Dzień bezpłatnego wstępu w Muzeum Sztuki w Łodzi od września zostaje przeniesiony na ŚRODY!
Przejdź do sekcji:

Magdalena Nowicka-Franczak oprowadza po wystawie "W jakim pięknym miejscu jesteśmy"

Zapraszamy na cykl oprowadzań eksperckich po wystawie "W jakim pięknym miejscu jesteśmy". 13 maja po ekspozycji oprowadzi dr Magdalena Nowicka-Franczak - socjolożka, eseistka, zajmująca się analizą polskiej debaty publicznej po 1989 roku.

INFO

Miejsce

ms1, ul. Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43

Czas

13.05.2022, piątek, godz. 18:00

Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. Jednak podczas piątkowego oprowadzania po wystawie „W jakim pięknym miejscu jesteśmy” zajrzymy w „paszczę” sztuki współczesnej. Zastanowimy się, co dzieła podarowane Muzeum Sztuki przez samych artystów mówią albo krzyczą o błędach i grzechach rzeczywistości, w której żyjemy. Czy sztuka potrafi przekroczyć medialne komentarze gadających głów, rytualnie oburzonych przemocą, dyskryminacją i zniewoleniem w dzisiejszym świecie? Czy wojnę, którą artyści awangardowi i krytyczni wypowiedzieli patriarchatowi, kapitalizmowi i narcyzmowi, da się wygrać? I co łączy Lucasa Cranacha Starszego, Franza Fanona i wymarłe przed 10 tysiącami lat mamuty? Spacerując wśród dzieł m.in. Jamesa Lee Byarsa, Jasminy Cibic, Domu Mody Limanka, Leszka Knaflewskiego, Natalii LL, Joanny Malinowskiej czy Magdaleny Moskwy, zadamy też pytanie o konsekwencje zabierania głosu w debacie publicznej, która nawet z krytyki społecznej uczyniła rozrywkowe show.


Cykl eksperckich oprowadzań po wystawie „W jakim pięknym miejscu jesteśmy” skomponowanej z darów przekazanych Muzeum Sztuki w Łodzi w latach 2008–2021. Tytuł ekspozycji, kuratorka Anka Łazar, zaczerpnęła z performansu Andrzeja Mitana i Cezarego Staniszewskiego, wykonanego na początku lat 90. Humor jakim wówczas posłużyli się artyści by mówić o sztuce i geopolityce przenika całą wystawę, a intrygujący dialog między dziełami prowadzony jest niekiedy tematycznie, czasem formalnie, a bywa, że i historycznie.  Wystawa także swoją aranżację zawdzięcza artystom - siedziska przygotowało Biuro Wspólnej Aktywności (Pamela Bożek i Paweł Błęcki), natomiast całość zaprojektował Kacper Szalecki.

Terminy wcześniejszych oprowadzań:

6 maja 2022, piątek, godz. 18:00

dr Karolina Łabowicz-Dymanus – historyczka sztuki, zajmuje się alterglobalistyczną teorią sztuki.

Pracuje w Instytucie Sztuki Państwowej Akademii Nauk gdzie jest kierowniczką działu Dokumentacji Sztuk Wizualnych XX i XXI wieku. Obecnie prowadzi badania nad wymianą artystyczną pomiędzy PRL i krajami socjalistycznej Azji w latach 1950-tych. Jest autorką książki “Synchronizacja w Sieci. Centra Sztuki Współczesnej Sorosa – cztery modele: Budapeszt, Kijów, Tallin, Budapeszt” (2016).

 

8 maja 2022, niedziela, godz. 13:00

prof. Jerzy Jarniewicz – poeta, tłumacz, krytyk literacki.

Wykładowca literatury angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim, członek zespołu redakcyjnego „Literatury na Świecie”. Autor trzynastu zbiorów wierszy i dwunastu książek krytycznoliterackich. Przekładał twórczość autorów takich jak James Joyce, Philip Roth, John Banville, Raymond Carver, Edmund White.

 

13 maja 2022, piątek, godz. 18:00

dr Magdalena Nowicka-Franczak – socjolożka, eseistka, zajmuje się analizą polskiej debaty publicznej po 1989 roku.

Pracuje w Zakładzie Badań Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. Interesuje się sporami wokół pamięci zbiorowej oraz transformacji ustrojowej, rolą dziennikarzy i intelektualistów w debacie publicznej, postfoucaultowską analizą dyskursu i wschodnioeuropejskim wariantem teorii postkolonialnej. Autorka monografii pt. "Niechciana debata. Spór o książki Jana Tomasza Grossa" (2017).

WIĘCEJ INFO

oprowadza

Magdalena Nowicka-Franczak

wstęp

w cenie biletu na wystawę +1 zł

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

ms1, ul. Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43

Czas

13.05.2022, piątek, godz. 18:00

oprowadza

Magdalena Nowicka-Franczak

wstęp

w cenie biletu na wystawę +1 zł

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE