Marek Sobczyk. Podróż-Podrut [Polentransport]

Cena: 20,00 zł
Waga: 0,26 kg

„Gazetka” będąca przewodnikiem po wystawie Marka Sobczyka w Muzeum Sztuki w Łodzi, zawierająca wizualną prezentację obrazów wraz opisami poszczególnych prac, a także komentarzami do kolejnych stacji.

Joseph Beuys w 1981 roku przekazał Muzeum Sztuki w Łodzi dar. Ofiarowując tysiąc obiektów spakowanych w skrzyni, podzielił się istotnym dla siebie zbiorem symboli i znaczeń.  Marek Sobczyk po 40 latach od wydarzenia, w odpowiedzi na nie, konstruuje swój zestaw znaków, odwołując się jednocześnie do obrazów na co dzień oglądanych przez nas w internecie. Komunikaty w nim zawarte mogą być zatem czytelne dla każdego, kto sięga po współczesne media. Wystawa Marka Sobczyka Podróż-podrut. [Polentransport] jest piątą odsłoną cyklu Prototypy, w której zaproszone artystki i artyści na nowo interpretują dzieła z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi.

W przestrzeni wystawy Prototypy 05: Marek Sobczyk. Podróż-Podrut [Polentransport] podążamy za meandrującą instalacją, prowadzącą do kolejnych obrazów. Konstrukcja stworzona ze 180 metrów ocynkowanego drutu jest artystycznym hołdem złożonym Katarzynie Kobro. Praca jest częścią wieloletniego projektu Marka Sobczyka  muzeum w cudzysłowie, w ramach którego artysta wchodził w dialog z pracami takich twórczyń i twórców jak: Magdalena Abakanowicz, Stanisław Dróżdż, James Joyce, Jeff Koons, Kazimierz Malewicz i Roman Opałka. Na wystawie Podróż-Podrut [Polentransport] artysta dialoguje z Katarzyną Kobro, Solaris Stanisława Lema, oraz Josephem Beuysem, na którego osławiony dar z 1981 roku postanawia spojrzeć krytycznym okiem.

W Muzeum Sztuki w Łodzi, z pomocą ekipy technicznej, Sobczyk wygiął pręt, zgodnie z ciągiem Fibonacciego w proporcji 3:5:8, w kształty inspirowane rzeźbami Kobro. Drut prowadzi przez 8 stacji, których formy przywodzą na myśl sondy kosmiczne, budki telefoniczne czy latawce. Każda z nich składa się z 5 obrazów. Malarstwo Marka Sobczyka zaprasza do przyglądania się fragmentom rzeczywistości z odpowiednim dystansem i poczuciem humoru. Znalezione w internecie tabloidowe teksty, zdjęcia, czy memy stają się dla artysty pretekstem do budowania podatnej na zmiany ikonografii naszych czasów.

Marek Sobczyk urodził się w 1955 roku w Warszawie, gdzie mieszka i pracuje. Malarz, projektant i teoretyk. Studiował malarstwo w latach 1975–1980 w warszawskiej ASP, gdzie uzyskał dyplom w pracowni Stefana Gierowskiego. Był jednym z założycieli Gruppy i współtwórcą czasopisma Oj Dobrze Już. W malarstwie posługuje się elementami ekspresji koloru, rysunku, tematu i funkcji. W swojej praktyce artystycznej opracowuje  zagadnienia m.in. krytyki, propagandy i polityki, parafrazuje także religijne wątki ikonograficzne. Na wielu obrazach pojawia się tekst, będący ważnym elementem kompozycji. W latach 1979–1986 twórczość Sobczyka stanowiła komentarz do sytuacji społeczno-politycznej Polski. Zajmuje się również projektowaniem graficznym i typografią (w latach 1990–2004 działał w spółce Zafryki z Piotrem Młodożeńcem). Od 2003 r. realizuje swój wieloletni projekt muzeum w cudzysłowie.

Publikacja towarzysząca wystawie „Prototypy 05: Marek Sobczyk. Podróż-Podrut  [Polentransport]” w Muzeum Sztuki w Łodzi  ms1 (21.01.2022-3.04.2022)


Wydawca: Fundacja Mammal
Autorzy tekstów: Marek Sobczyk
Tłumaczenie tekstu: Marta Sobczyk-Neys, Ewa Opawska, Sam Cardoen
Redakcja: Alicja Gorgoń, Kamil Bogusiewicz
Projekt graficzny: Marek Sobczyk

ISBN 978-83-62128-25-9
Rok wydania: 2022
Format: 24,2 x 33 x 2 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 16
Ilość ilustracji: ok 80 (barwnych)
Język: polski/angielski
Regulamin księgarni      Kontakt
Cena: 20,00 zł
Waga: 0,26 kg

Podziel się informacją