Dzień bezpłatnego wstępu w Muzeum Sztuki w Łodzi od września zostaje przeniesiony na ŚRODY!
Przejdź do sekcji:

Niezauważalne dla oka. Warsztaty spirytualne

Muzeum Sztuki w Łodzi już po raz szósty podjęło współpracę z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, tworząc studentkom i studentom możliwość współpracy z artystkami i kuratorkami w ramach projektu artystyczno-edukacyjnego. W ramach tej edycji mentorką była Katarzyna Kozyra, która zaproponowała uczestnikom i uczestniczkom podjęcie tematu duchowości i niematerialności.

STRONA PROJEKTU

W jaki sposób w różnych mediach sztuki można oddać zjawiska niezauważalne dla oka – procesy chemiczne, fizyczne, ale i metafizyczne, duchowe, emocjonalne? Jak oddać w sztuce niematerialność tych zjawisk i procesów?

To, co niewidzialne kreuje to, co widzialne. W ramach warsztatów szukaliśmy tych niewidzialnych tłumaczeń. Tylko z pozoru duchowość nie jest widoczna. Nasze ciała wykształciły na to, co ukryte przed wzrokiem organy, których nie da się opisać biologią - struny wrażliwe na duchowość. My tylko staramy się transponować te niewytłumaczalne, ciche wibracje po to, by zmaterializować to, czego nie dostrzega oko.

Czasem realne problemy nie mają łatwych i szybkich rozwiązań. Gdy umysł, serce i ciało nie radzą sobie z traumatycznym doświadczeniem można szukać pomocy w świecie nierealnym, wyimaginowanym. Ten świat może być dla nas bardziej przyjazny i znacznie bezpieczniejszy. Duchowość, jej poszukiwania, zadawanie pytań i obserwacja niezauważalnych detali bywają terapeutyczne i zbawienne. Wiara w niemożliwe staje się siłą i mocą w najbardziej beznadziejnych sytuacjach.

Wszyscy przeżywamy momenty bardzo trudne, wstydzimy się i nie potrafimy o nich rozmawiać. Buduje to wielki mur, czujemy się w osobistym dramacie osamotnieni. Zadajemy pytania, szukamy odpowiedzi, łapiemy się abstrakcji, pragniemy aby stała się rzeczywistością.

Warsztaty spirytualistyczne pozbawione fizyczności przez swoją internetową formę były dla uczestników dość nietypowym przeżyciem w pewien sposób jeszcze bardziej uwidaczniającym ich temat. Udział w projekcie był dla każdej z artystek i artystów  próbą zmierzenia się z własną duchowością, uwrażliwiając się na własne twórcze rytuały i praktyki.

uczestniczki/uczestnicy: Maria Averkieva, Jan Kazimierz Barnaś, Olga Galińska, Agata Gansiniec, Tomasz Jeziorski, Jonatan E. Jurkowski, Wojciech Kamerys, Zofia Kłeczek, Agnieszka Krassowska, Marta Kulik, Wiktoria Łaskawiec, Marta Maciejewska, Aneta Niekoraniec, Barbara Rydz, Kuba Stępień, Dawid Zawierucha, Helena Zwierzchowska

opiekunki i opiekun projektu: Katarzyna Kozyra, Łukasz Ogórek (ASP), Katarzyna Słoboda (ms)

identyfikacja wizualna: Aneta Niekoraniec

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE