Przejdź do sekcji:

Łucja Iwanczewska teatralnie oprowadza po "Studium Posłuszeństwa"

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, przestrzeń wystawy

Czas

13 września 2019, piątek, godz. 17.00

Wydarzenie towarzyszące wystawie Marek Chlanda. Studium posłuszeństwa.

W realizacjach Marka Chlandy elementy przestrzeni łączą się z ruchem widza i jego cielesną obecnością. Dlatego też odniesieniami bliskimi jego twórczości, zwłaszcza z dzisiejszej perspektywy, są sztuki performatywne czy choreografia. Po indywidualnej wystawie Chlandy oprowadzila nas teatrolożka, Łucja Iwanczewska.

Tytułowe „Studium posłuszeństwa” to praca powstała przed rokiem w Nowej Hucie, w momencie demontażu innego projektu – na poły wystawienniczej, na poły teatralnej „Szkoły utopii”. Stworzona niejako na marginesie instalacja zanim trafiła do Muzeum Sztuki w Łodzi, zajęła przestrzeń jednej z klas szkolnych, właściwie bez widzów.

Na „Studium posłuszeństwa” składają się z jednej strony drogo-labirynty, z drugiej sale siedziby ms przy ul. Więckowskiego zaludniają swobodne postacio-figury. Wśród nich spacerowaliśmy wraz z Łucją Iwanczewską.

Łucja Iwanczewska – adiunkt w Katedrze Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktor nauk humanistycznych. Absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i podyplomowych studiów z zakresu Gender w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Autorka książek: „Muszę się odrodzić. Inne spotkania z dramatami Stanisława Ignacego Witkiewicza” (Księgarnia Akademicka, 2007), „Samoprezentacje. Sade i Witkacy” (Księgarnia Akademicka, 2010). Zajmuje zagadnieniami performatyki, performatywnością zjawisk kultury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej kontrkultury. Publikuje w „Dialogu”, „Didaskaliach”, „Performerze”, wielu pracach zbiorowych. Autorka artykułów naukowych i organizatorka konferencji w ramach grantu badawczego „Polska dramatyczna”. Współpracuje z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, gdzie przygotowała projekt autorski „Biografie w teatrze”. Współpracuje także z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie przygotowała autorską konferencję „Nie może tak zostać! Polski punk”, a obecnie przygotowuje autorską monografię „Nieudane emancypacje. Sztuka i projekty polskości”.

Wstęp wolny.

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, przestrzeń wystawy

Czas

13 września 2019, piątek, godz. 17.00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE