Przejdź do sekcji:

Muzeum Przyszłości 02: W wirtualnym świecie

Podczas drugiego spotkania w ramach cyklu „Muzeum Przyszłości”, wraz z zaproszonymi do dyskusji gośćmi: Ewą Drygalską, Justyną Górowską, Aleksandrą Przegalińską i Markiem Wojtaszkiem, rozmawiać będziemy o wpływie i roli technologii cyfrowych w procesie budowania instytucji sztuki i programowania ich działalności.

INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

Czas

24 marca 2021, godz. 18:00

Postępująca od blisko roku wirtualizacja działalności wielu instytucji, w tym muzeów, spowodowana epidemią SARS-CoV-2, sprowokowała wiele dyskusji na temat obecności, aktywności i nadprodukcji instytucji kultury w sieci. Pandemia wymusiła przeprofilowanie działań instytucji w stronę hybrydyzacji, ale także konieczność nabywania nowych kompetencji przez kadrę kultury, w tym myślenia wykraczającego poza media społecznościowe (nowe formy uczestnictwa, zmiana oferty instytucji wobec rozwoju technologii). Ta niecodzienna i nagła zmiana funkcjonowania muzeów rozpoczęła jednak, dość istotny z perspektywy rozwoju technologii, proces adaptowania analogowego dziedzictwa w stronę wirtualizacji działalności i zasobów, na skalę do tej pory niespotykaną. Uświadomiła ona również złożoną i kompleksową naturę tych przewartościowań, stawiając przy tym szereg pytań o dalszy charakter tych zmian.

W jaką stronę mogą zmierzać rozwój digitalizacji muzeów i architektury informacji? W jakim stopniu muzeum jest konkurencyjne wobec innych podmiotów medialnych, czy może oferować i konkurować z komercyjnymi gigantami? Czy muzea powinny budować swoje własne platformy, aplikacje, itd. I czy warto uczestniczyć w tym wyścigu o uwagę? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas spotkania.

* Dyskursywny cykl „Muzeum Przyszłości” towarzyszy wystawie „Awangardowe muzeum”, którą będziecie mogli oglądać jesienią w ms1.


MUZEUM PRZYSZŁOŚCI

Okrągłe rocznice zwykle skłaniają do refleksji - my jednak wybiegamy w przyszłość. 90-lecie przekazania muzeum Międzynarodowej Kolekcji Sztuki przez grupę „a.r.”, które obchodzimy w tym roku, traktujemy jako punkt wyjścia do rozmów, dyskusji i spekulacji o tym, czym będzie nasza instytucja za 10 lat, w swoje stulecie.

Osią tych rozważań jest „Awangardowe muzeum” – planowana na jesień 2021 wystawa, będąca efektem naszych wieloletnich badań. Ekspozycja, mimo że osadzona w kontekście historycznym, podejmie zaskakująco aktualne wątki. Pokaże bowiem awangardowe myślenie o instytucjach jako o przestrzeniach eksperymentu, rozwoju sztuki czy produkcji wiedzy. Pozwoli zobaczyć w muzeum inicjatywę społeczną, której celem jest projektowanie możliwych scenariuszy przyszłości. Lub - bardziej doraźnie - instytucjonalną formę samopomocy, bo z jednej strony zapewnia artystom finansowanie, z drugiej zaś „archiwizuje” ich twórczość dla kolejnych pokoleń. Działanie takich wychylonych w przyszłość instytucji, które można pomyśleć dzięki wystawie „Awangardowe muzeum”, ma więc odpowiadać na potrzeby tu i teraz.

Cykl rozmów, dyskusji i wykładów „Muzeum Przyszłości” ujmie w dyskursywną ramę tegoroczny program ms. Stworzy też płaszczyznę do interdyscyplinarnych dialogów na ważne dziś tematy, by móc zacząć budować pomost między obrazem muzeum z przeszłości a wizją muzeum przyszłości. W gronie teoretyczek i teoretyków, filozofek i filozofów, ekonomistek i ekonomistów, artystek i artystów i w końcu muzealniczek i muzealników, postaramy się pomyśleć, jakiego muzeum będziemy potrzebować za dekadę.

Całoroczna dyskusja toczyć się będzie na temat futurologicznych wizji przyszłości, ekonomii, świata wirtualnego, troski, zdrowia psychicznego, dostępności, uczestnictwa oraz ekonomii i ekologii uwagi. Tą drogą będziemy się zbliżać do możliwych wersji awangardowego muzeum przyszłości.

WIĘCEJ INFO

identyfikacja wizualna

Pola Piestrzeniewicz

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

Czas

24 marca 2021, godz. 18:00

identyfikacja wizualna

Pola Piestrzeniewicz

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE