Przejdź do sekcji:

Prototypowanie idei: symulator „Nawigator” i psychoanaliza

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

1 października 2019, godz. 18:00

Tej jesieni zorganizowaliśmy na mini-cykl spotkań poświęconych konceptowi prototypu. Podczas pierwszego z nich, razem z Pawłem Mościckim i Kubą Mikurdą - znawcami historii psychoanalizy - porozmawialiśmy o roli prototypu w pracach twórców awangardy oraz o wpływie, jaki psychoanaliza wywarła na sztukę nowoczesną w początkach XX wieku.

Pretekstem do pierwszego spotkania była zmyślona (?) historia prototypu symulatora o nazwie "Navigator", który (według notatek pozostawionych przez El Lissitzky'ego - architekta i projektanta związanego z rosyjskimi suprematystami) miałby powstać na bazie projektu radzieckiego awangardowego reżysera Siergieja Eisensteina. Urządzenie miało kreować wirtualne doświadczenie spaceru po niecodziennym domu - konstrukcji architektonicznej opartej na modelu umysłu Zygmunta Freuda. O ile u progu XX wieku technologia nie pozwalała na zbudowanie dostatecznie immersyjnej rzeczywistości wirtualnej, aby móc zrealizować pomysł Eisensteina, dzisiaj taka reprezentacja sławnej teorii podświadomości, świadomości i nadświadomości Freuda mogłaby się wreszcie ucieleśnić. Czy jednak złożoność myśli psychoanalitycznej pozwala na przełożenie jej na projekt inżynierski? Czy awangarda stworzyła język, który pozwala na zaprojektowanie, nadanie formy tak abstrakcyjnym ideom jak Freudowska teoria umysłu?

Paweł Mościcki - filozof, eseista i tłumacz, adiunkt w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Członek redakcji kwartalnika „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”. Autor książek: Polityka teatru. Eseje o sztuce angażującej (2008), Godard. Pasaże (2010), Idea potencjalności. Możliwość filozofii według Giorgio Agambena (2013), My też mamy już przeszłość. Guy Debord i historia jako pole bitwy (2015), Foto-konstelacje. Wokół Marka Piaseckiego (2016), Migawki z tradycji uciśnionych (2017), Chaplin. Przewidywanie teraźniejszości (2017), Lekcje futbolu (2019).

Kuba Mikurda – dziennikarz, filmoznawca, psycholog, filozof. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Szkole Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, gdzie obronił doktorat. Wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Autor książki „Nie-całość”, współredaktor i redaktor książek, m.in. „Nie chcę spać sam. Kino Tsai Ming-lianga” (z Pauliną Kwiatkowską), „Kino wykolejone. Rozmowy z Guyem Maddinem” (z Michałem Oleszczykiem), „Trzynasty miesiąc. Kino braci Quay” (z Adrianą Prodeus), „Dzieje grzechu. Surrealizm w kinie polskim” (z Kamilą Wielebską), „Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama”. „Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka” to jego debiut filmowy.

Prowadzenie spotkania:

Ewa Drygalska - historyczka filmu, absolwentka Interdiciplinary Ph.D Program Society-Environment-Technology na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracowała dla Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum Fryderyka Chopina. Wykłada w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Zajmuje się nowymi mediami i wprowadzaniem nowych rozwiązań technologicznych do instytucji publicznych.Prototypowanie to mini-cykl spotkań poświęconych konceptowi prototypu. Prototypy zazwyczaj projektuje i buduje się w celu zademonstrowania możliwości finalnego produktu. Jako modeli przygotowawczych pod kreację dzieła sztuki używali ich współcześni i awangardowi twórcy. Nie musi on jednak być jedynie obiektem materialnym, urządzeniem lub oprogramowaniem. Może przejawiać się również jako znacznik procesu myślowego, jako formuła testowania określonych idei, strategii i pomysłów, dynamiczna reprezentacja abstrakcyjnych modeli.

Jaką rolę odgrywa prototypowanie w architekturze? Jak możemy testować przestrzenie, strategie społeczne, formy wielofunkcyjne i różnorodne konfiguracje lokalnej społeczności? Jak teoria może łączyć się z praktyką i materializować w postaci złożonych technologicznie urządzeń? Wreszcie, czy można opracować prototypy przyszłości? Zapraszamy na spotkania z badaczami, praktykami teoretykami z różnych dziedzin, aby móc porozmawiać o roli prototypów również poza kontekstem sztuki.

Bilety: 1 zł

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

1 października 2019, godz. 18:00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE