Przejdź do sekcji:

Moje królestwo. Rozmowa z Edwardem Dwurnikiem

Cena: 39.90 zł
Waga: 0.38 kg

Wywiad Małgorzaty Czyńskiej z jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich, współczesnych artystów, malarzem, grafikiem, przenikliwym obserwatorem i komentatorem polskiej rzeczywistości, który czasami z sarkazmem a innym razem z głębokim zrozumieniem portretował ludzkie niedoskonałości i ograniczenia.

Edward Dwurnik: malarz celebryta, ulubieniec mediów, galerzystów, kolekcjonerów i koneserów sztuki. Artysta przewrotny, po witkacowsku ukrywający się za maską błazna i prowokatora. Tytan pracy doceniony w Polsce i na świecie. Wreszcie humanista, przenikliwy komentator życia społecznego, który czasami z sarkazmem, a czasami z głębokim zrozumieniem portretuje ludzkie niedoskonałości i ograniczenia.

Wywiad Małgorzaty Czyńskiej jest jak kolekcja obrazów malarza – na kolejnych stronach pojawiają się migawki z jego bogatego życia, opowieści o sobie, przyjaciołach, autorytetach, sztuce i kobietach. Balansuje na granicy zmyślenia i prawdy, nie boi się szczerych wyznań ani kontrowersji, rozmawia poważnie, by za chwilę puścić do czytelnika oko. I każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie: czy król jest nagi?

„Wnikliwą rozmowę z niepokornym twórcą przeprowadziła Małgorzata Czyńska. Powstała opowieść o artyście, człowieku, buntowniku, wrażliwcu, ojcu i uwielbiającym kobiety mężczyźnie. Ten pełen przygód (i to jakich!) prywatny życiorys mógł wygrać z malarskim, dotyczącym istoty sztuki, jaką uprawia Dwurnik. Ale tak się jednak nie stało. I to jest (ale nie tylko) wielkim atutem tej publikacji. Życie i sztuka istnieją tutaj nie tylko obok siebie. One płynnie się przeplatają. Bo dzieje Edwarda Dwurnika, pełne były i są niezwykle kolorowych przygód.”

„W tym wywiadzie znajdziemy i pytania żartobliwe, i z przymrużeniem oka, ale i poważne dysputy o sztuce. A wszystko w jedynym i oryginalnym stylu Edwarda Dwurnika.”

Edward Dwurnik (ur. 1943) – malarz i grafik. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych polskich artystów. Cykle Podróże autostopem, Warszawa, Sportowcy czy Robotnicy przyniosły mu uznanie w kraju i za granicą, gdzie został zauważony jeszcze przed transformacją polityczną. W 1982 roku jako jedyny Polak wziął udział w wystawie documenta 7 w Kassel. Wielokrotnie nagradzany, między innymi Nagrodą Kulturalną Solidarności, Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Małgorzata Czyńska (ur.1975) – historyk sztuki, kuratorka wystaw, dziennikarka. Autorka tekstów o sztuce, historii mody i dizajnu, wywiadów z artystami oraz książek Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów, Kobro. Skok w przestrzeń, Metafizyczny harem. Kobiety Witkacego.


Wydawca: Wydawnictwo Czarne
Autorzy tekstów: Edward Dwurnik, Małgorzata Czyńska
Redakcja: Ewa Polańska
Projekt graficzny: Fajne Chłopaki
Projekt typograficzny: Robert Oleś

ISBN 978-83-8049-355-1
Rok wydania: 2016
Format: 13,7 x 22,2 x 2,2 cm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 240
Ilość ilustracji: ok 21 (czarno-białe)
Język: polski
Regulamin księgarni      Kontakt

Cena: 39.90 zł
Waga: 0.38 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE