Przejdź do sekcji:

Nikolai Evreinov & Others: „The Storming of the Winter Palace”

Cena: 118 zł
Waga: 0.73 kg
Książka jest opisem monumentalnego spektaklu zrealizowanego w 1920 roku przez rosyjskiego reżysera teatralnego Nikołaja Jewreinowa, w którym z okazji 3 rocznicy rewolucji październikowej zainscenizował on wydarzenia spod Pałacu Zimowego. Wykonane wówczas zdjęcie, dające fałszywy obraz szturmu na Pałac, zaczęło być traktowane jak historyczny dokument

„ W 1920 roku rosyjski reżyser teatralny Nikołaj Jewreinow (1879-1953) przyjął zlecenie odtworzenia zajść spod Pałacu Zimowego z okazji trzeciej rocznicy rewolucji. Wykonane podczas spektaklu zdjęcie, dające fałszywy obraz szturmu na Pałac, niedługo potem zaczęło być traktowane jak historyczny dokument, a jego reprodukcje pojawiały się w podręcznikach szkolnych, kronikach i prasie.

Zdjęcie rzekomo przedstawia bolszewicki szturm na Pałac Zimowy, wydarzenie, które dało początek rewolucji. Tymczasem z zajść z 1917 roku nie zachowały się żadne fotografie. Nawet jeśli na miejscu był fotograf, nie mógł wykonać takiego zdjęcia, ponieważ z innych źródeł wiemy, że szturm na Pałac na pewno nie przebiegł w sposób utrwalany potem propagandowo w radzieckiej historiografii. Rosyjski Rząd Tymczasowy został zaatakowany nie przez masy rewolucjonistów, a przez garstkę czerwonogwardzistów, którzy pojmali niestawiających oporu ministrów. Z perspektywy czasu brak fotografii przedstawiających atak na Pałac Zimowy okazał się dla bolszewików bardzo korzystny. W obliczu braku autentycznych dokumentów, światu pokazano inscenizację.

Rekonstrukcja historyczna z 1920 była częścią jednego z największych spektakli w historii, do którego zaangażowano około 10 tysięcy statystów, a na żywo obejrzało go 100 tysięcy widzów. To, czy sam reżyser miał  świadomość udziału w kreowaniu fałszywego obrazu początku rewolucji dla wielu przyszłych pokoleń,  nie wynika jednoznacznie z jego zapisków. Z pewnością jednak skorzystał z możliwości – być może wedle ścisłych poleceń – by „rozdmuchać niewielkie wydarzenie poprzez jego teatralizację. Można by rzec, że za zadanie miał napisać od nowa jego historię” (Sylvia Sasse). Pod opieką Jewreinowa i jego zespołu reżyserskiego, mało spektakularne wydarzenia z 1917 roku stały się masową „superprodukcją”.

Książka opowiada historię tego spektaklu. Dzięki bogactwu ilustracji pokazuje również, w jaki sposób zdjęcia teatralnego szturmu Evreinova stały się ostatecznie historycznymi dokumentami samej Rewolucji Październikowej.


Wydawca: Diaphanes, Zurich-Berlin
Autorzy tekstów: Nikolai Evreinov, Konstantin Derzhavin, Dimitri Temkin, Iosif Slepian, Lev Nikulin, Sergei Radlov, Iuri Annenkov, Nikolai Petrov, Nikolai Shubski, Arthur Holitscher, Adrian Piotrovski, Platon Kerzhentsev, Rene Fulop-Miller, Nina Gourfinkel, Aleksei Gvozdev, Sergei Eisenstein, Leonid Volkov-Lannit, Igor Chubarov, Sylvia Sasse, Inke Arns
Koncepcja i redakcja naukowa: Inke Arns, Igor Chubarov, Sylvia Sasse
Koordynacja wydawnicza: Andri Hurlemann
Projekt graficzny i skład: 2edit, Zurich

ISBN 978-3-03734-991-5
Rok wydania: 2016
Format: 15,5 x 25 x 2,7 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 250
Ilość ilustracji: ok 105 (20 kolorowe i 85 czarno-białych)
Język: wydanie angielskie


regulamin księgarni          kontakt


 

Cena: 118 zł
Waga: 0.73 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE