Przejdź do sekcji:

Monika Szewczyk-Wittek oprowadza po wystawie "Atlas nowoczesności. Ćwiczenia"

Zapraszamy na oprowadzanie Moniki Szewczyk-Wittek, fotoedytorki i kuratorki wystaw i projektów poświęconych fotografii, po wystawie “Atlas Nowoczesności. Ćwiczenia”, podczas którego zabierze nas w podróż po wyspie "Propaganda" wystawy stałej prezentowanej na trzech piętrach w ms2!

INFO

Miejsce

ms2 , Ogrodowa 19

Czas

11.03.2022, piątek, godz. 17.30

Podczas oprowadzania przyjrzymy się temu, w jaki sposób sztuka mierzy się z zagrożeniami dotyczącymi propagandy. W jaki sposób artyści i artystki interpretują manipulację, dezinformację i cenzurę. Zastanowimy się także nad zaangażowaniem artystów w działalność polityczną oraz nad tym czy możliwe jest wyzwolenie się z propagandy. Przyjrzymy się obrazom, instalacjom i fotografiom w poszukiwaniu krytycznego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Poszukamy odpowiedzi jak my, współcześni odbiorcy mediów tradycyjnych i społecznościowych możemy się bronić przed propagandą.

Nowoczesność. Epoka, według jednych rozpoczynająca się wraz z wybuchem rewolucji francuskiej i zwycięstwem wzniosłych idei wolności, równości i braterstwa. Według innych – czas rewolucji przemysłowej oraz rozwoju kapitalizmu dzielącego społeczeństwo na tych, którzy w pocie czoła wypracowują zyski i tych, którzy nimi dysponują. Nowoczesność, której koniec wieszczono wiele razy, wciąż określa naszą rzeczywistość, kształtując kulturę, naukę, życie społeczne, politykę, ekonomię, a także wyobrażenia na temat nas samych. Chcąc zrozumieć siebie i  świat, który nas otacza, musimy zatem ciągle do nowoczesności wracać. Wystawa dzieł z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi proponuje właśnie taką poznawczą podróż.

Nazwaliśmy ją Atlasem, jest bowiem zbiorem map rozrysowujących topografię nowoczesności – czasoprzestrzeni, której geograficzne i chronologiczne granice pozostają płynne i nieokreślone. Tak samo, jak w pierwszej odsłonie Atlasu mapy te odnoszą się do 14 rozpoznanych przez nas terytoriów tej czasoprzestrzeni: autonomii, eksperymentu, emancypacji, ja, kapitału, katastrofy, maszyny, miasta, muzeum, normy, tradycji, postępu, propagandy i rewolucji. Nowy Atlas zmienia jednak swój charakter – ma nie tyle opisywać rzeczywistość, ile zachęcać do tworzenia jej własnych, samodzielnych interpretacji. Tym sposobem, Atlas daje wyraz przekonaniu, że nie ma jednej nowoczesności, a wielość jej manifestacji łączy się z wielością oddziałujących na nią idei, wizji, religii, tradycji, społecznych, ekonomicznych i kulturowych kontekstów.


Monika Szewczyk-Wittek - absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja fotografia). Fotoedytorka i kuratorka. Autorka tekstów oraz wywiadów z fotografami i fotografkami. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała archiwizacją i digitalizacją zbiorów TR Warszawa. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka wydanej w 2021 roku książki “Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” i kuratorka wystawy (w Domu Spotkań z Historią) pod tym samym tytułem.

_________________________________________________________________

Wydarzenie w reżimie sanitarnym, liczba miejsc jest ograniczona. Limit nie obowiązuje osób posiadających zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID-19. Okazanie certyfikatu szczepienia jest dobrowolne. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości oraz prosimy o wcześniejsze przygotowanie dokumentu (QR kod).

WIĘCEJ INFO

oprowadza

Monika Szewczyk-Wittek

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

ms2 , Ogrodowa 19

Czas

11.03.2022, piątek, godz. 17.30

oprowadza

Monika Szewczyk-Wittek

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE