Przejdź do sekcji:

Łódzkie drogowskazy Jerzego Krawczyka czyli przewodnik z praktycznymi wskazówkami dla podróżnych. Oprowadza Wiktor Skok

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie “Jerzy Krawczyk. Myszy i ludzie” z udziałem Wiktora Skoka – kuratora, DJ-a, protagonisty kultury industrialnej. Skok, jako czołowa postać łódzkiej kultury undergroundowej opowie o łódzkich wątkach w sztuce Krawczyka, spotkanie posłuży także ogólniejszym refleksjom wokół zaangażowania artysty w tzw. łódzką szkołę realistów oraz relacjami Jerzego Krawczyka z oficjalnym życiem artystycznym ówczesnej epoki.

INFO

Miejsce

ms2 , Ogrodowa 19

Czas

7.08.2022, godz. 13.00

Oprowadzenie po wystawie „Jerzy Krawczyk. Myszy i ludzie” przewiduje poruszenie kilku tropów, charakterystycznych dla twórczości Jerzego Krawczyka Wiktor Skok proponuje swoistą konfrontację z wieloistością wątków twórczości oraz osobą artysty.  Podróże wśród obrazów ze szczególna uwagą na Łódź - adresy, topografie, miejskie weduty oraz surrealne martwe natury; postaci, lekcje anatomii, dialog ze sztuką aktualną oraz jej historią - wszystkie elementy znajdują się w ścisłej relacji z nadobecnym, nieusuwalnym stygmatem pamięci Zagłady.

Wystawa "Jerzy Krawczyk. Myszy i ludzie", zorganizowana we współpracy z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, przedstawia rzadko poruszane wątki twórczości łódzkiego artysty. Ekspozycja w Muzeum Sztuki w Łodzi proponuje skupienie się na warunkującej całą twórczość Krawczyka perspektywie. Nowe odczytanie malarstwa artysty każe widzieć je jako w całości naznaczone traumą Holokaustu.

Jerzy Krawczyk jest jednym z najbardziej oryginalnych polskich malarzy XX wieku. Związany z Łodzią, zaistniał publicznie jako artysta w 1945 roku na wystawie w łódzkim Ośrodku Propagandy Sztuki. Uczęszczał na wykłady Władysława Strzemińskiego i na swój sposób zinterpretował jego Teorię widzenia, wypracowując własną formułę malarstwa, nazwanego przez siebie realizmem przestrzennym. Autotematyczny wątek sztuki o sztuce i życiowe doświadczenie, również wojenne, były kluczowe dla jego malarstwa. Rozwijał je intensywnie aż do samobójczej śmierci w 1969 roku. Prace prezentowane na wystawie charakteryzuje różnorodność stylów i konwencji. Krawczyk w wyjątkowy sposób wykorzystywał liczne kanony, przenosząc je we współczesność. Wybór dzieł na wystawie kładzie szczególny nacisk na doświadczenie Zagłady, które naznaczyło twórczość malarza w powojennej rzeczywistości.


----------------------------------------------------------------------------------------------------


Wiktor Skok – autor publikacji, recenzji i artykułów w oficjalnych periodykach, a także w niskonakładowych wydawnictwach pozaoficjalnego obiegu. Kurator projektów muzycznych i plastycznych. Promotor koncertów i wydarzeń sceny industrialnej. Łączy piśmiennictwo, aktywność kuratorską z twórczością muzyczną i wizualną. Redaktor i wydawca zinów: „Zygoma” (1988–1992) i „Plus Ultra” (od 1999). Od pierwszej połowy lat osiemdziesiątych czynny uczestnik sceny punk/hardcore. Od 1989 roku organizator cyklu koncertów Wunder Wave. Założyciel i wokalista grupy Jude (od 1993). Współzałożyciel i współkierujący łódzkim klubem DOM. Didżej aktywny na undergroundowej scenie electro industrial. Całkowicie poświęcony wszelkim odmianom ekstremalnej muzyki mechanicznej.

WIĘCEJ INFO

oprowadza

Wiktor Skok

wstęp

w cenie biletu na wystawę + 1 zł

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

ms2 , Ogrodowa 19

Czas

7.08.2022, godz. 13.00

oprowadza

Wiktor Skok

wstęp

w cenie biletu na wystawę + 1 zł

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE