Przejdź do sekcji:

Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi

Cena: 49 zł
Waga: 0.48 kg

Książka opowiada o historii performansu i historii queeru na nowojorskim Manhattanie od lat sześćdziesiątych po dziewięćdziesiąte.

Anarchistyczna, a więc z definicji antytotalitarna, odmieńcza rewolucja była totalna. Polegała bowiem na przekraczaniu wszelkich granic  –  tego, co piękne, tego, co stosowne, tego, co uznane, tego, co bezpieczne i tego, co silne. Jej narzędziem był performans – gatunek sztuki, a zarazem strategii społecznej, który zagarnia na swój użytek cudze przestrzenie, sprawiając, że literatura, teatr, sztuki wizualne, taniec i życie nieodwołalnie tracą autonomię wobec siebie nawzajem. Narzędziem performansu była zaś często odmieńczość, czyli queer – brak uznania dla kulturowych norm pętających wyobraźnię, pragnienia, ekspresję i fantazję.

Ta książka to tylko mały wycinek historii performansu, historii queeru, historii Nowego Jorku, historii kontrkultury i zarazem popkultury. Wycinek trochę inny niż te najbardziej znane i najczęściej opowiadane, bo więcej tu kobiet, a mniej muzyki, więcej teatru, a mniej Warhola, choć i teatr nie ten, co zwykle. Opowiada o historii odmieńczego performansu (słowo to rozumiane jest tu bardzo szeroko) na Manhattanie – na scenie, w piwnicy, w klubie i na ulicy – od lat sześćdziesiątych po dziewięćdziesiąte, z wycieczkami w przyszłość i w przeszłość, a nawet do Polski.

Książka ukazuje się w serii „mówi muzeum” wydawanej wspólnie przez Wydawnictwo Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

„Pasjonująca i zarazem ważna książka, która ukazuje się w idealnie trafionym momencie. Od historii artystycznego undergroundu Nowego Jorku lat 70., 80. i 90. przechodzi płynnie do wielkich ruchów społecznych walczących o wolność i równość.

Ale to nie jest książka tylko o ulicznych starciach, medialnych kampaniach i prawnych bataliach. Obok Sprawy (czy raczej: Spraw) przez wielkie „S” Krakowska kreśli barwną mozaikę kameralnych nowojorskich klubów i offowych teatrów, z których wyrastała sztuka queeru."                                                                                                                                                                      Witold Mrozek


Wydawca:  Wydawnictwo Karakter
Autorka tekstów: Joanna Krakowska
Redakcja: Katarzyna Szotkowska-Beylin
Projekt graficzny: Przemek Dębowski
 
ISBN 978-83-66147-06-5
Rok wydania: 2020Format:  14,5 x 20,4 x 2,2 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 440
Ilość
ilustracji: ok 20 (czarno-białe)
Język publikacji: polski


Regulamin księgarni            Kontakt


Cena: 49 zł
Waga: 0.48 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE