Kultura inspirująca. Kreatywne archiwa: Łódź-Londyn
Celem projektu realizowanego przez nasz Dział Dokumentacji Naukowej jest międzynarodowa promocja dziedzictwa kulturowego Polski. Środkiem do osiągnięcia tego celu będzie prezentacja bogatych materiałów archiwalnych Muzeum Sztuki w Łodzi. Stanowią one część unikalnego dziedzictwa kulturowego i związane są z historią polskiej awangardy, a także dokumentują jej relacje ze środowiskiem międzynarodowym. W ramach projektu pokażemy też procesy i metody, jakim na co dzień posługuje się Dział Dokumentacji Naukowej i zarządzana przez ten dział Biblioteka. Włączymy się także w dyskurs na temat nowoczesnych metod udostępniania archiwów i podzielimy się dobrymi praktykami w zakresie archiwizowania i digitalizacji artefaktów towarzyszących tworzeniu sztuki.
Partnerem strategicznym projektu „Kreatywne archiwa: Łódź – Londyn” jest The British Library, biblioteka o jednych z największych zbiorów na świecie, prekursorska w obszarze cyfryzacji dokumentów oraz ich udostępniania. Planujemy udział w profesjonalnym szkoleniu z nowoczesnych procesów archiwizacji, „International Library Leaders Programme”, w czasie którego poznamy dobre praktyki w zakresie wykorzystania kolekcji do tworzenia platform komunikacji z widownią, projektowania procesów cyfryzacji i zarządzania nimi, przechowywania i konserwacji zbiorów w wymiarze fizycznym oraz cyfrowym, katalogowania i wykorzystania nowych technologii w pracy z nimi.
Projekt realizuje także ścieżkę tematyczną „Instytucje przyszłości”. Medium internetu jako nowy, podlegający wciąż kształtowaniu się język, aktywnie wpływa na koncepcyjną pracę ze zgromadzonymi dokumentami, zachęca do wyznaczania nowych sposobów łączenia idei i opracowywania kreatywnych formatów upowszechniania wiedzy, której depozytariuszem jest Muzeum.
W ramach działań projektowych poznamy zarówno doświadczenia czołowych instytucji z tym związane, jak i przygotujemy kompleksową kampanię narracyjną, prezentującą nasze zasoby oraz wypracowane przez Muzeum sposoby pracy z archiwaliami. Projekt będzie miał charakter podróży przez zbiory Muzeum.
Do współpracy zaprosiliśmy również Instytut Kultury Polskiej w Londynie. Planujemy tam jednodniowe spotkanie eksperckie w celu wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w pracy z materiałem archiwalnym. Odwiedzimy też instytucje rekomendowane przez Instytut Kultury Polskiej w celu zainicjowania nowych kontaktów. Liczymy na wymianę spostrzeżeń na temat eksponowania i udostępniania archiwów. Instytut przyczyni się też do szerszej promocji wizyty za granicą w dostępnych kanałach komunikacji.
Uczestnikami projektu są pracownicy Działu Dokumentacji Naukowej Muzeum Sztuki w Łodzi.
Termin realizacji zadania: 9.10.2019 - 31.12.2019
Kwota dotacji: 156 725 PLN
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura Inspirująca”
Załączniki
Zobacz także
- Awangarda edukacyjna w muzeum awangardy. Działania o sztuce dla publiczności z indywidualnymi wyzwaniami poznawczymi
- Rozwój „Międzynarodowej Kolekcji Sztuki XX i XXI w." Muzeum Sztuki w Łodzi - edycja X
- Infrastruktura kultury 2020 – projekt pn. „Modernizacja infrastruktury założenia ogrodu Muzeum Pałac Herbsta”
- Domy historyczne: Pałac Herbsta – Das Rote Haus. Wspólne dziedzictwo
- Ujednolicenie oprogramowania biurowego, zakup 20 sztuk laptopów do pracy w trybie home office
- Awangardowe muzeum – wirtualna prezentacja
- Renowacja elewacji Pałacu Maurycego Poznańskiego Muzeum Sztuki w Łodzi
- Rozwój Międzynarodowej Kolekcji Sztuki XX i XXI - informacja o wszystkich edycjach
- Digitalizacja zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi
- Muzeum w plecaku. Gry ze sztuką współczesną / Muzeum v batohu. Hry se současným uměním
- Wymiana pokrycia dachu w obiekcie ms2 w Łodzi przy ul. Ogrodowej 19