Nikolai Evreinov & Others: „The Storming of the Winter Palace”
„ W 1920 roku rosyjski reżyser teatralny Nikołaj Jewreinow (1879-1953) przyjął zlecenie odtworzenia zajść spod Pałacu Zimowego z okazji trzeciej rocznicy rewolucji. Wykonane podczas spektaklu zdjęcie, dające fałszywy obraz szturmu na Pałac, niedługo potem zaczęło być traktowane jak historyczny dokument, a jego reprodukcje pojawiały się w podręcznikach szkolnych, kronikach i prasie.
Zdjęcie rzekomo przedstawia bolszewicki szturm na Pałac Zimowy, wydarzenie, które dało początek rewolucji. Tymczasem z zajść z 1917 roku nie zachowały się żadne fotografie. Nawet jeśli na miejscu był fotograf, nie mógł wykonać takiego zdjęcia, ponieważ z innych źródeł wiemy, że szturm na Pałac na pewno nie przebiegł w sposób utrwalany potem propagandowo w radzieckiej historiografii. Rosyjski Rząd Tymczasowy został zaatakowany nie przez masy rewolucjonistów, a przez garstkę czerwonogwardzistów, którzy pojmali niestawiających oporu ministrów. Z perspektywy czasu brak fotografii przedstawiających atak na Pałac Zimowy okazał się dla bolszewików bardzo korzystny. W obliczu braku autentycznych dokumentów, światu pokazano inscenizację.
Rekonstrukcja historyczna z 1920 była częścią jednego z największych spektakli w historii, do którego zaangażowano około 10 tysięcy statystów, a na żywo obejrzało go 100 tysięcy widzów. To, czy sam reżyser miał świadomość udziału w kreowaniu fałszywego obrazu początku rewolucji dla wielu przyszłych pokoleń, nie wynika jednoznacznie z jego zapisków. Z pewnością jednak skorzystał z możliwości – być może wedle ścisłych poleceń – by „rozdmuchać niewielkie wydarzenie poprzez jego teatralizację. Można by rzec, że za zadanie miał napisać od nowa jego historię” (Sylvia Sasse). Pod opieką Jewreinowa i jego zespołu reżyserskiego, mało spektakularne wydarzenia z 1917 roku stały się masową „superprodukcją”.
Książka opowiada historię tego spektaklu. Dzięki bogactwu ilustracji pokazuje również, w jaki sposób zdjęcia teatralnego szturmu Evreinova stały się ostatecznie historycznymi dokumentami samej Rewolucji Październikowej.
Wydawca: Diaphanes, Zurich-Berlin
Autorzy tekstów: Nikolai Evreinov, Konstantin Derzhavin, Dimitri Temkin, Iosif Slepian, Lev Nikulin, Sergei Radlov, Iuri Annenkov, Nikolai Petrov, Nikolai Shubski, Arthur Holitscher, Adrian Piotrovski, Platon Kerzhentsev, Rene Fulop-Miller, Nina Gourfinkel, Aleksei Gvozdev, Sergei Eisenstein, Leonid Volkov-Lannit, Igor Chubarov, Sylvia Sasse, Inke Arns
Koncepcja i redakcja naukowa: Inke Arns, Igor Chubarov, Sylvia Sasse
Koordynacja wydawnicza: Andri Hurlemann
Projekt graficzny i skład: 2edit, Zurich
ISBN 978-3-03734-991-5
Rok wydania: 2016
Format: 15,5 x 25 x 2,7 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 250
Ilość ilustracji: ok 105 (20 kolorowe i 85 czarno-białych)
Język: wydanie angielskie