Planowane wydarzenia

MS Club w PAŹDZIERNIKU

 

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE w Galerii Willa: Zainstalowani na wieczność - Bruno Schulz i Drohobycz / dedykowane dla ms clubu

02.10.2019 o godz. 15:00

Galeria Willa, Wólczańska 31

Na zaaranżowaną w secesyjnych wnętrzach Galerii Willa ekspozycję złożą się obiekty pochodzące ze zbiorów Zbigniewa Milczarka, osób prywatnych, artystów, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Koncepcja wystawy opiera się na trzech kręgach tematycznych: W mieście marzeń, Dziwny poeta Bruno Schulz, Łódzkie schulziana. Na parterze Willi pojawi się ikonografia Drohobycza, matecznika Schulzowskiej wyobraźni (m.in.: graficzne portrety miasta od połowy XIX wieku do 2007 roku, mapy, plany miasta, najstarsze pocztówki i zdjęcia z okresu obejmującego lata życia Schulza, przewodniki) oraz zostanie przywołana twórczość dwóch wybitnych artystów drohobyckich: Maurycego Gottlieba i Efraima M. Liliena. Piętro będzie poświęcone biografii i twórczości skromnego geniusza z Drohobycza. Znajdą się tam m.in.: ekslibrisy wykonane dla Weingartena, nieznane zdjęcia Schulza, czasopiśmiennicze i książkowe pierwodruki jego twórczości literackiej wraz z autorskimi ilustracjami, pierwodruki książek bliskich Schulzowi pisarzy (Debory Vogel, Witolda Gombrowicza, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Kazimierza Truchanowskiego), recenzje Sklepów cynamonowychSanatorium pod Klepsydrą, unikatowe druki bibliofilskie z opowiadaniami autora Ptaków, plakaty z wystaw i festiwali schulzowskich, reprodukcje Xięgi bałwochwalczej i rysunków oraz atelier Schulza. W Galerii Chimera będą prezentowane łódzkie konteksty biografii i twórczości Schulza. Wystawę Zainstalowani na wieczność – Bruno Schulz i Drohobycz (epizod łódzki) wzbogacą prezentacje multimedialne: Tryptyk drohobycki Konrada Kierebińskiego – zapowiedź albumu poświęconego Drohobyczowi, montaż zdjęciowy Willa Landaua, wywiady z Alfredem Schreyerem i Joanną Kulmową.

Po ekspozycji oprowadzi nas kurator wystawy Zbigniew Milczarek.

Zbigniew Milczarek jest charyzmatycznym polonistą, wydawcą i bibliofilem. Fascynacja postacią i twórczością Brunona Schulza doprowadziła go do stworzenia unikalnej kolekcji zdjęć, listów, książek, a także grafik, obrazów i bibliofilskich druków związanych z artystą z Drohobycza.  Pan Zbigniew jest autorem i wydawcą książek z serii: „Telegramy Stamtąd”: Archeologia wiosennej kosmogonii i Schulzowska kaligrafia. Jego pasja przejawia się w niemalże detektywistycznej potrzebie odkrywania nowych znaczeń i kontekstów, a zamiłowanie do kolekcjonowania stało się zaczątkiem wystawy, którą możemy wspólnie odkryć.

Wstęp do Galerii Willa jest płatny (4 lub 6 PLN)

 

WYSTAWA: KOMPONOWANIE PRZESTRZENI. RZEŹBY AWANGARDY

04.10.2019 - 02.02.2020

ms2, Ogrodowa 19

WERNISAŻ: 04 października 2019 o godz. 18.00

OPROWADZANIE kuratorskie dla ms clubu o godz. 17.00 / dedykowane dla ms clubu

Podążając za eksperymentami rzeźbiarek i rzeźbiarzy awangardy wystawa prześledzi kulisy i konsekwencje fascynujących modernistycznych odkryć dotyczących relacji pomiędzy przestrzenią, ruchem i ciałem. Przewodniczką po nich będzie Katarzyna Kobro i jej prace, które pokazane zostaną w kontekście twórczości takich współczesnych jej twórców, jak m.in. Naum Gabo, Alexander Calder, Barbara Hepworth, Antoine Pevsner, Jean Arp, Alexander Archipenko czy Julio Gonzales. Przede wszystkim postawimy pytanie o to, w jaki sposób artystki i artyści – eksperymentując z materialnością i plastycznością czasu, przestrzeni oraz dynamiki rytmów ludzkiego ciała  – oddawali złożoność doświadczenia nowoczesności. Zobaczymy też czym charakteryzowały się ich poszukiwania nowych relacji pomiędzy abstrakcyjną formą a ruchem oraz jakie wizje relacji człowieka z otoczeniem proponowali.

 

SPOTKANIE NABOROWE do ms clubu /dedykowane dla ms clubu

16 października 2019 o godz. 17.00

ms1, Więckowskiego 36

Zapraszam na spotkanie obecnych klubowiczów, jak i tych, którzy chcą bliżej poznać Muzeum Sztuki w Łodzi, wpływać na kształt muzealnych działań i znaleźć inspirację w obcowaniu ze sztuką.

Warsztaty będą okazją nie tylko do zaprezentowania Muzeum od nieznanej strony, ale i do poznania potrzeb naszego widza. Będziemy dyskutowali,  poszukując muzeum idealnego, badając nasze muzealne doświadczenia i rozważając co każdy z nas może wnieść do instytucji związanej ze sztuką. Spotkanie będzie okazją do zaprojektowania spersonalizowanego programu muzealnych atrakcji dla naszych klubowiczów, który będzie najpełniej odpowiadał na ich zapotrzebowania.

By realizować innowacyjny program ms clubu potrzebujemy Państwa opinii i zaangażowania. Warsztat będzie powtórzeniem czerwcowego spotkania.

Zapraszam!

 

ZWIEDZANIE MUZEUM

18 października, 22 listopada, 6 grudnia o godz. 13.00

ms1, ul. Więckowskiego 36

Zapraszamy na zwiedzanie ms1. Muzeum Sztuki w Łodzi otrzymało Sybillę 2018 – czyli wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku za rewitalizację infrastruktury kompleksu ms1. Będziemy oglądać nową bibliotekę, nową czytelnię z tarasem wypoczynkowym. Dział Dokumentacji Naukowej zaprezentuje nam materiały archiwalne o „Niedzielach w Muzeum”. Pójdziemy również do Magazynu Studyjnego, gdzie będziemy pod czujnym okiem pracowników Działu Głównego Inwentaryzatora oglądać prace artystów ukryte w magazynie muzealnym. Zapisy na spotkania są obowiązkowe. (Małgorzata Wiktorko: 509 599 408).  Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Cykl: ARTYŚCI Z KOLEKCJI MUZEUM SZTUKI W ŁODZI

w czwartki, raz w miesiącu od października 2019 do czerwca 2020 (17.10.19, 28.11.19, 05.12.19, 16.01.20, 27.02.20, 19.03.20, 23.04.20, 21.05.20, 04.06.20) o godz. 12.30

ms², Ogrodowa 19

Wykłady w ramach akcji „Kultura 60+” prowadzą pracownicy Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi.

17.10.2019, czwartek, godz.12.30 – Teresa Żarnowerówna – prowadzi Agnieszka Wojciechowska-Sej  

 

SPOTKANIE W MUZEUM

25 października 2019 o godz. 17:17

ms², ul. Ogrodowa 19

Spotkanie na wystawie: „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy”.

Spotykamy się na wystawie „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy”. Rzeźby współistnieją z przestrzenią, czasem zawierają ją w sobie. Katarzyna Kobro nazywała swoje rzeźby kompozycjami przestrzeni. Oglądamy rzeźby ze wszystkich stron, spacerując i obserwując. Na wystawie prace Katarzyny Kobro pokazane są w kontekście innych awangardowych artystów, m.in. Jean Arp, Antoine Pevsner, Naum Gabo, Alexander Calder, czy Barbara Hepworth.

Prowadzi: Małgorzata Wiktorko                                                                            

 

WYKŁADY SOBOTNIE, cykl: „Zza zasłony obserwuję obie strony. Wykłady o tym, jak sztuka troszczy się o świat”.

W soboty od października 2019 do czerwca 2020

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna, sobota o godz. 11.11

W tym sezonie przygotowaliśmy dla Państwa serię wykładów, które przybliżają sztukę zaangażowaną w problemy społeczne.

05.10.19 – Santiago Sierra i przemocowa partycypacja - prowadzi Agnieszka Wojciechowska-Sej

12.10.19 – Damien Hirst. Sztuka i uprzedmiotowienie zwierząt – prowadzi Marta Wlazeł

19.10.19 – Gerhard Richter – codzienność faszyzmu – prowadzi Małgorzata Wiktorko

26.10.19 – Od meteora do banana. Współczesne formy ikonoklazmu – prowadzi Leszek Karczewski

Uwaga! Tematy wykładów sobotnich mogą ulec zmianie.

 

OTWARTA PRACOWNIA

Każdy piątek od września do czerwca w godz. 17:17 – 20:00

ms², ul. Ogrodowa 19.

Ponadto zapraszamy członków ms clubu do spróbowania własnych sił w działaniach twórczych. Nie są wymagane tzw. zdolności plastyczne, ale otwartość na eksperymenty. Otwarta pracownia  jest polem twórczych praktyk pod okiem doświadczonych instruktorów. Zajęcia odbywają się w każdy piątek w siedzibie ms2.

Obowiązują zapisy  pod nr tel. 605 060 063. Telefon czynny w godz. 8:00-16:00 (pn-pt)

Prowadzenie: Barbara Kaczorowska.

 

Wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi                                                                                     

1. Marek Chlanda. Studium posłuszeństwa, ul. Więckowskiego 36, ms1, 28.06.2019 - 13.10.2019

2. Carolina Caycedo i Zofia Rydet. Raport troski, ul. Więckowskiego 36, ms1, 06.09.2019 12.01.2020                                                                                                                               

3. Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy, ul. Ogrodowa 19, ms2, 04.10.2019 - 02.02.2020

4. R.H. Quaytman. Rozdział 35, ul. Więckowskiego 36, ms1, 08.11.2019 - 23.02.2020


Informacji o działaniach ms clubu udziela Maria Wasińska Stelmaszczyk.

mail: m.wasinska@msl.org.pl, tel: 664434570

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.