Przejdź do sekcji:

Łódzka premiera filmu "Europa" Franciszki i Stefana Themersonów

Zapraszamy na łódzką premierę „Europy” w reżyserii Franciszki i Stefana Themersonów. O filmie, który zaginął podczas II wojny światowej, krążyły legendy i do niedawna był uważany za dzieło na zawsze utracone. W roku 2019 dzięki staraniom berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego „Europa” została odnaleziona w niemieckim archiwum. Odkrycie to miało miejsce w ramach szeroko zakrojonych prac badawczych we współpracy z Bundesarchiv, która objęła digitalizację ponad 32 000 sygnatur i milionów dokumentów archiwalnych. W 2020 roku film został cyfrowo zrekonstruowany w warszawskim studiu postprodukcji Fixafilm. 

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

26.11.2021, piątek, godz. 18.00

Franciszka (1907-1988, malarka, ilustratorka książek, malarka) i Stefan (1910-1988, pisarz, artysta i kompozytor) Themersonowie zajęli się wspólnym tworzeniem filmów eksperymentalnych i należeli do grona najbardziej wszechstronnych twórców awangardowych w polskiej sztuce XX wieku. Twórczość filmowa Franciszki i Stefana Themersonów odwoływała się do awangardowej koncepcji kształtowania nowoczesnego człowieka poprzez uwrażliwianie go na otaczającą rzeczywistość. Artyści wierzyli, że każdy człowiek obdarzony jest umiejętnością „tworzenia widzeń”. Uruchamiali ją w odbiorcach za pomocą różnych metod operowania kamerą, efektów specjalnych oraz budowania sekwencji obrazów. 

Odnaleziony film „Europa”, zrealizowany w latach 1931-1932, jest najpełniejszym przykładem nowatorskich rozwiązań stosowanych przez Themersonów oraz był on jednym z najszerzej dyskutowanych filmów awangardowych okresu międzywojennego. Dzieło Themersonów jest próbą przetłumaczenia na język filmu jednego z najciekawszych utworów poetyckich tamtego okresu - poematu "Europa" napisanego przez Anatola Sterna i wydanego w 1929 roku w opracowaniu graficznym Mieczysława Szczuki i Teresy Żarnower. Marcin Giżycki napisał, że Themersonowie „w miejsce słów […] podstawili znaki ikoniczne. Kiedy, na przykład w poemacie mowa jest o «tasiemcach gazet», «bakcylach słów» wpychanych ludziom do gardła, na ekranie dosłownie ukazywały się gazety wpychane w usta”. Nadało to ich dziełu charakter ruchomego kolażu. Jak tłumaczył Stefan Themerson, ekran w filmie „Europa” „nie był oknem, przez które widziało się kawałki świata”; to, co było na nim widoczne, „istniało w ramach ekranu”. W związku z tym również „wiersz Sterna nie był »inspiracją« dla scenariusza. Wiersz Sterna był scenariuszem, bo pisany był stylem scenariusza”. 

Projekcji "Europy" Themersonów będą towarzyszyć komentarze zaproszonych gości: Marcina Giżyckiego, Jasi Reichardt, Beaty Śniecikowskiej i Józefa Robakowskiego. Wyświetlone zostanie nagranie, w którym Hanna Radziejowska, kierująca Instytutem Pileckiego w Berlinie, opowie o okolicznościach odnalezienia filmu. W trakcie spotkania zaprezentowany zostanie także film „Europa II” z 1988 roku w reżyserii Piotra Zarębskiego, który jest próbą osadzenia rekonstrukcji zaginionego wówczas filmu Themersonów i umiejscowienia poematu Sterna w kontekście współczesnym. W swoim wprowadzeniu reżyser filmu opowie o okolicznościach jego powstania. Spotkanie poprowadzi Paweł Polit. 

Pokaz filmu "Europa" odbywa się we współpracy z Instytutem Pileckiego oraz Jasią Reichardt, siostrzenicą Franciszki Themerson i opiekunką spuścizny artystów, a także z partnerami pokazu: Themerson Estate, Lux Film oraz Fixafilm.

W związku z ograniczoną liczbą wolnych miejsc na wydarzenie obowiązują zapisy na adres mailowy : cm@msl.org.pl

___________________________________________________________________________________________________________________________________

Ze względu na dynamiczną sytuację pandemiczną organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmniejszenia limitu miejsc, zmiany terminu wydarzenia, a nawet jego odwołania. 


Współorganizator:

Partnerzy wydarzenia:WIĘCEJ INFO

wstęp

1 zł, do zakupienia przed wydarzeniem w kasie muzeum

zapisy

cm@msl.org.pl

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

26.11.2021, piątek, godz. 18.00

wstęp

1 zł, do zakupienia przed wydarzeniem w kasie muzeum

zapisy

cm@msl.org.pl

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE