjach nie są one ofiarami, ale aktywnymi i sprawczymi organizatorkami.

 

Więcej o wystawie TUTAJ

 

Bilet na oprowadzanie w cenie wstępu na wystawę.

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36

Czas

7 września 2019, sobota, godz. 16.00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE