Przejdź do sekcji:

Kulturanek

Kulturanek to program o sztuce nowoczesnej i współczesnej, przygotowany przez zespół edukatorów Muzeum Sztuki w Łodzi.

Kulturanek to program skierowany do dzieci w wieku 7-13 lat i współprowadzony przez dzieci. Ekspertami od sztuki współczesnej w pierwszej serii programu są Cecylia, Helenka, Julia, Marysia, Antek, Janek, Wiktor i Wojtek, w drugiej – Emilka, Irenka, Vanessa, Kuba, Maks i Mateusz. W każdym odcinku ośmielają oni rówieśników, oraz rówieśników swoich rodziców i dziadków, do spotkań ze sztuką współczesną.

Kulturanek to eksperymenty prowadzone wobec sztuki. Każdy z 22 odcinków porusza inną kwestię. Jeden dotyczy procesu dokonywania abstrakcji, drugi mówi o nowoczesnej rzeźbie, jeszcze inny – traktuje o takich dziełach sztuki, które są samym tylko działaniem. Żaden nie jest wykładem. Programy są wypełnione przez działania warsztatowe, które każdy z widzów może powtórzyć. To gotowe recepty na warsztaty, wykorzystujące w artystyczny sposób najprostsze elementy codzienności, jak kartka, sznurek, żelazko, do powtórzenia w domu, przedszkolu, szkole. Programy pokazują jak codzienne doświadczenie pomaga w kontakcie ze sztuką współczesną i na odwrót: jak sztuka współczesna pomaga odnaleźć się w codzienności. Kulturanek przekonuje, że kontakt ze sztuką nie jest przywilejem garstki utalentowanych, czy uprzywilejowanych; udowadnia także, że o sztuce można rozmawiać nie używając hermetycznej i niezrozumiałej terminologii.

reżyseria: Artur Frątczak
scenariusz i prowadzenie: Leszek Karczewski, Barbara Kaczorowska
produkcja: Narodowy Instytut Audiowizualny, TVP Kultura, Muzeum Sztuki w Łodzi
producent wykonawczy: Opus TV

Odcinki programu można obejrzeć tutaj

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE