Małgorzata Jędrzejczyk oprowadza po wystawie "Prototypy 06: Alicja Bielawska. Na przecięciu linii"
W ramach tegorocznego programu Nocy Muzeów zapraszamy na oprowadzanie badaczki i kuratorki – Małgorzaty Jędrzejczyk po wystawie “Prototypy 06: Alicja Bielawska. Na przecięciu linii”.
INFO
Miejsce
ms2, Ogrodowa 19, przestrzeń wystawy "Prototypy 06: Alicja Bielawska..."
Czas
Alicja Bielawska nawiązała artystyczny dialog z twórczyniami i twórcami działającymi na przestrzeni ostatnich stu lat, pokazując przepływ koncepcji i tematów, które powracają w pracach artystów tworzących w różnym czasie, miejscu i warunkach. Otwartość prac sprawia jednak, że autorami i autorkami wystawy nie są jedynie artystki i artyści, których dzieła możemy zobaczyć. Wystawa zaprasza odbiorczynię_cę do współtworzenia jej swoją obecnością. Nasze ciała poruszające się pomiędzy dziełami są już nie tylko narzędziami do odbioru sztuki, ale wchodzą z nią w interakcje. Każda osoba zwiedzająca wnosi ze sobą własny rytm. Wątek choreograficzny jest silnie zaznaczony przez film Johanny Billing "I’m Lost Without Your Rythm". W projekcji tej - podobnie jak w przestrzeni wystawy - proste, zaczerpnięte z codzienności ruchy tworzą dialogi zarówno pomiędzy osobami, jak i z ich otoczeniem. Przestrzenność rzeźb sprawia zaś, że nasze spojrzenie nie zatrzymuje się tylko na samej rzeźbie, ale również przenika ją i sięga poza. Kształty nie są zdefiniowane na zawsze, każdy nasz krok generuje nowy widok i tym samym nowe dzieło. Nie istnieje jedyny preferowany i finalny obraz – Bielawska proponuje nam wielość równoważnych perspektyw.
dr Małgorzata Jędrzejczyk – historyczka sztuki i kuratorka, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiowała również na Universität Wien i Humboldt-Universität zu Berlin. Ukończyła interdyscyplinarny program studiów Społeczeństwo-Technologie-Środowisko (UJ). Autorka publikacji poświęconych sztuce i architekturze XX i XXI wieku, m.in. "Katarzyna Kobro. Ruch czasoprzestrzeni", Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2021 (z K. Słoboda); "Kompozycja ruchów w przestrzeni. Koncepcja architektury w sztuce Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego", Instytut Architektury, Kraków 2019 (w: "Teksty Modernizmu"). Kuratorka takich wystaw, jak "Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku" (razem z K. Kepiński, W. Grzesiak); "Tożsamość. 100 lat polskiej architektury//Kraków; Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy" (razem z K. Słoboda). Członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA.
W przestrzeni wystawy może przebywać maksymalnie 35 osób, decyduje kolejność wejścia. Oprowadzanie odbędzie się w dwóch turach - pierwsze z nich rozpocznie się o 19,00 a drugie o 20:30.