Leopold Buczkowski. Przebłyski historii, przelotne obrazki
Publikacja „Leopold Buczkowski. Przebłyski historii, przelotne obrazki” to próba całościowego opisania twórczości wizualnej Leopolda Buczkowskiego, który do tej pory znany był przede wszystkim jako prozaik.
W pracach badawczych i w literaturze naukowej wielokrotnie wspominano o praktyce malarskiej, graficznej i rzeźbiarskiej Buczkowskiego, nie był to jednak fakt znany szerokiej publiczności. Książka „Leopold Buczkowski. Przebłyski historii, przelotne obrazki” słowami badaczek i badaczy tematu: Karola Jóźwiaka, Agnieszki Karpowicz, Ewy Klekot, Mariana Kratochwila, Pawła Polita, Justyny Staroń, pozwala spojrzeć na Buczkowskiego jako na pełnoprawnego artystę sztuk wizualnych. Przedstawia jego twórczość z szerokiej perspektywy, w której wszystkie dziedziny sztuki, jakimi się zajmował, współistnieją i zasługują na jednakową analizę. Książkę wzbogacają krótkie eseje artysty, listy a także dokumenty, które dają obraz jego działalności artystycznej na różnych etapach życia.
Publikacja w pełni oddaje wszechstronność artysty, jego nieodpartą chęć poznawania i eksperymentowania, ukazuje wielość dyscyplin, tworzyw i inspiracji plastycznych jakimi się posługiwał. Książka to także kopalnia wiedzy na temat sposobu pracy artysty, pośpiesznie sporządzanych notatek, rozpoczętych, ale porzuconych projektów literackich, a nawet filmowych.
Układ publikacji pozwala dogłębnie poznać świat Buczkowskiego, przeprowadza nas poprzez jego dzieciństwo spędzone na Podolu, traumatyczne doświadczenia związane z okresem wojny, ale także czasem po niej, który przyniósł artyście chwile wytchnienia, ale nie przytępił jego krytycznego stosunku do dziejów historii. Czytelnik poznaje jego twórczość wizualną na każdym z tych etapów i dzięki temu lepiej rozumie ekspresję zawartą w poszczególnych pracach.
Publikacja towarzyszy wystawie "Leopold Buczkowski. Przebłyski historii, przelotne obrazki" prezentowanej w przestrzeniach Muzeum Sztuki w Łodzi (ms2, ul. Ogrodowa 19) od 29.10.2021 do 13.02.2022 roku.
Książka dostępna w księgarni stacjonarnej w ms2 (ul. Ogrodowa 19) oraz w księgarni online.