Przejdź do sekcji:

Ofelie. Ikonografia szaleństwa

 

Ofelie. Ikonografia szaleństwa to wydana przez Muzeum Sztuki w Łodzi we współpracy z Wydziałem Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie publikacja poświęcona performansowi Zorki Wollny pod tym samym tytułem, zaprezentowanemu w Muzeum w 2012 roku.

Artystka i reżyserka do współpracy zaprosiła dwanaście aktorek, które grały rolę Ofelii w teatralnych inscenizacjach Szekspirowskiego Hamleta: Annę Ilczuk, Martę Kalmus-Jankowską, Iwonę Bielską, Ewę Domańską, Małgorzatę Rudzką, Elżbietę Karkoszkę, Karolinę Porcari, Agnieszkę Radziszewską, Krystynę Łubieńską, Monikę Dąbrowską-Jarosz, Gabrielę Frycz i Bożenę Stryjkównę. W performansie odegrały pojedynczą scenę z Hamleta – moment, gdy Ofelia, po porzuceniu przez kochanka, zabójstwie ojca i wyjeździe brata zostaje sama i topi się z rozpaczy. Wollny przeniosła tę scenę z desek teatralnych w przestrzeń muzeum, oczyszczając ją z teatralnej scenografii, kostiumów i rekwizytów. Pozostawiając odtwórczynie sam na sam z widzami, artystka pozwoliła wybrzmieć naturalnej ekspresji i wyobrażeniu szaleństwa Ofelii każdej z nich. Dzięki tej zmianie rodzaju performatywnej obecności na pierwszy plan wysuwa się spotkanie aktorek z postacią i jej re-kreacja.

Publikacja to przewodnik po tropach, jakie Ofelie odsłoniły przed artystkami i badaczkami, ale też mapa relacji między postaciami a publicznością. Rozpoczynają ją rozmowy z aktorkami-performerkami, które Zorka Wollny przeprowadziła w 2017 roku. Punktem wyjścia dla każdej z nich jest współpraca przy Ofeliach, ale nierzadko stanowią też spojrzenie na teatr jako instytucję zanurzoną w kontekście społeczno-politycznym czy refleksję nad rolą kobiety w teatrze i społeczeństwie. Kolejne części książki stanowią: wybór zdjęć Adama T. Burtona będący zapisem tego performatywnego działania oraz eseje krytyczne Anki Herbut, Katarzyny Czeczot, Ewy Majewskiej i Iwony Kurz.


Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi, Wydawnictwo Naukowe Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie
Autorki tekstów: Zorka Wolny, Anna Ilczuk, Marta Kalmus-Jankowska, Iwona Bielska, Ewa Domańska, Małgorzata Rudzka, Elżbieta Karkoszka, Karolina PorcariAgnieszka Radzikowska, Krystyna Łubieńska, Monika Dąbrowska-Jarosz, Gabriela Frycz, Bożena Stryjkówna, Anka Herbut, Katarzyna Czeczot, Ewa Majewska, Iwona Kurz,Sonia Nieśpiałowska-Owczarek
Tłumaczenie tekstów: Łukasz Mojsak
Koncepcja i redakcja naukowa: Zofia (Zorka) Wollny,Sonia Nieśpiałowska-OwczarekAnka Herbut
Korekta: Helena Czechowska
Projekt graficzny: Noviki

ISBN 978-83-63820-72-5
Rok wydania: 2018
Format: 17,3 x 24 x 2,2 cm
Oprawa: twarda, płócienna
Ilość stron: 228
Ilość ilustracji: ok 120 kolorowych 
Język: wydanie dwujęzyczne: polsko-angielskie

Cena: 35 zł
Publikacja dostępna w sprzedaży w naszej księgarni.
 

Księgarnia       Pobierz fragment


 

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Galeria

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE