Przejdź do sekcji:

Małgorzata Jędrzejczyk oprowadza po wystawie "Prototypy 06: Alicja Bielawska. Na przecięciu linii"

W ramach tegorocznego programu Nocy Muzeów zapraszamy na oprowadzanie badaczki i kuratorki – Małgorzaty Jędrzejczyk po wystawie “Prototypy 06: Alicja Bielawska. Na przecięciu linii”.

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, przestrzeń wystawy "Prototypy 06: Alicja Bielawska..."

Czas

14 maja 2022, godz. 19:00 i 20:30

Alicja Bielawska nawiązała artystyczny dialog z twórczyniami i twórcami działającymi na przestrzeni ostatnich stu lat, pokazując przepływ koncepcji i tematów, które powracają w pracach artystów tworzących w różnym czasie, miejscu i warunkach. Otwartość prac sprawia jednak, że autorami i autorkami wystawy nie są jedynie artystki i artyści, których dzieła możemy zobaczyć. Wystawa zaprasza odbiorczynię_cę do współtworzenia jej swoją obecnością. Nasze ciała poruszające się pomiędzy dziełami są już nie tylko narzędziami do odbioru sztuki, ale wchodzą z nią w interakcje. Każda osoba zwiedzająca wnosi ze sobą własny rytm. Wątek choreograficzny jest silnie zaznaczony przez film Johanny Billing "I’m Lost Without Your Rythm". W projekcji tej - podobnie jak w przestrzeni wystawy - proste, zaczerpnięte z codzienności ruchy tworzą dialogi zarówno pomiędzy osobami, jak i z ich otoczeniem. Przestrzenność rzeźb sprawia zaś, że nasze spojrzenie nie zatrzymuje się tylko na samej rzeźbie, ale również przenika ją i sięga poza. Kształty nie są zdefiniowane na zawsze, każdy nasz krok generuje nowy widok i tym samym nowe dzieło. Nie istnieje jedyny preferowany i finalny obraz – Bielawska proponuje nam wielość równoważnych perspektyw. 


dr Małgorzata Jędrzejczyk ­– historyczka sztuki i kuratorka, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiowała również na Universität Wien i Humboldt-Universität zu Berlin. Ukończyła interdyscyplinarny program studiów Społeczeństwo-Technologie­-Środowisko (UJ). Autorka publikacji poświęconych sztuce i architekturze XX i XXI wieku, m.in. "Katarzyna Kobro. Ruch czasoprzestrzeni", Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2021 (z K. Słoboda); "Kompozycja ruchów w przestrzeni. Koncepcja architektury w sztuce Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego", Instytut Architektury, Kraków 2019 (w: "Teksty Modernizmu"). Kuratorka takich wystaw, jak "Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku" (razem z K. Kepiński, W. Grzesiak); "Tożsamość. 100 lat polskiej architektury//Kraków; Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy" (razem z K. Słoboda). Członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA.


W przestrzeni wystawy może przebywać maksymalnie 35 osób, decyduje kolejność wejścia. Oprowadzanie odbędzie się w dwóch turach - pierwsze z nich rozpocznie się o 19,00 a drugie o 20:30.


WIĘCEJ INFO

oprowadza

Małgorzata Jędrzejczyk

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, przestrzeń wystawy "Prototypy 06: Alicja Bielawska..."

Czas

14 maja 2022, godz. 19:00 i 20:30

oprowadza

Małgorzata Jędrzejczyk

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE