W związku z obchodami urodzin miasta Łodzi, w dniu 26 lipca 2024 (piątek) bilety wstępu do oddziałów ms1 i ms2 będzie można kupić w cenie 1 zł. Bilety dostępne wyłącznie w sprzedaży stacjonarnej w punktach kasowych.

Nagroda im. Katarzyny Kobro 2018 dla Cecylii Malik

W piątek, 22 listopada, po raz 17 przyznano Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Założeniem nagrody wręczanej przez artystów jest wyróżnienie i uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących. Laureatką za 2018 rok została Cecylia Malik.

Jury w składzie: Daniel Rycharski (przewodniczący), Paweł Bownik, Elżbieta Jabłońska, Joanna Rajkowska, doceniło laureatkę:

„Za działania, które przekraczają ramy galerii i muzeów, skutecznie docierając do społeczności zaangażowanych w troskę o swoją najbliższą okolicę.

Za tworzenie, odbudowywanie i pielęgnowanie relacji z Ziemią i jej ekosystemami.

Za śmiałe wychodzenie poza obszar sztuki w stronę aktywizmu oddanego potrzebom wszystkich istot żywych.

Za działania jednoczące ludzi wokół wspólnego celu i używanie praktyk artystycznych do upubliczniania problemów ekologicznych.”

 

Cecylia Malik  (ur. 1975) – Artystka wizualna, performerka, malarka i aktywistka. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni Leszka Misiaka) oraz podyplomowych studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współtwórczyni „Farmy sztuki” instytucji artystycznej, będącej wspólną platformą działania artystów i kuratorów. Autorka/inicjatorka głośnych performatywnych projektów, m.in.: „365 drzew”, „Warkocze Białki”, „Matka Polka na wyrębie”, „Siostry Rzeki”.

 

Nagroda im. Katarzyny Kobro

W poprzednich latach Nagrodę im. Katarzyny Kobro otrzymali:

2001 - Zbigniew Dłubak

2002 - Jürgen Blum-Kwiatkowski

2003 - Andrzej Dłużniewski

2004 - Krzysztof M. Bednarski

2005 - Teresa Murak

2006 - Krzysztof Wodiczko

2007 - Jerzy Lewczyński

2008 - Zbigniew Rybczyński

2009 - Andrzej Lachowicz

2011 - Zygmunt Rytka

2012 - Natalia LL

2013 - Cezary Bodzianowski

2014 - Robert Rumas

2015 - Jadwiga Sawicka

2016 – Karolina Wiktor

2017 – Piotr Bosacki

Pomysłodawcą idei dorocznego wyróżnienia jest prof. Józef Robakowski. Początkowo nagroda była przyznawana prywatnie w Galerii Wschodniej. Od 2011 roku organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki w Łodzi, a jego kuratorką Maria Morzuch.

Sponsorem Nagrody im. Katarzyny Kobro za 2018 rok jest Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska Sp. z o.o.

Rossmann

Podziel się informacją

Podziel się informacją