Przejdź do sekcji:

Oprowadzanie Alicji Bielawskiej po "Komponowaniu przestrzeni"

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, przestrzeń wystawy

Czas

11 października 2019, piątek, g. 17:00

Podczas oprowadzania Alicja Bielawska postaraliśmy się zachęcić widzów do przyjrzenia się na nowo sposobom, w jakie angażują swoje ciało i zmysły w odbiór kompozycji wystawy oraz zgromadzonych na niej dzieł.

Podążając za eksperymentami rzeźbiarek i rzeźbiarzy awangardy wystawa prześledziła kulisy i konsekwencje fascynujących modernistycznych odkryć dotyczących relacji pomiędzy przestrzenią, ruchem i ciałem. Zwykle rzeźba utożsamiana jest z bryłą i zamkniętą, statyczną formą. Wystawa miała na celu zwrócenie uwagi na kwestię ruchu odbiorców i odbiorczyń sztuki w przestrzeni wystawienniczej oraz tego w jaki sposób ich ciała wpływają na doświadczanie czasoprzestrzeni.

Alicja Bielawska - absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (2005) i sztuk pięknych na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie (2009). Obecnie studiuje pod kierunkiem prof. Katarzyny Józefowicz na Międzywydziałowych Środowiskowych Studiach Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy rysunki i rzeźby, wykorzystując w nich takie materiały jak tkaniny, metal, drewno, ceramika. Jej prace koncentrują się wokół materialnej sfery codzienności i relacji pomiędzy przedmiotami, architekturą a wspomnieniami, badając pogranicze między sztuką a projektowaniem oraz dotykając kwestii względności percepcji i roli pamięci. Do swoich prac wprowadza również elementy choreografii i performansu. W 2015 roku nominowana do nagrody SPOJRZENIA 2015 – Nagroda Deutsche Bank, współorganizowanej przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki w Warszawie. A w 2016 roku nominowana do nagrody Paszport Polityki w kategorii sztuki wizualne. Ukończyła kurs choreografii eksperymentalnej organizowany przez Fundację Burdąg w Centrum w Ruchu (2017). W 2019 roku kontynuuje drugi roku kursu choreografii eksperymentalnej. Od 2017 roku współpracowała z choreografkami Marią Stokłosą, Magdą Ptasznik, Hanną Bylką-Kanecką, Aleksandrą Bożek-Muszyńską, konsultując scenografie, tworząc obiekty i instalacje do spektakli i performensów. W 2019 stworzyła instalację jako cześć spektaklu dla dzieci i dorosłych kolektywu Holobiont: Gdzie kształty mają szyje, który wygrał konkurs Biennale Sztuki Dziecka w Poznaniu i był współprodukowany przez Centrum Sztuki Dziecka i Art Stations Foundation w Poznaniu. Pokazywała prace na wystawach indywidualnych, m.in.: Wycinanki, Wolskie Centrum Kultury w Warszawie, Ukryte wątpliwości, galeria Kasia Michalski w Warszawie (2017), Jeśli nie tutaj, gdzie?, Galeria Labirynt w Lublinie (2017), Nie ma stałych punktów w przestrzeni, galeria Starter w Warszawie (2016), Soft Ground, Sodu 4 w Wilnie (2016), Mufka na trapezie, galeria Starter w Warszawie, Kiedy rzeczy znajdą swoje miejsce, BWA w Zielonej Górze (2013), Przybrane kształty, Galeria Arsenał w Białymstoku (2012), Obroty rzeczy, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (2010).

Więcej o wystawie Komponowanie przestrzeni

Wstęp wolny.

Wydarzenie towarzyszące wystawie “Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy”. Program wydarzeń towarzyszących realizowany jest we współpracy z Instytutem Pileckiego w ramach programu „Ćwiczenie nowoczesności".

 

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, przestrzeń wystawy

Czas

11 października 2019, piątek, g. 17:00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE