Przejdź do sekcji:

Muzeum Przyszłości na 90-lecie Muzeum Sztuki w Łodzi

Rocznice skłaniają zwykle do patrzenia wstecz, ale dla Muzeum Sztuki w Łodzi 90-lecie otwarcia stałej ekspozycji Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.” jest również okazją do spoglądania w kierunku jutra.  Jedno z najstarszych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie w roku 2021 nie tylko bada swoją historię, ale i zastanawia się nad własnym miejscem w budowanej wspólnie przyszłości.

Niezwykłą kolekcję złożoną z prac twórców, którzy dziś są ikonami światowej awangardy, zaprezentowano po raz pierwszy 15 lutego 1931 roku w robotniczej Łodzi. Mogło to się wydarzyć dzięki artystom i artystkom, którzy dostrzegli konieczność stworzenia nowoczesnej koncepcji muzeum sztuki, uwierzyli w nią i wprowadzili w życie. Strzemiński, Kobro i Stażewski oraz Przyboś i Brzękowski przekonali do wspólnej idei innych znakomitych twórców – takich jak Fernand Leger, Max Ernst, Hans Arp, Sophie Taeuber-Arp czy Kurt Schwitters. Ci zaś podarowali swoje prace do kolekcji, która stała się kamieniem węgielnym instytucji znanej dziś jako Muzeum Sztuki w Łodzi. 90 lat temu od tego kolektywnego gestu zaczęła się historia, która trwa do dziś.

Zaplanowana na jesień 2021 roku wystawa „Awangardowe muzeum” – ukazująca początki łódzkiej instytucji i podobnych jej inicjatyw, w które zaangażowali się twórcy tacy jak Kazimierz Malewicz, Władimir Tatlin, Aleksandr Rodczenko, Katherine Dreier i Marcel Duchamp – to projekt przenoszący ideę sprzed dekad we współczesność. Pokaże muzeum pomyślane przez awangardystów jako przestrzeń, w której eksperymentuje się ze sztuką i jej odbiorem, tworzy pole do wymiany myśli, pobudza krytyczną refleksję i bada sposoby na jakie widzimy świat. Pozwoli dostrzec w idei muzeum inicjatywę społeczną, która może projektować przyszłość. Zapyta, czy wyczerpaliśmy już potencjał tkwiący w jego utopijnej, awangardowej koncepcji. Wychodząca od historycznego gestu artystów wystawa, opowiadając o przeszłości, pozwoli spojrzeć w przyszłość – zarówno tę dotyczącą instytucji muzealnej, jak i całego społeczeństwa.

Podczas trwania jubileuszowego roku Muzeum Sztuki w Łodzi poszuka odpowiedzi i inspiracji we własnych zbiorach i przeszłości, jak i w twórczości wybitnych współczesnych artystów i artystek. Odbędą się wystawy poświęcone twórczości Leopolda Buczkowskiego i praktyce kuratorskiej Urszuli Czartoryskiej, zbiorowa wystawa „Ziemia znów jest płaska” a także projekty, do których realizacji muzeum zaprosiło m.in. Agatę Siniarską, Céline Condorelli, Wendelien van Oldenborgh, Agnieszkę Kurant, Jasminę Cibic, Marka Sobczyka i wielu innych. Wystawy te nie tylko skonfrontują współczesność z awangardowymi koncepcjami, ale też pozwolą spoglądać w przyszłość i proponować jej możliwe scenariusze.

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

Galeria

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE