Przejdź do sekcji:

Między awangardą a jabłoniami – spotkanie z Olgą Stanisławską

Zapraszamy na spotkanie z pisarką, reportażystką, a prywatnie córką Urszuli Czartoryskiej i Ryszarda Stanisławskiego – Olgą Stanisławską, które poprowadzi Marta Madejska.

INFO

Miejsce

ms1, ul. Więckowskiego 36, scena w ogrodzie

Czas

19 czerwca 2021, godz. 19:00

Pretekstem do rozmowy będzie trwająca właśnie wystawa „Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii”, która przybliża publiczności postać i dorobek wybitnej kuratorki i krytyczki sztuki. Jej badania, teksty i ciekawość fotografii we wszystkich przejawach ukształtowały nie tylko kolekcję muzeum, ale także całe pokolenia polskich artystek i artystów. Podczas sobotniego spotkania postaramy się opowiedzieć również o sposobach funkcjonowania w instytucji , z którą Urszula Czartoryska była związana od 1966 roku, kiedy jej mąż –Ryszard Stanisławski – został dyrektorem Muzeum Sztuki w Łodzi i w której sfery prywatna i publiczna  nieustannie się przeplatały.

Dla Olgi Stanisławskiej będzie to podróż do lat młodości, które spędziła wspólnie z rodzicami w mieszkaniu służbowym mieszczącym się w Pałacu Maurycego Poznańskiego, ówcześnie głównej siedzibie Muzeum Sztuki w Łodzi, a obecnie oddziale ms1.


Wydarzenie towarzyszy wystawie „Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii”.


Olga Stanisławska - pisarka, reportażystka, eseistka, kuratorka. Za książkę „Rondo De Gaulle’a” otrzymała Nagrodę Kościelskich (2001). Była współkuratorką wystaw „Nostalgia urzeczywistniona. Afryka w fotografii Kazimierza Zagórskiego” (Galeria Zachęta, 2005) i „Nowy Region Świata” (Bunkier Sztuki, 2017). Wraz z Borysem Lankoszem zrealizowała dla TVP dokument poświęcony muzułmanom we Francji (2007). Publikuje między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Widoku”. Przez wiele lat była jurorką Nagrody za Reportaż Literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego. Mieszka w Paryżu.

Marta Madejska - z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu kwerendzistka i asystentka muzealna, z pasji pisarka. Autorka książki reportażowej „Aleja Włókniarek” (Wydawnictwo Czarne, 2018). Laureatka Nagrody Literackiej Złoty Exlibris (2018) i Punktu dla Łodzi (2019), stypendystka Wyszehradzkich Rezydencji Literackich na rok 2020. Od 2010 roku związana ze Stowarzyszeniem Topografie, w którym zajmuje się głównie projektami dotyczącymi historii mówionej; w latach 2017-2019 zastępczyni redaktorki naczelnej Łódzkiej Gazety Społecznej „Miasto Ł”; stale współpracuje z Centrum Muzeologicznym Muzeum Sztuki w Łodzi.


Współorganizatorem wydarzenia jest FOTOFESTIWAL:


WIĘCEJ INFO

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

Na zasoby.msl.org.pl znajdziesz

Galeria

INFO

Miejsce

ms1, ul. Więckowskiego 36, scena w ogrodzie

Czas

19 czerwca 2021, godz. 19:00

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE