31 marca (niedziela) wszystkie oddziały Muzeum Sztuki w Łodzi będą nieczynne. Zapraszamy do odwiedzin w pozostałe dni.

Łódzkie trójkąty bermudzkie… spacer śladami łódzkich artystów

Zapraszamy na spacer ulicami miasta śladami łódzkich artystów i artystek, który poprowadzi Maciej Cholewiński z Działu Dokumentacji Naukowej Muzeum Sztuki w Łodzi.

INFO

Miejsce

start spaceru: Saspol (ul. Piotrkowska 95)

oprowadza

Maciej Cholewiński

wydarzenie w ramach

599. Urodzin Łodzi

Czas

30.07.2022, sobota, godz. 13.00

Tytuł spotkań, spacerów po ulicach Łodzi wydawać się może cokolwiek skomplikowany, ktoś powie – pretensjonalny. Nic bardziej mylnego. Oddaje dokładnie to, o czym będzie mowa podczas zwiedzania kolejnych fragmentów jednego z najbardziej ekscytujących miast świata (w opinii niektórych). Okazuje się bowiem, że pewne obszary Łodzi wprost kipią od nagromadzonych historii, mających związek ze sztukami pięknymi, których nikt by się nie spodziewał. Weźmy okolice Muzeum Sztuki. Mieszkający tam artyści mieli za sąsiada astronoma, dzięki któremu możemy podróżować w kosmos. Mijali na ulicach przyjaciela Chaplina, kompozytora, który spacerował po Paryżu z  Gershwinem i Ravelem, któremu cesarz Japonii Hirohito nadał tytuł „honorowego samuraja”… Rysownika, który tak rozwścieczył swoją sztuką Adolfa Hitlera, że ten wydał na niego wyrok śmierci…

Przypatrzmy się okolicom Grand Hotelu: widywano tam współpracownika dadaistycznego Cabaret Voltaire w Zurichu, Katarzyna Kobro okazała się bohaterką, Strzemiński miał odczyty, a w sali witrażowej kina Casino wystawiali Lyonel Feininger, Erich Heckel, Wassily Kandinsky, Oskar Kokoschka, Max Pechstein, Karl Schmidt-Rottluff… Tuż za rogiem, w 1895 roku otwarto pierwszą w Łodzi prawdziwą galerię dzieł sztuki. Przybyli na wernisaż widzowie dziwili się, że za malowidło na płótnie można dostać tyle pieniędzy!

Niedaleko, przy ulicy Piotrkowskiej 90 mieszkały postaci jak najbardziej realne, acz istniejące tylko na kartach „Ziemi obiecanej”: Moryc Welt Karol Borowiecki i Maks Baum… Naprzeciw, pod 91 mieściło się Muzeum Historii i Sztuki, w którym np. wystawiał Józef Pankiewicz. A pod numerem 71, pod 74, pod 86…

Artyści, o których będzie mowa podczas spaceru: Natan Spigel, Artur Szyk, Józef Pankiewicz; Lyonel Feininger, Erich Heckel, Wassily Kandinsky, Oskar Kokoschka, Max Pechstein, Karl Schmidt-Rottluff, Władysław Strzemiński, Jankiel Adler, Maurycy Trębacz, Wacław Dobrowolski, (trzy genracje) Kossaków, Katarzyna Kobro, Marcel Słodki, Józef Pankiewicz.


Podziel się informacją

INFO

Miejsce

start spaceru: Saspol (ul. Piotrkowska 95)

Czas

30.07.2022, sobota, godz. 13.00

oprowadza

Maciej Cholewiński

wydarzenie w ramach

599. Urodzin Łodzi

Podziel się informacją