Przejdź do sekcji:

Nagroda Muzeum Sztuki dla Ireny Zieniewicz!

Na wystawie Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku została wyeksponowana praca Ireny Zieniewicz zatytułowana Welcome.

Konkurs im. Władysława Strzemińskiego łódzka Akademia Sztuk Pięknych organizuje od 1983 roku - to najstarsze, największe i najbardziej prestiżowe przedsięwzięcie artystyczne Akademii. Celem przeznaczonego dla studentów uczelni konkursu jest pobudzenie procesu twórczego, sprzyjanie atmosferze pracy i inwencji artystycznej. Co roku wyróżnione i zaprezentowane zostają najbardziej oryginalne i wartościowe prace, przygotowane w danym roku akademickim. W konkursie mogą uczestniczyć studenci i studentki od III do V roku studiów dziennych i magisterskich studiów uzupełniających. Wśród fundatorów nagród znajdują się m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Łódzkiego, Wojewoda Łódzki, Prezydent Miasta Łodzi, instytucje kulturalne, muzea, galerie, firmy, instytucje i osoby prywatne. Co roku jedna z prac, wyróżniona przez Marię Morzuch, członkinię jury konkursu i kuratorkę Muzeum Sztuki, trafia na wystawę Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku.

W maju w części wystawy zatytułowanej Emancypacja wyeksponowana została instalacja dźwiękowa Ireny Zieniewicz Welcome, przedstawiająca treść Europejskiej Konwencji Praw Człowieka odczytywaną w języku esperanto. Za jej pomocą artystka chce odwołać się do pojęć humanizmu i humanitaryzmu oraz nawiązać do powszechnej debaty dotyczącej udzielania pomocy uchodźcom z krajów ogarniętych konfliktami zbrojnymi.

Obecnie bardzo często dochodzi do ataków na przybyszy pochodzących z innych krajów, natomiast funkcjonując w kulturze opartej na chrześcijańskich wartościach można odczytać takie zachowania jako hipokryzję i obłudę. Moja praca jest nawiązaniem do szlachetnej idei Ludwika Zamenhofa, który stworzył język esperanto jako medium pomocne w komunikacji międzynarodowej. Jego koncepcja miała pomagać i łączyć ludzi w codziennym życiu, szanując zarazem języki narodowe - tłumaczy Zieniewicz dodając, że treść Europejskiej Konwencji Praw Człowieka powinna być podstawowym prawnym wyznacznikiem naszych zachowań w stosunku do innych.

Irena Zieniewicz - ur. 09.03.1993 roku w Lublinie. W czerwcu 2017 ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa, na kierunku malarstwo. Obecnie studiuje na III roku studiów I stopnia na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych. W swojej twórczości porusza takie tematy jak emigracja, dyskryminacja, tożsamość, prawa człowieka, ksenofobia i nietolerancja. Pracuje w takich dziedzinach jak rzeźba, instalacja, prace site specific, malarstwo, grafika artystyczna i projektowa.

Pracę Ireny Zieniewicz oglądać i odsłuchiwać można do 25 kwietnia na wystawie laureatów 35 edycji Konkursu im. W. Strzemińskiego, a następnie w Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie zostanie wyeksponowana jako część stałej wystawy Atlas Nowoczesności.

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE