Łódzkie drogowskazy Jerzego Krawczyka czyli przewodnik z praktycznymi wskazówkami dla podróżnych. Oprowadza Wiktor Skok
Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie “Jerzy Krawczyk. Myszy i ludzie” z udziałem Wiktora Skoka – kuratora, DJ-a, protagonisty kultury industrialnej. Skok, jako czołowa postać łódzkiej kultury undergroundowej opowie o łódzkich wątkach w sztuce Krawczyka, spotkanie posłuży także ogólniejszym refleksjom wokół zaangażowania artysty w tzw. łódzką szkołę realistów oraz relacjami Jerzego Krawczyka z oficjalnym życiem artystycznym ówczesnej epoki.
INFO
Miejsce
ms2 , Ogrodowa 19
Czas
Oprowadzenie po wystawie „Jerzy Krawczyk. Myszy i ludzie” przewiduje poruszenie kilku tropów, charakterystycznych dla twórczości Jerzego Krawczyka Wiktor Skok proponuje swoistą konfrontację z wieloistością wątków twórczości oraz osobą artysty. Podróże wśród obrazów ze szczególna uwagą na Łódź - adresy, topografie, miejskie weduty oraz surrealne martwe natury; postaci, lekcje anatomii, dialog ze sztuką aktualną oraz jej historią - wszystkie elementy znajdują się w ścisłej relacji z nadobecnym, nieusuwalnym stygmatem pamięci Zagłady.
Wystawa "Jerzy Krawczyk. Myszy i ludzie", zorganizowana we współpracy z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, przedstawia rzadko poruszane wątki twórczości łódzkiego artysty. Ekspozycja w Muzeum Sztuki w Łodzi proponuje skupienie się na warunkującej całą twórczość Krawczyka perspektywie. Nowe odczytanie malarstwa artysty każe widzieć je jako w całości naznaczone traumą Holokaustu.
Jerzy Krawczyk jest jednym z najbardziej oryginalnych polskich malarzy XX wieku. Związany z Łodzią, zaistniał publicznie jako artysta w 1945 roku na wystawie w łódzkim Ośrodku Propagandy Sztuki. Uczęszczał na wykłady Władysława Strzemińskiego i na swój sposób zinterpretował jego Teorię widzenia, wypracowując własną formułę malarstwa, nazwanego przez siebie realizmem przestrzennym. Autotematyczny wątek sztuki o sztuce i życiowe doświadczenie, również wojenne, były kluczowe dla jego malarstwa. Rozwijał je intensywnie aż do samobójczej śmierci w 1969 roku. Prace prezentowane na wystawie charakteryzuje różnorodność stylów i konwencji. Krawczyk w wyjątkowy sposób wykorzystywał liczne kanony, przenosząc je we współczesność. Wybór dzieł na wystawie kładzie szczególny nacisk na doświadczenie Zagłady, które naznaczyło twórczość malarza w powojennej rzeczywistości.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Wiktor Skok – autor publikacji, recenzji i artykułów w oficjalnych periodykach, a także w niskonakładowych wydawnictwach pozaoficjalnego obiegu. Kurator projektów muzycznych i plastycznych. Promotor koncertów i wydarzeń sceny industrialnej. Łączy piśmiennictwo, aktywność kuratorską z twórczością muzyczną i wizualną. Redaktor i wydawca zinów: „Zygoma” (1988–1992) i „Plus Ultra” (od 1999). Od pierwszej połowy lat osiemdziesiątych czynny uczestnik sceny punk/hardcore. Od 1989 roku organizator cyklu koncertów Wunder Wave. Założyciel i wokalista grupy Jude (od 1993). Współzałożyciel i współkierujący łódzkim klubem DOM. Didżej aktywny na undergroundowej scenie electro industrial. Całkowicie poświęcony wszelkim odmianom ekstremalnej muzyki mechanicznej.