Przejdź do sekcji:

Muzeum Przyszłości 01: Alternatywne scenariusze jutra

Podczas spotkania inaugurującego tegoroczny dyskursywny cykl „Muzeum Przyszłości” postaramy się wraz z Joanną Bednarek, Dianą Lelonek, Zofią nierodzińską (pisownia oryginalna) oraz Anną Sudoł uruchomić futurologiczną spekulację na temat losów instytucji sztuki i zastanowić się, czy wizja przyszłości bez muzeów jest możliwa.

INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

Czas

18 lutego 2021, godz. 18:00
„[…] Ciągły stres i cofnięte środki finansowe nie pozwalają nam już dłużej realizować programu. Omówiłam moje wątpliwości z dyrekcją i naszym zespołem kuratorskim. Wspólnie podjęliśmy decyzję o zamknięciu instytucji na stałe, przestrzeń oddajemy w użytkowanie chwastom, ptakom i owadom. Niech zarasta” – mówi lektorka w filmie Diany Lelonek „Formy przetrwania”. Film, który posłuży jako punkt wyjścia do naszej rozmowy, kreśli wizję świata bliżej nieokreślonej przyszłości. Jest to świat targany kryzysami, świat niepewny, świat u progu kluczowych przewartościowań i zmiany dotychczasowych paradygmatów. W gronie dyskutantek zastanowimy się nad alternatywnymi scenariuszami przyszłości, zarówno dla instytucji sztuki, jak i dla świata, w którym tego rodzaju miejsca nie będą już dłużej potrzebne, a na pewno nie w kształcie jaki znamy teraz.

*Dyskursywny cykl „Muzeum Przyszłości” towarzyszy wystawie „Awangardowe muzeum”, którą będziecie mogli oglądać jesienią w ms1.

MUZEUM PRZYSZŁOŚCI
Okrągłe rocznice zwykle skłaniają do refleksji - my jednak wybiegamy w przyszłość. 90-lecie przekazania muzeum Międzynarodowej Kolekcji Sztuki przez grupę "a.r.", które obchodzimy w tym roku, traktujemy jako punkt wyjścia do rozmów, dyskusji i spekulacji o tym, czym będzie nasza instytucja za 10 lat, w swoje stulecie.

Osią tych rozważań jest „Awangardowe muzeum” – planowana na jesień 2021 wystawa, będąca efektem naszych wieloletnich badań. Ekspozycja, mimo że osadzona w kontekście historycznym, podejmie zaskakująco aktualne wątki. Pokaże bowiem awangardowe myślenie o instytucjach jako o przestrzeniach eksperymentu, rozwoju sztuki czy produkcji wiedzy. Pozwoli zobaczyć w muzeum inicjatywę społeczną, której celem jest projektowanie możliwych scenariuszy przyszłości. Lub - bardziej doraźnie - instytucjonalną formę samopomocy, bo z jednej strony zapewnia artystom finansowanie, z drugiej zaś „archiwizuje” ich twórczość dla kolejnych pokoleń. Działanie takich wychylonych w przyszłość instytucji, które można pomyśleć dzięki wystawie "Awangardowe muzeum", ma więc odpowiadać na potrzeby tu i teraz.

Cykl rozmów, dyskusji i wykładów „Muzeum Przyszłości” ujmie w dyskursywną ramę tegoroczny program ms. Stworzy też płaszczyznę do interdyscyplinarnych dialogów na ważne dziś tematy, by móc zacząć budować pomost między obrazem muzeum z przeszłości, a wizją muzeum przyszłości. W gronie teoretyczek/ów, filozofek/ów, ekonomistek/ów, artystek/ów i w końcu muzealniczek i muzealników, postaramy się pomyśleć, jakiego muzeum będziemy potrzebować za dekadę.

Całoroczna dyskusja toczyć się będzie na temat futurologicznych wizji ekonomii, świata wirtualnego, troski, zdrowia psychicznego, dostępności, uczestnictwa oraz ekonomii i ekologii uwagi. Tą drogą będziemy się zbliżać do możliwych wersji awangardowego muzeum przyszłości.

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

Czas

18 lutego 2021, godz. 18:00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE