Cena: 39 zł
Waga: 0.2 kg


Butelka na wodę z listem

Butelka z reprodukcją szkicu Tamása Kaszása „Kolumna dóbr wspólnych” i listem w środku.

Metalowa butelka, dziś służąca głównie do przenoszenia małych ilości płynów – ekologiczna, bo wielorazowa – w przyszłości może zmienić swe funkcje. O takiej zmianie mówi reprodukowany na niej szkic Tamása Kaszása „Kolumna dóbr wspólnych”. 

Kolumnę tworzą przedmioty zrecyklingowane, materiały, które składają się na krajobraz poboczy dróg, wysypisk, a także niektórych podwórek czy zapleczy. Artysta tworzy z nich formę nawiązującą do figury kolumny, która pełniła funkcję upamiętniania wydarzeń istotnych dla zbiorowości. „Kolumna dóbr wspólnych” – wzniesiona z materiałów, które uważa się zwykle za śmieci, choć w sytuacji nagłej katastrofy mogą okazać się pomocą lub ratunkiem – nie musi dotyczyć wyobrażonego scenariusza przyszłości, lecz może wiązać się z codziennym doświadczeniem niektórych osób.

Realizację „Kolumny…”, czyli  gotową instalację, można było oglądać podczas wystawy „Ćwiczenia w autonomii” (ms1, 2016). Projekt wspierał próbę wyobrażenia sobie przyszłych form wspólnotowego życia na Ziemi po – spowodowanej katastrofą ekonomiczną i ekologiczną – zagładzie obecnej cywilizacji, a zaprojektowana przez Kaszása wystawa miała charakter zbliżony do prezentacji muzeów etnograficznych.

Muzeum Sztuki w Łodzi wykorzystuje tę butelkę do wsparcia komunikacji o swojej najnowszej wystawie, która dotyka tematu ekologii i ożywia wyobraźnię ekologiczną – „Prototypy 03: Carolina Caycedo i Zofia Rydet. Raport troski”, ale też do przypomnienia wcześniejszych projektów, w które zaangażowany był m.in. Tamás Kaszás: „Zjednoczona Pangea” i „Ćwiczenia w autonomii”.

Butelka jest też pojemnikiem i wehikułem. W jej wnętrzu znajduje się list od nas. Wydrukowaliśmy go na archiwalnej ulotce do wystawy „Ćwiczenia w autonomii”, odnalezionej w naszym magazynie. Ciekawych tego, co jest w liście, zapraszamy do naszej księgarni w ms2 i kas w ms1, w których można nabyć butelkę (do wyczerpania zapasów), lub do śledzenia naszych kanałów komunikacji – treść udostępnimy we właściwym czasie.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży butelki przeznaczymy na organizację dodatkowych zajęć edukacyjnych uczących postaw proekologicznych.


Design butelki i listu: Maria Gmerek
Tekst listu: Karolina Drożdż
Wykorzystana praca: Tamás Kaszás, „Kolumna dóbr wspólnych" (szkic do instalacji), 2013, Kolekcja Muzeum Sztuki w Łodzi

Pojemność: 550 ml
Materiał: stal nierdzewna
Wymiary: 25,5 cm x ø7 cm
Kolor: srebrny z czarnym nadrukiem

Produkt nie zawiera szkodliwych związków BPA obecnych często w butelkach plastikowych.


Regulamin księgarni             Kontakt
 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.