Przejdź do sekcji:

Kultura Bez Barier

Muzeum Sztuki w Łodzi otrzymało dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację przedsięwzięcia „Audioobrazownie. Samodzielna, integrująca wizyta w Muzeum Sztuki w Łodzi publiczności o różnych potrzebach”.

Przedsięwzięcie „Audioobrazownie. Samodzielna, integrująca wizyta w Muzeum Sztuki w Łodzi publiczności o różnych potrzebach” zakłada poszerzenie obszarów dostępności wystaw stałych Muzeum Sztuki w Łodzi przez ofertę audio-przewodników, integrujących audiodeskrypcję w języku polskim, opis w języku prostym polskim, oraz materiały dźwiękowe (nagrania archiwalne, efekty dźwiękowe, muzyka). Przedsięwzięcie prowadzi do dopełnienia podróży odbiorcy w instytucji muzeum oraz integracji publiczności o różnych potrzebach.

Muzeum Sztuki w Łodzi powstało w 1930 r., z inspiracji artystów awangardowych skupionych w grupie „a.r.” – Katarzynę Kobro, rzeźbiarkę i teoretyczkę, Władysława Strzemińskiego, malarza i teoretyka, Henryka Stażewskiego, malarza, oraz dwóch poetów - Juliana Przybosia i Jana Brzękowskiego. Przekazali oni miastu Łódź międzynarodową kolekcję sztuki awangardowej, złożoną z dzieł najwybitniejszych europejskich reprezentantów kubizmu, konstruktywizmu, surrealizmu. Artyści darowali prace, by umożliwić ich prezentację łódzkiej społeczności, robotnicom i robotnikom łódzkich zakładów włókienniczych tego czasu, w teorii „nieprzygotowanych” do odbioru sztuki w ogóle, a osiągnięć awangardy – w szczególności. Muzeum jeszcze przed II wojną światową pełniło służbę dydaktycznego laboratorium. Eksperymentalna w owym czasie ekspozycja przeprowadzała publiczność przez rozwój tendencji formalnych w malarstwie XX wieku. Towarzyszyła jej działalność stricte oświatowa – cykle wykładowe dla załóg łódzkich fabryk. Tradycja Muzeum Sztuki w Łodzi to odpowiedzialność za włączanie w doświadczanie sztuki każdego odbiorcy bez wyjątku.

Współczesne działania na rzecz dostępności otworzyły muzeum na osoby z niepełnosprawnościami. Dostępność kolekcji, zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu oraz osób z wyzwaniami poznawczymi, budowana w programach „Awangarda bez granic” (2017 r.), „Awangarda edukacyjna w muzeum awangardy. Działania o sztuce dla publiczności z indywidualnymi wyzwaniami poznawczymi” (2019 r.) oraz w bieżącym „Polska Cyfrowa”, a także inicjatywy Koordynatorki ds. dostępności (oprowadzanie z audiodeskrypcją i tyflomateriałami po wszystkich wystawach stałych i czasowych, oprowadzania w PJM oraz tłumaczone na PJM) przekłada się nie tylko na rosnącą publiczność osób ze specjalnymi potrzebami (wzrost ilościowy), lecz także na rosnącą świadomość tej publiczności dotyczącą zarówno sztuki nowoczesnej i współczesnej, jak i możliwości jej udostępniania i uprzystępniania (wzrost jakościowy). Oczekiwania te dążą do uzyskania coraz większej samodzielności w podróży wewnątrz instytucji muzeum, poszerzania przestrzeni osobistej autonomii i poczucia sprawczości oraz podmiotowej emancypacji. Wskazują na to korekty dokonywane przez ekspertkę Muzeum, Magdalenę Rutkowską, samorzeczniczkę osób niewidomych, jak i informacje pozyskane metodą wywiadów swobodnych z publicznością.

Ponadto nasze muzeum posiada dużą i ciągle rozbudowywaną bazę nagranych audiodeskrypcji w języku polskim (ok. 200 i 300 w realizacji), które na ekspozycji dostępne są po zeskanowaniu kodu QR, który znajduje się na tabliczkach przy konkretnych dziełach sztuki. Dzięki urządzeniu audioguide będziemy mogli wgrać te audiodeskrypcje w polskiej wersji językowej i staną się one dostępne dla polskojęzycznych osób niewidomych i słabowidzących, które nie posługują się telefonami komórkowymi, oraz nie mają dostępu do komputera i stron internetowych, gdzie baza audiodeskrypcji jest udostępniona.

Odpowiedzią na te potrzeby jest przedsięwzięcie „Audioobrazownie. Samodzielna, integrująca wizyta w Muzeum Sztuki w Łodzi publiczności o różnych potrzebach”.

Przedsięwzięcie w szczególności adresowane jest do osób niewidomych i słabowidzących oraz osób z zaburzeniami poznawczymi.


UMOWA nr 75/KBB/063/2022 o powierzenie grantu w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020

Kwota dofinansowania: 123 848,00 PLN



Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE