W związku z obchodami urodzin miasta Łodzi, w dniu 26 lipca 2024 (piątek) bilety wstępu do oddziałów ms1 i ms2 będzie można kupić w cenie 1 zł. Bilety dostępne wyłącznie w sprzedaży stacjonarnej w punktach kasowych.

LETNIE PIĄTKI w MS

Na każdy letni piątek w MS obowiązuje bilet wstępu w cenie 15 zł do nabycia online lub w dniu wydarzenia w kasie MS1 do godziny 18:00.

Odpoczynek. Swoboda, ożywienie, przyjemna ekscytacja. Ciepło, luz, bujna zieleń. Nowe doświadczenia, poznani przypadkiem ludzie, odkrywcze refleksje. Zdziwienie. Spokój, oczekiwanie na zachwyt. Spotkanie z dotychczas nieznaną odsłoną piękna. A Tobie, z czym kojarzy się lato?
Jeśli tęsknisz za podróżą wakacyjną porą, Letnie piątki w MS to wyprawa, której szukasz.

W piątkowe wieczory proponujemy uczestnikom bogaty cykl doświadczeń: spotkań, warsztatów, oprowadzań, dyskusji. Za każdym razem tematem przewodnim będzie inne zagadnienie związane ze sztuką, m.in. rysunek, malarstwo, rzeźba, ruch, poezja. Dzięki różnorodności letnie piątki w MS to zarówno luźna atmosfera swobodnego odpoczynku, jak i eksperymentowanie ze sztuką w otwartej przestrzeni pięknego ogrodu.


Letni piątek w MS to jakościowy, wakacyjny czas w otoczeniu sztuki.
Letni piątek w MS to okazja na doświadczenie tego, co nowe i ekscytujące.
Letni piątek w MS to szansa, by spotkać się z innymi, ze sztuką, ze sobą.
Letni piątek w MS to gotowy pomysł na nietuzinkową randkę.
Letni piątek w MS to możliwość wyprawy w nieznane, ale tuż obok,w ms1, na Gdańskiej 43.

Spędźmy twórczo letnie piątkowe wieczory.

🎬05.07. PIĄTEK FILMOWY🎬

17:00 – 18:30 Randki ze sztuką

 Krótkie dyskusje i refleksje uruchamiane przez wylosowane hasła, pytania, reprodukcje dzieł. Co dwie minuty inny stolik, inne hasło, inny/a rozmówca/rozmówczyni. Jaka jest Twoja definicja awangardy?; który kolor zaskakuje Cię najbardziej?; czy według Ciebie Picasso wielkim artystą był?; co ciekawego jest dla Ciebie w rzeźbach Katarzyny Kobro?

18:30 – 21:30 Projekcja 16+ filmu The Square reż. Ruben Östlund i dyskusja 

Zapraszamy na ostrą, zaprawioną czarnym humorem satyrę na rynek sztuki współczesnej. Film Östlunda zdobył w 2017 roku Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes. Po filmie odbędzie się dyskusja.

 

 ❗️UWAGA ZMIANA KOLEJNOŚCI AKTYWNOŚCI❗️

🎨12.07. PIĄTEK MALARSKI🎨

17:00 – 18:00 Spacer – oprowadzanie po ogrodzie, dziedzińcu i Magazynie Studyjnym

Lato umożliwia zobaczenie, że siedziba Muzeum Sztuki sama jest... dziełem sztuki. W ogrodzie i na dziedzińcu poszukamy ciekawych elementów historii tego budynku. W Magazynie Studyjnym zobaczymy natomiast przechowywane tam skarby. 

18:00 – 20:00 Plener malarski w ogrodzie – warsztat malowania z natury

Piękna pogoda zachęca do przebywania pośród zieleni, dlatego zapraszamy was na plener malarski w naszym ogrodzie. Spróbujemy swoich sił malując farbami akwarelowymi.

 

📚19.07. PIĄTEK KSIĄŻKOWY📚

17:00 – 17:30 Oprowadzanie po wystawie BREVI MANU. Jak oprzeć się pokusie, aby wszystkiego nie przemienić w księgę?

Brevi Manu oznacza od ręki. Na monograficznej wystawie Andrzeja M. Bartczaka wiele z obiektów to książki artystyczne, obiekty książkowe, zwoje, obrazy pisane, porcelana z tekstami czy cytatami napisanymi, namalowanymi lub wyrytymi ręcznie. Dzieła artysty będą inspiracją do stworzenia własnej książki artystycznej.

17:30 – 20:30 Warsztat tworzenia książek artystycznych

Książka artystyczna to wylęgarnia pomysłów! Stworzymy miejsce wolności technik oraz pole do eksperymentowania. Zapełnimy strony cyklami prac, zaprojektujemy okładkę i w oryginalny sposób ją złożymy. Pobawimy się formą zachowując przy tym spójność wizualną.

 

🤸26.07. PIĄTEK RUCHOWY🤸

17:00 – 20:30 Sztuka ciała – warsztat ruchowo-pisarski 

Zainspirowani dziełami zobaczonymi na wystawie Sala Neoplastyczna. Stan początkowy poruszymy naszymi ciałami w rytmach kształtów i kolorów dostrzeżonych na obrazach. Będziemy ruszać się, tańczyć, spisywać nasze wrażenia oraz pojawiające się spontanicznie refleksje. Zrelaksujemy nasze umysły i ciała w otoczeniu zieleni ogrodu. Weźcie ze sobą tylko chęć potańczenia w przyrodzie i wygodny strój.

 

🗿2.08. PIĄTEK RZEŹBIARSKI🗿

17:00 – 18:00 Czy zaczęło się od Abakanowicz?– wykład o rzeźbach z tkaniny 

Tkanina w sztuce obecna jest od zarania dziejów. Przyjrzymy się temu zjawisku i poszukamy kiedy, gdzie i dlaczego zaczęto nadawać jej formy przestrzenne.

18:00 – 20:30 Miękka rzeźba- warsztat tworzenia rzeźb z tkaniny

Rzeźba nie musi być twardym głazem. Na tych warsztatach zmiękczymy formę. Sprawdzimy możliwości tkaniny i nadamy jej bryłę, tak by stworzyć wyjątkową rzeźbę.

 

🥰9.08. PIĄTEK RANDKOWY🥰

17:00 – 19:00 Wyjdź poza płótno! – warsztaty asamblażu

Nasze przedmioty codziennego użytku nabiorą artystycznego znaczenia. Płótno stanie się polem eksperymentu – będziemy je ciąć, rwać, kleić. Wszystko by uczynić je trójwymiarowym. Na warsztaty można przynieść własne przedmioty, które umieścicie w asamblażu.

19:00 – 20:30 Randki ze sztuką – dyskusje o sztuce 

Kolejna odsłona dyskusji o sztuce. Stolik, karty z prowokującymi do myślenia o sztuce pytaniami, dwie osoby. Możesz zasiąść do rozmowy z nieznajomymi lub przyprowadzić przyjaciół i bliskich. Skonfrontujmy swoje idee o sztuce, pośmiejemy się i powymądrzamy w przyjemnej atmosferze letniego wieczoru. 

 

✍️16.08. PIĄTEK RYSUNKOWY✍️

17:00 – 20:30 Rysunek eksperymentalny w plenerze

Pociąga Cię eksperyment i szukasz nowych środków wyrazu? W otoczeniu pięknego ogrodu, nie będziemy się baćzepsuć rysunku. Będziemy chlapać, drapać i skakać, tak by powstały najbardziej szalone rysunki!

 

🤲23.08. PIĄTEK SENSORYCZNY🤲

17:00 – 18:00 Oprowadzanie po wystawie Sala Neoplastyczna. Stan początkowy

Aura kończących się wakacji to odpowiedni moment, by w sztuce poszukać inspiracji i siły na nowe wyzwania. Usłyszymy legendę Muzeum, zrozumiemy jak ważne, wciąż aktualne idee stały za ruchami awangardowymi, a na koniec zobaczymy serce tego miejsca – Salę Neoplastyczną.

18:00 – 20:30 Doświadczaj! - warsztat sensoryczno-plastyczny

Jeżeli jesteś dorosły, ale masz w sobie ciekawość i otwartość dziecka, te zajęcia są dla Ciebie! Warsztat Doświadczaj, inspirowany popularnym formatem edukacyjnym Maluchy w muzeum, zaprasza na polisensoryczną, haptyczną opowieść, o zmysłowym doświadczaniu świata. Będziemy dotykać, ściskać i wąchać, smakować i mieszać. Na koniec wykonamy własne farby, które posłużą do spontanicznej, radośnie nieprzemyślanej twórczości. Przy sprzyjającej aurze zajęcia odbędą się w muzealnym ogrodzie. Warsztaty dla wszystkich pełnoletnich, dzieckiem podszytych.

 

📜30.08. PIĄTEK POETYCKI📜

17:00 – 19:30 Połącz to! – eksperymentalny warsztat poetycko – rzeźbiarski 

Zainspirowani zobaczonymi w Muzeum dziełami spiszemy swoje refleksje i opowieści. One z kolei staną się podstawą do pracy nad własną płaskorzeźbą. Z warsztatu Połącz to! wyjdziecie więc z dwoma dziełami! Dla chętnych: możliwość przeczytania napisanego w w czasie warsztatu tekstu podczas slamu poetyckiego. 

19:30 – 20:30 Nic nie zatrzyma idei sztuki, bo… –slam poetycki w ogrodzie ms1

Cykl Letnich piątków zakończymy z przytupem slamem poetyckim, luźno inspirowanym zdaniem artystki Ewy Partum Nic nie zatrzyma idei sztuki. 

Zapraszamy tych, którzy chcą podzielić się swoimi tekstami w czasie slamu do przesyłania ich na adres edu@msl.org.pl do 23.08. Maksymalna długość wystąpienia: 5 minut

Załączniki